چرا از بورس مسکن استقبال نشد؟

به گزارش مجله سامی، به گزارش خبرنگاران، عرضه مسکن در بورس کالا چندان اقبال نداشت و از این بازار استقبال نشد، اما چرا زور بورس کالا به بازار غیر شفاف و سنتی مسکن نرسید؟

چرا از بورس مسکن استقبال نشد؟

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

مرتضی محمدی، معاونت بورس کالا و انرژی کارگزاری فارابی در تبادل نظر با خبرنگاران در رابطه با عرضه نمایندگان اصلی مسکن در بورس کالا گفت: تاکید بورس کالا املاک تملیکی بانک ها و نهادهای شبه دولتی بود اما چند بانک، شرکتی به نام فام راه اندازی کردند و مسکن را در این شرکت عرضه کردند. عرضه نمایند عمده مسکن عموما بانک ها هستند اما این عرضه نمایندگان اراده برای عرضه مسکن در بورس کالا ندارند و به نوعی بازار شفاف بورس کالا تبعاتی برای آن ها در پی خواهد داشت.

این کارشناس در رابطه با معاملات مسکن گفت: حجم معاملات مسکن در بورس کالا پایین است اما حجم معاملات مسکن در بازار آزاد نیز بسیار کمتر از آمارهای ارائه شده است زیرا مسکن بین دلالان و واگذار می گردد و این واگذاری به نوعی درون سازمانی است. وقتی بورس مسکن راه اندازی شد باید جذابیت داشته باشد و بتواند رقیبان را تحت تاثیر قرار بدهد اما بورس مسکن علاوه بر اینکه جذابیت ندارد دافعه نیز دارد!

این کارشناس در رابطه با کوتاهی بورس کالا در رابطه با معاملات مسکن گفت: خود بورس کالا نیز خیلی به دنبال عرضه مسکن به وسیله بورس کالا نیست و فقط می خواهد سبد کالایی خود را تکمیل کند و بحث مسکن زیاد برای بورس کالا سودآوری ندارد و همین موضوع باعث می گردد تا بورس کالا نیز دنبال معاملات بورس کالا نباشد.

این کارشناس در ادامه اضافه نمود: مشکن اصلی عرضه مسکن در بورس کالا شفافیت است زیرا بسیاری از معاملات مسکن با تغییر قیمت کارشناسی همراه است و خیلی از معامله نمایندگان املاک تملیکی بانک ها نمی خواهند در بازار شفاف معامله نمایند. اگر امروز نیز رینگ صنعتی بورس کالا با حجم معاملات بالا دنبال می گردد به این دلیل است که به صورت دستوری فقط در بورس کالا عرضه می گردد. ما نباید کسی را مجبور کنیم کالای خود را در بازار شفاف عرضه کند بلکه باید جلوی بازارهای غیر شفاف را بگیریم.

این کارشناس در رابطه با راه های بالا بردن تقاضا در بورس مسکن گفت: باید جلوی بازار سهام غیرشفاف گرفته گردد و جذابیت برای عرضه نمایندگان بورس مسکن ایجاد گردد، مثلا معافیت 20 درصدی مالیاتی برای کسانی که مسکن خود را در بورس مسکن عرضه نمایند می تواند جذابیت ایجاد کند.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1554

به "چرا از بورس مسکن استقبال نشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا از بورس مسکن استقبال نشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید