سقوط راکت چینیِ 21 تُنی به زمین؟

به گزارش مجله سامی، این راکت 30 متری خود نیز به مدار زمین رسیده و یکی از بزرگترین راکت هایی است که بازگشتی کنترل نشده به زمین خواهد داشت.

سقوط راکت چینیِ 21 تُنی به زمین؟

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

از سال 1990، هیچ چیزی بیشتر از 10 تن به شکل عمدی در مدار زمین رها نشده است

یک راکت (موشک راهنمایی شونده) بزرگ چینی، بعد از حمل بخشی از ایستگاه فضایی، قرار است در بازگشتی کنترل نشده به زمین سقوط کند. راکت 21 تنی لانگ مارچ 5بی، هفته گذشته بخشی از ایستگاه فضایی جدید چین را به مدار نزدیک زمین برد.

این راکت 30 متری خود نیز به مدار زمین رسیده و یکی از بزرگترین راکت هایی است که بازگشتی کنترل نشده به زمین خواهد داشت.

کارشناسان می گویند بیشتر راکت های یک بار پرتاب، به سرعتی نمی رسند که بتواند آن ها را به مدار زمین برساند و معمولا به جو زمین بازمی گردند و در منطقه ای تعیین فرود می آیند.

سرعت این راکت به اندازه ای است که هر 90 دقیقه به دور زمین می چرخد و در نیمکره شمالی از فراز شهر های نیویورک، مادرید و پکن و در نیمکره جنوبی از پایین شیلی، ولینگتون در نیوزلند عبور خواهد نمود.

به گزارش اسپیس نیوز، به احتمال زیاد آن دسته از بقایای راکت که هنگام بازگشت مجدد به جو زمین نسوزند، در اقیانوس یا منطقه ای غیرمسکونی فرود خواهد آمد؛ اما خطر خسارت وارد آمدن به جان و مال افراد وجود دارد. ماه مه گذشته، اولین ارسال راکت لانگ مارچ 5بی را شاهد بودیم که آن هم به مدار زمین رسید و شش روز بعد در بازگشتی کنترل نشده، به زمین بازگشت.

ارتش ایالات متحده اظهار داشت که آن راکت از بالای اقیانوس اطلس وارد زمین شد، اما اگر این اتفاق 15 تا 30 دقیقه زودتر رخ می داد، بقایای به جا مانده از آن ممکن بود به خاک ایالات متحده اصابت کند. جاناتان مک دوول، دیده بان پرواز های فضایی گفت اندازه این راکت به معنی آن است که بازگشتی بی سابقه به جو زمین خواهد داشت.

او به اسپیس نیوز گفت: موتور اصلی راکت لانگ مارچ 5بی هفت برابر بزرگتر از موتور دوم راکت فالکون 9 است که چند هفته پیش هنگام بازگشت به زمین از بالای شهر سیاتل دو مخزن تحت فشار آن در ایالت واشنگتن به زمین خورد و توجه رسانه ها را به خود معطوف کرد.

او ادامه داد: به نظرم با استاندارد های فعلی غیرقابل قبول است که اجازه دهیم این راکت به نحوی کنترل نشده به زمین بازگردد. از سال 1990، هیچ چیزی بیشتر از 10 تن به شکل عمدی در مدار زمین رها نشده است تا به نحوی کنترل نشده به جو زمین وارد گردد.

مواردی که در مرحله بازگشت به جو زمین نمی سوزند، مواد مقاوم در برابر حرارت هستند؛ موادی نظیر فولاد زنگ نزن یا مخازن تیتانیومی. چین بنا دارد ایستگاه فضایی تیانگونگ را تا سال 2022 تکمیل کند و راکت های بیشتری را برای انتقال سایر قطعات آن، به مدار زمین ارسال خواهد نمود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1650

به "سقوط راکت چینیِ 21 تُنی به زمین؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط راکت چینیِ 21 تُنی به زمین؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید