واکاوی سند نو صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی، اینترنت کودک همان فضای مجازی فعلی کشور خواهد بود

به گزارش مجله سامی، با توجه به ضرورت رده بندی سنی اینترنت و لزوم تفکیک اینترنت کودک از بزرگسال، به نظر می رسید در مصوبه نو صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی، بستر حضور در اینترنت برای غیربزرگسالان متفاوت از بزرگسال باشد؛ اما عضو شورا گفت: اینترنت کودک در همین فضای مجازی فعلی کشور است.

واکاوی سند نو صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی، اینترنت کودک همان فضای مجازی فعلی کشور خواهد بود

محمدحسن انتظاری عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در گفت وگو با خبرنگار ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرنگاران با اشاره به جزئیات سند صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی، گفت: حضور کودک و نوجوان در فضای مجازی مورد توجه همه کشورها بوده است؛ حتی در این زمینه یونسکو برنامه های ویژه ای را تدارک دیده است و آموزش های خاصی را ارائه می نماید.

وی گفت: مصوبه ای را با اسم فضای پاک، سالم، مفید و ایمن در سال 93 در مرکز ملی فضای مجازی آماده کردیم و آن را به شورای عالی فضای مجازی بردیم. هدف این مصوبه این بود که در محیط اینترنت بدون فیلترینگ محیط پاکی برای همه مردم به ویژه برای خانواده ها ایجاد گردد که طبیعی است بخشی از این افراد بچه ها و نوجوانان بودند.

انتظاری اضافه نمود: این مصوبه در همان سال 93 به تصویب رسید و قرار بود که آیین نامه اجرایی آن در مرکز ملی فضای مجازی آماده گردد و به تصویب شورای عالی فضای مجازی برسد اما از آن موقع تا کنون کار پیشرفت نداشت؛ تا اینکه سند صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی اخیراً در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید.

خبرنگار پرسید: این مصوبه تازه شورا چه فضایی را برای حضور کودک و نوجوان در فضای مجازی ترسیم می نماید؟

انتظاری پاسخ داد: این مصوبه از بخش هایی از جمله ساماندهی، هشدار و مراقبت، مشاوره، آموزش و پیگیری و برخورد است.

وی ادامه داد: بخش هشدار و مراقبت برای این است که خانواده ها و افراد احساس کردند که موضوعی در اینترنت برای کودک و نوجوان مناسب نیست آن را به بخش مشاوره اطلاع دهند. بعلاوه در بخش مشاوره به خانواده ها مشاوره داده می گردد و نسبت به خطراتی که کودک و نوجوان را تهدید می نماید آگاهی می دهند تا آنها را از این خطرات محافظت نمایند.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی اضافه نمود: بعلاوه در این مصوبه به پلیس فتا مسئولیت داده شده که اگر از این مصوبه تخطی صورت گرفت و موضوع و محتوای در پلتفرم ها وجود داشت که با ضوابط موجود در تضاد بود، یعنی مناسب کودک و نوجوان نبود، کار تذکر و ارشاد را انجام دهند. این موارد کلیاتی از این مصوبه بود.

انتظاری توضیح داد: البته نظر شخصی من این است که همانطور که در جلسه شورای عالی فضای مجازی هم مطرح کردم، به علت اینکه بخش عمده فضای مجازی فعلی کشور تحت تسلط پلتفرم های آمریکایی و قوانین آن ها است، این مصوبه چندان نمی تواند روی این پلتفرم ها قابل اجرا باشد. بنابراین بخش اجرایی کشور (قوه مجریه) باید هر چه سریعتر پلتفرم های بومی را راه اندازی نمایند تا امکان فعالیت مردم به ویژه خانواده ها در فضای مجازی کشور در قالب پلتفرم های بومی فراهم گردد. زیرا پلتفرم های بومی ضوابط کشور از جمله معیارهای ایرانی اسلامی را رعایت می نمایند و مردم در محیط سالم تری فعالیت خواهند کرد.

در سند تازه صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی، بستر مجزایی برای حضور کودک در اینترنت وجود ندارد

انتظاری در پاسخ به این سوال خبرنگار که پرسید: در نتیجه منظور این است که اینترنتی که در این سند برای کودک و نوجوان دیده شده همان اینترنتی است که مورد استفاده سایرین است و فقط بخش های مثلا برای امکان ساماندهی، هشدار و مراقبت، مشاوره و آموزش به آن اضافه شده است؟ گفت: بله همین طور است.

خبرنگار گفت: با توجه به موضوعاتی از جمله لزوم رده بندی سنی اینترنت و تفاوت اینترنت کودک با بزرگسال تصور کردیم که در این مصوبه این موارد دیده شده است و فضای مجازی که دیده شده برای قشر کودک و نوجوان متفاوت و جدا از فضای مجازی بزرگسال خواهد بود.

انتظاری شرح داد: پیش بینی های اجرا شده که چگونه بتوان از کودک و نوجوان در فضای مجازی صیانت کرد. البته مثلا قرار بود که از سیم کارت خاص برای کودک و نوجوان استفاده گردد که البته این موضوع سیم کارت که گفتم در مصوبه دیده نشده است. به طور کلی این تمهیدات در حوزه اجرایی دیده خواهد شد که الزامات را پیاده سازی نمایند.

خبرنگار تاکید نمود: پس اینترنت کودک و نوجوان در فضای مجازی همان اینترنت فعلی کشور است؟

انتظاری گفت: بله در فضای مجازی فعلی کشور است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1745

به "واکاوی سند نو صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی، اینترنت کودک همان فضای مجازی فعلی کشور خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی سند نو صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی، اینترنت کودک همان فضای مجازی فعلی کشور خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید