پلاسما فروشی در بازار سیاه عراق

به گزارش مجله سامی، بهبودیافتگان ویروس کرونا پول کلانی از فروش پلاسمای خون خود در بازار سیاه عراق به جیب می زنند.

پلاسما فروشی در بازار سیاه عراق

بیماران بهبودیافته از ویروس کرونا در عراق پلاسمای خون خود را در ازای لیتری 2000 دلار در بازار سیاه به فروش می رسانند. این در حالی است که مسئولین بهداشتی عراق با ناراحتی و نارضایتی نطاره گر این پدیده هستند.

قصی الزیدی مدت پنج روز بدنبال پیدا کردن یک بیمار بهبودیافته از ویروس کرونا بود تا از پلاسمای خون او در درمان یکی از اقوامش که مبتلا به کرونا شده بود استفاده نمایند. او انتظار داشت که پلاسما را از یک داوطلب به صورت رایگان دریافت کند. اما این تمام ماجرا نبود.

او به المانیتور گفت: این داوطلب بهبودیافته تقاضای 1500 دلار در قبال یک لیتر از پلاسمای خون خود کرد و کوتاه هم نیامد و حتی حاضر نشد سر قیمت چانه بزنیم.

زیدی چاره ای جز پرداخت پول و خرید پلاسما نداشت، اما شاید دیگر خیلی دیر شده بود. خویشاوند او در 18 تیر 1399 در بغداد درگذشت.

در حالیکه تعداد موارد تایید شده مبتلایان به کووید-19 از 2000 مورد در روز در عراق فراتررفته است تجارت پلاسما در عراق در هفته های اخیر رونق روزافزونی گرفته است. بیمارستان ها از بیماران پر شده و ساختمان های دیگری به مراکز قرنطینه تبدیل شده اند.

علی البیاتی عضو کمیسیون عالی حقوق بشر عراق به المانیتور گفت: نبود برنامه و طرحی از طرف وزارت بهداشت باعث شده که افراد زیادی از این احتیاج به پلاسما سوءاستفاده نمایند. فقر و استیصال، بیماران بهبودیافته کرونایی زیادی را به سمت فروش پلاسمای سرشار از پادتن خونشان سوق داده است.

خانواده بیماران کرونایی در عراق در جستجوی افراد داوطلب از میان کسانی هستند که ویروس را گرفته و زنده مانده اند. پلاسمای خون این افراد جان بدربرده ممکن است زندگی اعضای خانواده آن ها را که به کرونا مبتلا شده اند نجات دهد. اما با ادامه این بحران مردم از اهدای پلاسما امتناع می ورزند.

خانم ریزان الشیخ عضو مجلس عراق به المانیتور گفت: بازار سیاهی برای پلاسما بوجود آمده است. برخی از مردم از درد و رنج آدم ها سوءاستفاده می نمایند. دلالان و قاچاقچیان، بیماران از کروناجسته را تشویق به فروش پلاسمای خونشان می نمایند.

او اضافه نمود: تقریبا هیچ نظارتی و کنترلی از طرف وزارت بهداشت در کار نیست. این به رونق یافتن بازار سیاه پلاسما دامن زده است. وزارت بهداشت باید انتقال پلاسما از بیمار بهبودیافته به احتیاجمندان را تنظیم و مدیریت کند.

با افزایش تقاضا، قیمت یک لیتر پلاسما حول و حوش 2000 دلار ایستاده است. این ماده ارزشمند برای فروش در شبکه های اجتماعی عرضه و تبلیغ می گردد. گروه های اختصاصی (بسته) فیسبوک شماره تلفن و آدرس افرادی را که بعد از بهبودی از کووید-19 تمایل دارند پلاسمای خود را بفروشند در لیست خود قرار می دهد. این گروه ها همچنین اطلاعات تماس داوطلبان بهبودیافته را که می خواهند پلاسمای خود را اهدا نمایند لیست می نماید.

در 13 تیر 1399 دکتر حامد السعدی پزشک مرکز ملی انتقال خون عراق در یک بیانیه مطبوعاتی در برابر تجارت پلاسما هشدار داد و گفت که وزارت بهداشت در حال اتخاذ اقداماتی برای متوقف ساختن آن است. او فروش پلاسمای خون را از نظر اخلاقی و علمی غیرقابل قبول خواند و هشدار داد که بازار سیاه هیچ تضمینی برای عاری بودن پلاسما از ویروس ایدز و ویروس های دیگر نمی دهد.

قانون اساسی عراق درخصوص پیوند اعضای انسان، فروش خون را ممنوع نمی نماید، اما برای آن هایی که قادرند اهدا نمایند، اما از اهدا خودداری می نمایند به عنوان شخصی که بدون علت و توجیه از یاری به قربانی یک فاجعه یا جرم و تخلف امتناع یا تعلل می نماید مجازات در نظر گرفته است.

دکتر فلاح السعدی که یک جنین شناس و در کمیته بین المللی صلیب سرخ کار نموده است معتقد است که پلاسمای خون ممکن است اثربخش و مفید باشد، اما تنها برای یک مدت زمانی. او به المانیتور شرح داد: این تقاضای بالا برای پلاسمای خون بیماران بهبودیافته چیزی بی فایده و بی ثمر است.

در 26 خرداد 1399 حسن کریم الکعبی معاون اول رییس مجلس عراق که خود از بهبود یافتگان کروناست به عراقی ها توصیه کرد که پلاسمای خود را اهدا نمایند. او گفت: این مسئولیتی شرعی و انسانی است که به نجات جان انسان ها یاری می نماید.

قابل ذکر است که برخی از بیماران بهبود یافته از کرونا ترجیح می دهند پلاسمایشان را به آن هایی که با کووید-19 مبارزه می نمایند اهدا نمایند. در شوی تلویزیونی المحاما میزبان برنامه، تلفنی از یک بیمار بهبود یافته از کرونا خواست که پلاسمایش را به او بفروشد، اما او گفت که ترجیح می دهد آن را اهدا کند.

یکی از کارمندان شهرک پزشکی بغداد که مجموعه ای بزرگ و گسترده از ساختمان های پزشکی و جایی است که در آن به درمان بیماران کرونایی می پردازند به شرط ناشناس ماندن به المانیتور گفت: در اینجا بیمارانی بودند که پلاسما را با قیمتی که بین 1500 تا 2000 دلار در نوسان بود خریدند و معالجه شدند.

او گفت: برخی دلالان و واسطه ها پلاسما را در مراکز قرنطینه و شبکه های اجتماعی تبلیغ می نمایند. آن ها حتی شماره تلفن هایشان را اعلام می نمایند. آن ها این بحران انسانی را به عنوان یک فرصت و یک کاسبی پررونق و نون و آبدار تلقی می نمایند.

مجمع فقهی عراق فتوایی صادر کرد و از بیماران بهبودیافته درخواست کرد که پلاسمای خود را اهدا نمایند. این شورا گفت که این وظیفه آنهاست که جان دیگران را نجات دهند.

به نظر میرسد خدمات پزشکی ارائه شده با کیفیت نازل و زیراستاندارد در بیمارستان ها، مراکز و موسسات بهداشتی عراق بیماران را، چه از عهده مخارج بربیاید و چه توان اقتصادی نداشته باشند، به سمت خرید پلاسما به هر قیمتی که شده سوق می دهد. چرا که بهبودی سریع می تواند مدت زمان درد و رنج آن ها در مراکز پرازدحام قرنطینه را کمتر کند.

مصطفی سعدون - المانیتور

مترجم: علیرضا طالب زاده

منبع:

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/07/iraq-coronavirus-plasma-blood.html?utm-campaign=20200716&utm-source=sailthru&utm-medium=email&utm-term=Daily%20Newsletter

منبع: فرارو
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1175

به "پلاسما فروشی در بازار سیاه عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلاسما فروشی در بازار سیاه عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید