چطور با استایل وینتیج لباس بپوشیم؟

به گزارش مجله سامی، در گذشته و قبل از شکل گیری صنعت مد، دوخت لباس معمولا به شکل دستی بود و در طبقه متوسط و کارگر بیشتر جنبه کاربردی داشت تا زیبایی. یک لباس ممکن بود بارها تعمیر گردد و وصله بخورد یا پس از مدتی به شخص دیگری داده گردد. همچنین بعد از اینکه پارگی ها خیلی زیاد می شد و قابل تعمیر کردن نبود، پارچه لباس به وصله لباس های دیگر، ملافه پتو یا پارچه های مخصوص گردگیری تبدیل می شد.

چطور با استایل وینتیج لباس بپوشیم؟

سبک وینتیج در زمان جنگ دنیای اول بسیار پر هوادار شد و آمریکا در طول جنگ دنیای اول با شعارهای مد مالی و حفظ محیط زیست پیروز به کاهش 10 درصدی فراوری زباله شد. پس از مدتی، با اوج دریافت صنعت مد و استفاده افراد مشهور از لباس های مختلف و نمایش آن ها در تلویزیون تقاضا برای جایگزینی محصولات جدید با قدیمی افزایش یافت.

خوشبختانه این روزها با علاقه مجددی که به پایداری محیط زیست ایجاد شده است، استفاده از وسایل قدیمی رواج پیدا نموده و سبک وینتیج با استقبال روبرو شده است. برخی از لباس های قدیمی با یک تغییر کوچک دوباره قابل استفاده می شوند و اگر ظاهر مناسبی نداشته باشند، به عنوان لباس زیر استفاده می شوند.

در سراسر دنیا، لباس های دست دوم بازیابی می شوند و به شکل جدیدی دوباره استفاده می شوند. اگر شما هم از هواداران لباس های قدیمی هستید، می توانید با خواندن این مطلب با اصول سبک وینتیج آشنا شده و استایل خاص خود را خلق کنید.

تاریخچه سبک وینتیج

قبل از اینکه به سراغ تعریف استایل وینتیج برویم، بهتر است با برخی از اصطلاحات و دسته بندی های این سبک آشنا شویم. کلمه Vintage یک استاندارد صنعتی است که برای محصولات ساخته شده بین 20 تا 100 سال قبل به کار می رود. به محصولاتی با این قدمت قدیمی گفته می گردد و اگر کالایی بیشتر از 100 سال عمر داشته باشد، عتیقه است.

همچنین به دلیل تغییر سایز لباس ها در گذر زمان، سایز لباسی که در دوران قدیم دوخته می شد، نسبت به این دوره کوچکتر است. به عنوان مثال لباسی که در سال 1970 در سایز M فراوری شده است برابر با لباس XS در سال 2010 است.

  • 7 استایل با دامن شیک و محبوب در پاییز و زمستان 2020

استایل وینتیج چیست؟

این استایل معمولا تقلیدی از دوره کلاسیک، با سلیقه مدرن است که سبک عجیب و غریب اما بسیار محبوب وینتیج را می سازد. این سبک به دو دسته کلاسیک و وینتیج تقسیم می گردد. مد کلاسیک به سبکی گفته می گردد که نمی توان آن را در دسته قدیمی یا مدرن طبقه بندی کرد.

مد وینتیج که ما از آن صحبت می کنیم، با پوشاک و لوازمی ارتباط دارد که به دوران قدیم در قرن بیستم ارتباط دارد. البته ارائه توضیحات کامل و جامع درباره سبک وینتیج امکان پذیر نیست و در این مطلب همراه با معرفی ترکیب های مختلف این سبک، نکات مهم درباره این استایل را هم به شما معرفی نموده ایم.

سبک های مختلف استایل وینتیج

لباس های وینتیج می تواند در هر جمعی شما را از دیگران متمایز کند. فرقی ندارد این جمع یک مهمانی ساده باشد یا یک مراسم رسمی، استایل وینتیج شما را خاص جلوه می دهد. راز سبک وینتیج تعادل و ظرافت بین مد قدیمی و مدرن است. از قلم نیاندازید که استایل وینتیج در واقع تفسیر و بازآفرینی مجدد سبک قدیمی با استفاده از مد و سلیقه مدرن است. در ادامه برای آشنایی بیشتر چند ترکیب پر هوادار وینتیج را معرفی می کنیم تا بتوانید از آن ها ایده بگیرید.

سبک ساده

زیاده روی در مصرف، بزرگترین مانع در برابر خلق سبک وینتیج است. همواره سادگی لباس، مو و آرایش باعث متمایز شدن این سبک می گردد. یکی از اشتباهات رایج در میان افرادی که به تازگی به سبک وینتیج روی آورده اند، کوشش آن ها برای تقلید از این سبک است که معمولا به ایجاد یک ظاهر نامناسب منجر می گردد. پس توصیه می کنیم برای آغاز از سبک های ساده و خلوت آغاز کنید.

سبک ترکیبی

استفاده از چند اکسسوری مدرن می تواند تعادل خوبی بین لباس های قدیمی و جدید ایجاد کند. بیشتر مردم نمی خواهند استایل ترکیبی مدرن و وینتیج را قبول نمایند زیرا معتقدند که از اصالت سبک وینتیج دور است. این ترکیب نه تنها از خصوصیات قسمت های قدیمی این سبک کم نمی نماید، بلکه می تواند به نمایان تر شدن بخش های قدیمی یاری کند.

سبک متنوع

سبک وینتیج هم مانند بقیه سبک ها با ترکیب وسایل و لباس های رشد پیدا می نماید. شکستن سبک وینتیج با استفاده از چند عنصر مدرن در استایل، عناصر زیبایی شناختی جدیدی را در ظاهر شما ایجاد می نماید و یکنواختی را از بین می برد. به عنوان مثال استفاده از یک ساعت هوشمند همراه با یک لباس قدیمی می تواند تنوع لازم را ایجاد کند.

سبک کلاسیک

لباس های کلاسیک و قدیمی به عنوان اصلی ترین نماد سبک وینتیج شناخته می شوند. اگر دوست دارید به سبک وینتیج لباس بپوشید اما ظاهری کلاسیک خود را حفش کنید، می توانید یک پیراهن قدیمی را همراه با صندل هایی با لژ بلند یا یک کیف دستی مدرن بهره ببرید. با این ترکیب هم ظاهری کلاسیک دارید و هم به سبک وینتیج لباس پوشیده اید.

اکسسوری های وینتیج

یک راه دیگر برای ساخت استایل وینتیج وجود دارد و آن، استفاده از اکسسوری های کلاسیک است. شما می توانید با استفاده از لباس های جدید و اکسسوری های قدیمی مثل عینک یا کلاه، یک استایل وینتیج خاص بسازید.

لباس اصلی قدیمی، اکسسوری مدرن

این ترکیب برعکس ترکیب قبلی است، یک لباس قدیمی همراه با اکسسوری های جدید. با استفاده از لباس کلاسیک می توانید بر بخش قدیمی تمرکز کنید و با چند اکسسوری مدرن و ساده، استایل وینتیج مخصوص به خود را بسازید.

مدل موی وینتیج

مدل ها موی وینتیج به دلیل نوآوری، تکنیک و مهارتشان در گسترده تر کردن سبک های مختلف، بسیار جلب توجه نموده اند. در این سبک از موی صاف، موهای مجعد، موهای فر، برش ها و چرخش های زیبای قرن بیستم استفاده می گردد تا بهترین مدل موهای قدیمی بازآفرینی گردد.

  • 8 روش ساده برای داشتن موی فر و زیبا با حالت طبیعی

هماهنگی رنگ و تکمیل استایل وینتیج با پیراهن

با استفاده از پیراهن می توانید از پوشیدن چندین لباس مختلف کلاسیک جلوگیری کنید. مدل های مختلف پیراهن هم به عنوان بخش مدرن و هم کلاسیک کاربرد دارند و با تغییر طرح پارچه می توانید دوره زمانی آن را تغییر دهید. پیراهن ها به راحتی با اجزای دیگر ترکیب می شوند و فضای زیادی را برای ایجاد تنوع در استایل در اختیار شما قرار می دهند.

قسمت های اصلی استایل وینتیج

اگر نمی توانید در فروشگاه های محلی یا آنلاین، اکسسوری های مناسب برای استایل وینتیج پیدا کنید، می توانید از وسایلی که در ادامه به شما معرفی می کنیم بهره ببرید؛

  • وسایل با طرح گلدار
  • وسایل با طرح خال خالی
  • پیراهن های ریش ریش
  • پیراهن های چین دار
  • پیراهن های آزاد

جمع بندی

سبک وینتیج با ایجاد اعتدال بین اجزای مختلف ساخته می گردد. در واقع دلیل اصلی محبوبیت لباس های وینتیج استفاده از سبک مدرن برای بازآفرینی مد قرن بیستم است. با یاری مطالبی که در این مطلب عنوان شد می توانید در کمترین زمان یک استایل وینتیج خوب بسازید. این استایل فضای گسترده ای برای امتحان ترکیب های مختلف در اختیار قرار می دهد و می توانید بر اساس سلیقه شخصی، استایل وینتیج خود را بسازید.

منبع: road2beauty , ELLE

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1434

به "چطور با استایل وینتیج لباس بپوشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور با استایل وینتیج لباس بپوشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید