چشم از صفحه لوازم دیجتالی برنمی دارید؟ وقت آن رسیده که کاری کنید!

به گزارش مجله سامی، درست است که این روزها اخبار متفاوتی از تحولات مختلف در دنیا می شنویم اما یک خبر ثابت همچنان تکرار می گردد: کرونا و تعداد مبتلایان و کشته های آن. بعد از گذشت نزدیک به یک سال که از شیوع این بیماری می همچنان توصیه می گردد که در خانه بمانیم و به همین علت بخش بزرگی از فعالیت های ما تعطیل شده است. در این روزها بخش عمده ای از فعالیت های ما چه با هدف سرگرم شدن، چه با هدف کار از منزل شامل خیره شدن به صفحۀ موبایل، لپ تاپ می گردد. بالاخره باید این وقت را یک طوری پر کرد!

چشم از صفحه لوازم دیجتالی برنمی دارید؟ وقت آن رسیده که کاری کنید!

اما توجه داشته باشیم که این اتفاق می تواند زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهد. حالا شاید وقت مناسبی باشد که بعد از مدت ها کمی سم زدایی دیجیتالی انجام دهیم، از دنیا دیجیتال فاصله بگیریم و نفسی تازه کنیم. البته که هیچ کس از ما انتظار ندارد در این شرایط اینترنت را ترک کنیم چون در عمل ناممکن است اما می گردد بعضی عادات غلط در این زمینه را اصلاح کرد.

مطالعات علمی نشان می دهند که گذراندن زمان زیاد در فضای دیجیتال بر سلامت روان، الگوی خواب و طراوت جسمی اثر منفی دارد. به زمانی که روزانه صرف گوشی یا لپ تاپ می کنید نگاه کنید، حتماً خودتان هم تعجب خواهید کرد که چگونه این اندازه از زمان خود را در با این وسایل تلف می کنید. حتی زمانی که می خواهید بخوابید یک دفعه به خود می آیید و می بینید ساعت ها است سرتان در گوشی است و صبح هم باید بیدار شوید!

برنامه ریزی؛ یک اصل مهم

حواستان باشد که روزانه به چه جاهایی سر می زنید. اینستاگرام، ایمیل، شبکه های اجتماعی، پیغام رسان ها برنامه هایی با بیشترین اندازه استفاده است. برنامه ریزی کنید که روزانه قرار است چه زمانی را برای هرکدام اختصاص دهید. اجازه ندهید که استفاده شما از این فضا بدون برنامه باشد. وقتی برنامه ریزی را شروع می کنیم تازه متوجه می شویم که اعتیاد به اینترنت یعنی چه! در شروع خیلی سخت است که تنظیم کنیم چند دقیقه از چه فضایی استفاده کنیم اما به مرورزمان فرایند سم زدایی پیش می رود و کنترل بیشتری روی رفتار و نحوه استفاده از اینترنت خواهید داشت. واقعاً لازم نیست همه برنامه ها یا همه قسمت های فضای مجازی را هرروز چک کنیم. می توانید یک تقویم علامت بزنید که چه روزی سراغ چه فعالیتی بروید. بعضی دیگر از فعالیت ها که احتیاج به آنالیز روزانه دارند در ساعات مشخصی انجام دهید و به قراری که با خود می گذارید پایبند باشید. برای مثال می توانید شب ها 20 دقیقه اخبار روز را چک کنید نه اینکه ساعت ها به صورت بی هدف در سایت های مختلف وقت بگذرانید. مثلاً می توانید برای شبکه های اجتماعی که بار تفریحی و فراغتی دارند 15 دقیقه وقت بگذارید و از چرخیدن بی هدف در این فضاها پرهیز کنید. در خصوص سایر فعالیت ها هم این مسئله صدق می نماید.

در این زمینه بخوانید:

چالش های دورکاری؛ چگونه کار و زندگی را تفکیک کنیم؟

شبکه های اجتماعی، ابزار تفریح یا بنگاه های تجاری؟

فضای بدون موبایل داشته باشید

واقعاً آیا ضروری است تلفن همراه خود را همه جا ببرید؟ وقتی دستگاه موبایل شما شارژ می گردد هیچ دلیلی ندارد که باز هم در حال استفاده از آن باشید. بعضی تحقیقات نشان می دهند افرادی که تلفن همراه خود را بالای سرشان می گذارند و یا به اتاق خواب می برند خواب کمتری دارند. درمجموع صفحۀ گوشی ضد خواب است. نور صفحه، اخبار و داده هایی که قبل از خواب می خوانیم و می بینیم همه و همه روی کیفیت خواب ما اثر می گذارند. نزدیکی تلفن همراه به ما در هنگام خواب می تواند آدم را وسوسه کند، حتی بعضی افراد نصف شب بیدار می شوند و سری هم به گوشی می زنند! فضاهای بدون گوشی خلق کنید مثلاً هنگامی که می خواهید بخوابید و یا وقتی قرار است سر سفره باشید با خانواده قرارداد کنید که همه گوشی هایشان را کنار بگذارند.

به تله نیفتید!

سایت ها و شبکه های اجتماعی مختلف جوری طراحی شده اند که وقت بیشتری از ما را بگیرند. البته سود آن ها در استفادۀ بیشتر ما از این برنامه ها است برای همین مدام چیزهای جالب و گزینه های نوی به فضاهای خود اضافه می نمایند تا ما را به استفاده هرچه بیشتر از خود ترغیب نمایند. دو قلاب اصلی که تحقیقات این حوزه به آن پرداخته اند یکی اهداف مصنوعی است و دیگری رسانه های بدون اصطکاک. اهداف مصنوعی شامل موضوعاتی مانند بازی های دیجیتال، تعداد لایک و دنبال نماینده می گردد. واقعیت این است که این ها همواره اهدافی هستند که آخر ندارند. یک بازی دیجیتال می تواند سال ها ادامه داشته باشد و به خاتمه نرسد، کوشش برای جلب لایک و دنبال نماینده هم حد نهایت ندارد برای همین تا بی نهایت می توان زمان ما را به خود اختصاص دهد. مفهوم رسانه های بدون اصطکاک هم به آن دسته از رسانه ای مانند یوتیوب گفته می گردد که بعد از تمام شدن یک ویدئو به صورت اتوماتیک ویدئوی بعدی را نمایش می دهد. یکی از بزرگ ترین کارهایی که بسیاری از شرکت ها انجام داده اند حذف نشانه های توقف است. تمام شدن یک متن یا یک ویدئو یعنی شروع شدن بعدی و این یعنی تا بی نهایت می توان به تماشا نشست. برای همین بهتر است انواع کانال ها و فضاهای غیرضروری که در آن ها عضو هستیم را خاموش کنیم تا مدام در معرض پیغام های وسوسه نماینده برای تماشا کلیپ، تصویر یا محتوای نو قرار نگیریم.

منبع: The New York Times

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1849

به "چشم از صفحه لوازم دیجتالی برنمی دارید؟ وقت آن رسیده که کاری کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم از صفحه لوازم دیجتالی برنمی دارید؟ وقت آن رسیده که کاری کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید