مشاوره حقوقی مراحل درخواست برای پاسپورت تازه

به گزارش مجله سامی، پاسپورت یا گذرنامه از جمله مدارک شناسایی و هویتی رسمی است که دولت متبوع مالک آن با صدور پاسپورت از سایر دولت ها می خواهد تا اجازه ورود و خروج تبعه آن کشور را به عنوان شهروند خارجی صادر نمایند.

مشاوره حقوقی مراحل درخواست برای پاسپورت تازه

البته پاسپورت به تنهایی مجوز ورود اتباع خارجی نیست و تشریفات دیگری همانند دریافت ویزا نیز از شرایط ورود به یک کشور است که البته همه این ها منوط به داشتن پاسپورت معتبر و دارای تاریخ اعتبار است.

شاید اینطور به نظر برسد که مفقود شدن پاسپورت یا همان گذرنامه مسئله ای حائز اهمیت نیست اما باید توجه داشت احتمال سوء استفاده از گذرنامه ممکن است برای صاحب اصلی پاسپورت یا گذرنامه مفقود شده یا به سرقت رفته مشکلاتی را ایجاد کند.

پاسپورت یا گذرنامه نیز مانند دیگر مدارک هویتی بسیار حائز اهمیت است چرا که امکان اقدام به انجام امور غیر قانونی با سوء استفاده از این مدارک هویتی وجود دارد.

توجه داشته باشید که اعلام مفقودی گذرنامه موجب می شود که پاسپورت مفقود شده باطل شود و دیگر امکان سوء استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

پاسپورت یا گذرنامه از جمله مهم ترین مدارک هویتی است که به لحاظ بین المللی دارای اهمیت بسیاری است.

با مفقود شدن پاسپورت باید برای دریافت پاسپورت المثنی فورا اقدام کنیم تا بتوانیم از عواقب گم شدن آن جلوگیری کنیم .

با توجه به احتمال سوءاستفاده از پاسپورت مفقود شده به وسیله افراد سودجو و ارتکاب جرم به واسطه این گذرنامه ها پلیس بین الملل امکان ثبت پاسپورت ها و گذرنامه های مفقود شده را در سامانه ای که به این جهت راه اندازی شده است فراهم نموده است.

در این سامانه آخرین شرایط پاسپورت های مفقود شده ثبت می شود و بنابراین اعلام مفقود شدن هر گذرنامه موجب می شود که اطلاعات مربوط به پاسپورت مفقود شده در سامانه اینترپل ثبت شود.

اقدامات مربوط به دریافت گذرنامه المثنی

گذرنامه ای که مفقود شده یا به سرقت رفته اگر بدون تاریخ اعتبار باشد یعنی تاریخ انقضای آن تمام شده باشد قابلیت هیچگونه استفاده و حتی سوءاستفاده را نخواهد داشت.

بنابراین مالک گذرنامه بدون تاریخ اعتبار تنها کافی است به یکی از دفاتر پلیس + 10 مراجعه نموده و درخواست صدور پاسپورت نو کند چرا که با توجه به اتمام تاریخ اعتبار پاسپورت او دیگر گذرنامه المثنی صادر نمی شود بلکه پاسپورتی نو و با اعتبار نو صادر خواهد شد.

دریافت پاسپورت نو با تاریخ اعتبار با پرداخت هزینه صدور گذرنامه طبق تعرفه معین شده و بعلاوه اخذ تصویر چهره متقاضی به وسیله متصدی مربوطه در دفاتر پلیس + 10 امکان پذیر است.

فرایند دریافت پاسپورت با اعتبار نو بسته به طول مدت تایید یا رد درخواست و اعلام تکمیل اطلاعات خواهد بود.

پس از طی مراحل مختلف مربوط به صدور گذرنامه، پاسپورت نو صادر و چاپ شده و به آدرس اقامتگاه متقاضی به واسطه اداره پست ارسال و تحویل مالک خواهد شد.

در مورد پاسپورت هایی که دارای اعتبار است و مفقود شده یا به سرقت رفته است درخواست گذرنامه المثنی الزامی است.

درخواست صدور پاسپورت المثنی در حالت مفقودی یا به سرقت رفتن زمانی که دارای اعتبار بوده فرایند ای طولانی تر دارد.

اولین اقدام در مورد دریافت پاسپورت المثنی آن است که مفقود یا سرقت رفتن گذرنامه باید به مراجع صالح اعلام شود که معمولاً اداره گذرنامه شهر محل اقامتگاه مالک جهت اعلام مفقودی انتخاب می شود در گذشته درج آگهی مفقودی در روزنامه کثیرالانتشار الزامی بود.

همانطور که اشاره کردیم در گذشته اعلام مفقودی گذرنامه با ثبت آگهی انجام می شد اما امروزه برای اعلام مفقودی گذرنامه و دریافت گذرنامه المثنی مراجعه به دفاتر پلیس + 10 کافی است.

گذرنامه المثنی با ارائه مدارکی همراه است که شامل فرم صدور گذرنامه و کپی صفحات 2 و 3 گذرنامه در صورت موجود بودن، صفحه دارای مهر آخرین خروج و یا فرم استعلام خروج قانونی می باشد.

ارائه اصل شناسنامه ایرانی و کپی از تمام صفحات شناسنامه و اصل کارت شناسایی ملی و کپی آن و بعلاوه ارائه سه قطعه عکس 3 در 4 جهت صدور پاسپورت المثنی الزامی است.

برای صدور پاسپورت المثنی توضیح چگونگی مفقود شدن گذرنامه با مشورت مشاوره حقوقی به همراه نامه اعلام سرقت پاسپورت با تایید پلیس محلی در صورت به سرقت رفتن آن الزامی می باشد بعلاوه صدور پاسپورت المثنی هزینه گذرنامه المثنی را همراه دارد که این هزینه به وسیله تعرفه اعلامی در دفاتر پلیس + 10 اعلام خواهد شد.

امروزه صدور گذرنامه المثنی در مدت تقریبی 20 روز انجام می شود اما پیش از این ممکن بود فرایند ای طولانی تا حدود 6 ماه در پی داشته باشد.

مدارک لازم جهت صدور پاسپورت المثنی

تکمیل دو برگ فرم صدور گذرنامه و ارائه فتوکپی از صفحات 2 و 3 و صفحه دارای مهر آخرین خروج به همراه مدرکی مبنی بر تاریخ خروج قانونی از کشور یا فرم استعلام خروج قانونی الزامی است.

بعلاوه ارائه اصل شناسنامه جمهوری اسلامی ایران و دو سری فتوکپی از تمام صفحات به همراه ارائه سه قطعه عکس بیومتریک 3 در 4 نو تمام رخ از روبرو بدون کلاه و عینک و به صورت واضح و بعلاوه با ارائه اعلام کتبی توضیح کامل چگونگی مفقود شدن گذرنامه و نامه اعلام و تایید پلیس محلی به همراه کپی کارت شناسایی ملی از جمله مدارک لازم جهت صدور پاسپورت المثنی است.

اجازه محضری برای افراد زیر 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی و ارائه شناسنامه عکسدار به وسیله افراد بالای 15 سال الزامی است.

بعلاوه افراد زیر 15 سال باید با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل دفترچه بیمه و یا گذرنامه عکس دار در دفتر پلیس+10 حاضر شوند.

بعلاوه ارائه اجازه محضری برای بانوان متأهل از سوی همسر الزامی است.

در مورد بانوانی که همسر آنها فوت نموده ارائه اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بعلاوه برای بانوان مطلقه ارائه اصل طلاق نامه الزامی است.

از جمله مدارک الزامی برای صدور پاسپورت المثنی برای آقایان ارائه اصل و کپی کارت انتها خدمت یا معافیت هوشمند و یا موافقتنامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان است.

مراحل مختلف دریافت پاسپورت المثنی

 1. همانطور که اشاره کردیم گذرنامه گمشده اگر اعتبار داشته باشد مراجعه به اداره گذرنامه و اعلام مفقودی گذرنامه الزامی است اما در مورد پاسپورت های بدون اعتبار نیازی به اعلام مفقودی نیست.
 2. بعد از آن باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس +10 مراجعه کرد.
 3. در مرحله بعد فرم و شناسه گذرنامه را از دفاتر پلیس + 10 تهیه نموده و با پرداخت مبلغ مد نظر به وسیله دستگاه کارتخوان مستقر در دفاتر و با ارائه مدارک مربوطه اقدامات لازم را انجام داد.
 4. در مرحله بعد ثبت تصویر چهره بیومتریک در دفاتر پلیس انجام می شود.
 5. و سپس هزینه خدمات مرکز ارائه خدمات و پست به وسیله دستگاه کارتخوان مستقر در دفتر پرداخت خواهد شد.

مدارک لازم جهت صدور پاسپورت المثنی برای ایرانیان مقیم خارج

 • ثبت درخواست در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری
 • حضور شخص متقاضی گذرنامه در محل سفارت
 • ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه تصویر پاسپورت قبلی در صورتی که موجود باشد
 • ارائه اصل مدرک اقامت معتبر به همراه اصل کارت انتها خدمت یا معافیت برای آقایان
 • همراه داشتن گزارش فقدان پاسپورت از سوی پلیس محلی که حاوی شماره پاسپورت تاریخ و محل فقدان و یا سرقت، مشخصات صاحب پاسپورت با مهر و امضای مقام صادر کننده ضروری است.
 • تکمیل یک نسخه فرم بقا بر تابعیت برای دارندگان ملیت خارجی و فرم پناهندگان برای دارندگان اقامت پناهندگی.
 • واریز هزینه صدور گذرنامه مفقوده و استعلام آخرین خروج از ایران.
منبع: مجله سفر
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2342

به "مشاوره حقوقی مراحل درخواست برای پاسپورت تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاوره حقوقی مراحل درخواست برای پاسپورت تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید