فرمول اروپایی ها برای احیای برجام

به گزارش مجله سامی، خبرنگاران:شورای روابط خارجی اروپایی با حیاتی خواندن بازگشت ایران از کاهش تعهدات برجامی به منظور تسهیل بازگشت آمریکا به این توافق به اعضا پیشنهاد نموده تا طرف ها با صدور بیانیه ای از بازگشت فوری آمریکا به برجام استقبال نمایند.

فرمول اروپایی ها برای احیای برجام

با ما سفر کنید و با تور اروپا تابستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

عضو ارشد شورای روابط خارجی اروپایی در آستانه برگزاری نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو برجام پیشنهادهایی را درباره نحوه احیای برجام پس از انتقال قدرت در آمریکا بیان کرد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، الی گرانمایه با انتشار پیامی در توئیتر پیشنهاد نموده که شرکت نمایندگان در این جلسه پیرامون ترسیم یک نقشه راه فنی که بر اساس آن ایران سریعا از کاهش تعهدات برجامی بازگردد متمرکز شوند. او همچنین توصیه نموده که در خصوص اجرای تعهدات مالی تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) و اتحادیه اروپا ذیل برجام برنامه ریزی گردد.

شورای روابط خارجی اروپایی با حیاتی خواندن بازگشت ایران از کاهش تعهدات برجامی به منظور تسهیل بازگشت آمریکا به این توافق به اعضا پیشنهاد نموده تا طرف ها با صدور بیانیه ای از بازگشت فوری آمریکا به برجام استقبال نمایند.

نشست غیررسمی وزیران امور خارجه دولت های عضو برجام در تاریخ اول دی 1399 به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار می گردد.

این نشست متعاقب هفدهمین جلسه کمیسیون مشترک برجام که چهارشنبه گذشته در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزیران امور خارجه گروه 4 به علاوه یک برگزار گردید منعقد می گردد. در این نشست شرکت نمایندگان با گوشه چشمی به برآورد ها درباره بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام خواستار اجرای کامل این توافق شدند.

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین پس از انتها نشست یاد شده اضافه نمود که اعضای برجام تعهد قوی خود را نسبت توافق هسته ای و آمادگی برای کوشش های فشرده دیپلماتیک در جهت اجرای کامل برجام مورد تاکید قرار دادند.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رییس هیات ایران در نشست کمیسیون مشترک برجام همچنین گفت: ما به جای حرف و برآورد، به اعمال توجه می کنیم. ایران همیشه مواضع خود را بصورت شفاف بیان نموده و حاضر است پس از بازگشت آمریکا به انجام تعهدات خود در برجام و اعاده شرایط به شرایط ژانویه 2017، اجرای تعهدات برجامی خود که وفق بند های 26 و 36 برجام آنها را متوقف نموده است از سر بگیرد.

این در حالیست که رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تازگی در گفت وگو با خبرگزاری رویترز مدعی شد که احیای برجام در دوره ریاست جمهوری جو بایدن نیازمند حصول توافقی جدید است چرا که شرایط نسبت به گذشته تغییر زیادی داشته است.

وی ادعا کرد که موارد تخطی از برجام خیلی بیشتر از آن است که بتوان به راحتی به آن بازگشت.

مدیر کل آژانس در ادامه این ادعا اضافه نمود: نمی توانم باور کنم که خیلی راحت از بازگشت به خانه اول حرف می زنند چرا که خانه اول دیگر وجود ندارد.

با این حال سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین در واکنش به این اظهارات توضیح داد که این توافق دوباره مذاکره نخواهد شد و در صورت احیای آن، نیازی به سند جداگانه نخواهد بود.

کاظم غریب آبادی در توئیتی نوشت: همانگونه که پیشتر هم گفتم، تنها نقش آژانس، نظارت و راستی آزمایی اقدام های مرتبط هسته ای و ارائه گزارش ها بروز رسانی واقعی در این خصوص است. ارائه هرگونه ارزیابی در خصوص اینکه این تعهدات چگونه اجرا می شوند (به عنوان مثال، اشاره به عباراتی مانند نقض)، قطعا فراتر از ماموریت محوله به آژانس بوده و باید از آن اجتناب گردد.

وی توضیح داد: آژانس نقش و سهم خود را به هنگام مذاکرات برجام ایفاء کرد. تعهدات اعضاء و وظایف آژانس به طور ظریف و دقیقی مکتوب شده و مورد توافق نهاده شد و هر طرفی می داند که برای اجرای توافق چه کاری باید انجام دهد.

سفیر کشورمان با تاکید بر اینکه برجام مورد مذاکره مجدد قرار نمی گیرد ادامه داد: در صورت احیای آن، ضرورتی برای یک سند، توافق یا تفاهم جدید در رابطه با نقش آژانس نیز وجود ندارد. نیازی نیست که شرایط را پیچیده تر کنیم.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش شروع اما همیشه اعلام نموده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در راستا کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1415

به "فرمول اروپایی ها برای احیای برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول اروپایی ها برای احیای برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید