صدور مجوز نو از جانب آمریکا جهت مذاکرات هواپیمایی با ایران

به گزارش مجله سامی، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا به صدور یک مجوز عمومی اقدام نموده که به شهروندان آمریکایی اجازه می دهد برای فروش هواپیمای مسافربری و قطعات یدکی با ایران مذاکره نمایند.

آمریکا به صدور یک مجوز عمومی اقدام نموده که به شهروندان آمریکایی اجازه می دهد برای فروش هواپیمای مسافربری و قطعات یدکی با ایران مذاکره نمایند. این مذاکرات به شرطی خواهد بود که با موافقت دفتر کنترل دارایی های خارجی انجام بگیرد. به همین دلیل پرسش و پاسخ های جدیدی که جی 9 تا جی 12 عنوان شده ، برای شرح دادن مجوز عمومی افزوده شده اند.

صدور مجوز نو از جانب آمریکا جهت مذاکرات هواپیمایی با ایران

صدور مجوز عمومی ضروری بوده است، زیرا سیاست تازه یک مجوز برای فروش هواپیما و قطعات و بعلاوه مجوزی برای مذاکرات منتهی به فروش این محصولات را ایجاب می نماید.

دست کم یک شرکت متقاضی دریافت چنین مجوزی شده که دفتر کنترل دارایی های خارجی را بر آن داشت تا برای صدور یک مجوز عمومی و حذف فرایند سخت برای چنین درخواست هایی اقدام کند. با این همه این مجوز مذاکرات با اشخاصی را که همچنان در فهرست سیاه قرار دارند، ممنوع نموده است.

حدود یک ماه قبل شرکت هواپیماسازی بویینگ از دولت آمریکا برای شروع مذاکرات تجاری با ایرلاین های ایرانی مجوز دریافت نموده است. بویینگ که آخرین بار با مجوز دولت، دستورالعمل های تعمیر و نگهداری برای شرکت های هواپیمایی ایرانی فراهم کرد، برای برقراری روابط تجاری طولانی مدت به دنبال دریافت مجوز از دولت آمریکا بود.

سخنگوی بویینگ در این باره اظهار نموده بود که این شرکت بر این نکته واقف است که شرایط در این منطقه پیچیده بوده و همیشه در حال تغییر است و در پی کردن دستورالعمل دولت آمریکا برای انجام تجارت با ایران ادامه می دهد.

در پی لغو تحریم های هسته ای شرکت اروپایی ایرباس در ژانویه با مقامات ایرانی برای فروش 127 هواپیمای تازه از هواپیماهای بدنه باریک گرفته تا هواپیماهای پهن پیکر دو طبقه توافق نامه امضا کرد. اندکی بعد شرکت ATR که جوینت ونچر میان ایرباس و فینمکانیکای ایتالیا است، اظهار داشت ایران ایر حداکثر 40 فروند هواپیمای توربوپراپ کوچک از این شرکت خریداری خواهد نمود. اما شهروندان و شرکت های آمریکایی به علت اینکه آمریکا همچنان سایر تحریم هایش علیه تهران را حفظ نموده است، اجازه تجارت با ایران را نیافته اند.

منبع: الی گشت
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2053

به "صدور مجوز نو از جانب آمریکا جهت مذاکرات هواپیمایی با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور مجوز نو از جانب آمریکا جهت مذاکرات هواپیمایی با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید