وزیر خارجه چین راهی آفریقا شد

به گزارش مجله سامی، سفر وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین به پنج کشور آفریقایی نیجریه، جمهوری دموکراتیک کنگو، بوتسوانا، تانزانیا و سیشل از امروز دوشنبه شروع شد.

وزیر خارجه چین راهی آفریقا شد

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

از رادیو بین المللی چین، با وجود شیوع کرونا، سنت بازدید وزیر خارجه چین از آفریقا در شروع سال جدید، از سال 1991 تا کنون حفظ شده است.

لیو گویی جین سفیر پیشین چین در آفریقای جنوبی و اولین نماینده ویژه امور آفریقا دولت چین گفت: این سنت دیپلماسی چین از هیچ کشور دیگری قابل دستیابی نیست و بازتابی از اهمیت ویژه پایدار چین به قاره آفریقا است.

او گفت: در مراحل اولیه شیوع کرونا، بسیاری از کشورهای آفریقایی به وسیله اعانه پول و کالا، به چین یاری کردند پس از شیوع کرونا در آفریقا هم چین ضمن حفظ کنترل موثر کرونا در داخل کشور، به سرعت برای ارسال یاری های لازم به آفریقا شتافت که این موضوع همبستگی و همدلی چین و آفریقا را نشان می دهد.

اولین توافق نامه تجارت آزاد بین چین و کشورهای آفریقایی

در آستانه این سفر نیز در اولین روز سال جدید، اولین توافق نامه تجارت آزاد بین چین و کشورهای آفریقایی، یعنی توافقنامه تجارت آزاد چین و موریس به اجرا درآمد که بر این اساس، سطح همکاری بر اساس منافع متقابل چین و موریس بیش از پیش ارتقاء خواهد یافت.

روابط چین و آفریقا از قرن هفتم میلادی شروع و تا کنون ادامه دارد. در روابط دیپلماتیک و مالی چین با آفریقا کشورهای ایالات متحده، فرانسه و انگلیس رقبای اصلی چین هستند.

چین در سال 2009 از ایالات متحده پیشی گرفت و بزرگترین شریک تجاری آفریقا شد در حال حاضر موافقت نامه های تجاری دوجانبه بین چین و 40 کشور قاره آفریقا امضا شده است در سال 2000، تجارت آفریقای چین به 10 میلیارد دلار و در سال 2014 به 220 میلیارد دلار رسیده بود این رقم اکنون نیز از مرز 700 میلیارد دلار گذشته است. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1393

به "وزیر خارجه چین راهی آفریقا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه چین راهی آفریقا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید