پیشنهادی برای آثار نافرجامِ میرعابدین کابلی

به گزارش مجله سامی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سومین روز درگذشت میرعابدین کابلی برای به انتها رساندن آثار منتشرنشده این باستان شناس اعلام آمادگی کرد.

پیشنهادی برای آثار نافرجامِ میرعابدین کابلی

به گزارش خبرنگاران، میرعابدین کابلی ـ باستان شناس پیشکسوت و مدیر سابق موزه ملی ایران ـ دوازدهم فرودین ماه سال 1400 در سن 78 سالگی بر اثر نارسایی کلیه درگذشت. او آدینه سیزدهم فرودین ماه در شهر بابل، زادگاه مادری اش به خاک سپرده شد.

بهروز عمرانی ـ رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ـ در پیامی سومین روز درگذشت کابلی را تسلیت گفت و اعلام کرد: سه روز از فقدان استاد عزیز میرعابدین کابلی، استاد پیشکسوت میراث فرهنگی و باستان شناسی ایران گذشت. کشور ما در روزهایی سخت و دلگیر به سر می برد و هر روز خبر درگذشت عزیزی ما را سوگوار می نماید و یک سالی است که جامه سیاه عزا بر جامعه جهانی و بالطبع ایرانی پوشانده است. استاد کابلی عزیز عمری طولانی را در راه خدمت به فرهنگ و باستان شناسی ایران سپری کرد و در حالی که همچنان قلبش در گرو مهر این آب و خاک بود، چهره در نقاب خاک کشید.

میرعابدین کابلی خود تاریخ باستان شناسی ایران است. از اولین فارغ التحصیلان گروه باستان شناسی دانشگاه تهران و از اولین باستان شناسان ایرانی است که خود بدون یاری باستان شناسان خارجی به تحقیق و تفحص در گذشته تاریخی ایران پرداخت. پژوهش های سترگ وی در محوطه های کلیدی فرهنگی ـ تاریخی ایران از قبیل شهداد، شوش و قمرود و ده ها محوطه و پروژه دیگر چراغ هایی را در تارک باستان شناسی ایران برافروخت که تا همواره رهنمای دانش پژوهان باستان شناسی در ایران خواهد بود.

در قمرود برای اولین بار روابط فرهنگ های پیش از تاریخ فلات مرکزی و ارتباط آن با فارس و خوزستان را شناسایی کرد. در شهداد به راستی به عنوان خلف صالح استاد علی حاکمی کاوش های وی را به پیش برد و با تداوم حفاری های وی بسیاری از ناشناخته های فرهنگ های عصر مفرغ جنوب ایران آشکار شد. در شوش شاید کابلی تنها باستان شناس ایرانی بود که در خود این توانایی را می دید که پا به جای باستان شناسان نامدار و بزرگ نهاد و با انجام کاوش هایی هدفمند در شوش به بسیاری از سوالات باستان شناسی شوش مخصوصا در دوره هخامنشی پاسخ داد.

شاگردان زیادی تربیت کرد و حتی پس از بازنشستگی هیچ وقت ارتباط خویش را با جامعه و دنیای باستان شناسی تا روز آخر قطع نکرد. در تمام همایش ها، سخنرانی ها و اتفاقات باستان شناسی ایران در صف اول حاضر بود و با اخلاق گرم و منش متواضعانه حتی دانشجویان جدید را به خود جذب می کرد و همواره در پاسخ دادن به سوالات پژوهشگران و دانشجویان پیشگام بود.

پژوهش های میرعابدین کابلی و کارهای تاثیرگذار او به گونه ای است که حتی باستان شناسان و محققان خارجی نیز به آن اذعان داشته و نمی توان در کارهای آن ها پژوهشی دید که به انتشارات استاد کابلی ارجاع نشده باشد. از ایشان گنجینه ای بزرگ از اطلاعات باستان شناسی منتشرنشده به جای مانده، امید است که با همکاری خانواده محترم ایشان امکان انتشار هر چه بهتر آثار منتشرنشده ایشان فراهم گردد و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آمادگی کامل خویش را برای به پایان رساندن این مقصود اعلام می نماید.

کتاب شوش از جمله دست نوشته های به پایان نرسیده میرعابدین کابلی است که حمیده چوبک ـ رییس پیشین پژوهشکده باستان شناسی ـ در روز درگذشت این استاد پیشکسوت باستان شناسی با اشاره به آن گفته بود: درست است که این کتاب نیمه کاره ماند، اما امیدوارم در همین حد را هم چاپ نمایند.

او به دیگر آرزوهای نافرجامِ میرعابدین کابلی از جمله احیای دیوار شوش اشاره نموده و گفته بود: ایشان همواره آرزو داشت دیوار هخامنشان در شوش با آجرهای لعابدار احیا گردد، کوشش زیادی برای تهیه آجرهای لعابدار انجام داد، به کوره های آجرپزی زیادی هم سر زد، حتما مدارک شان در شوش موجود است. اما حیف که آن کوشش و آرزو برآورده نشد. امیدوارم به خاطر اقدامات ارزنده آقای کابلی حداقل این آرزو برآورده و دیوار شوش احیا گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1594

به "پیشنهادی برای آثار نافرجامِ میرعابدین کابلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادی برای آثار نافرجامِ میرعابدین کابلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید