چهار روش مختلف برای درک هوش مصنوعی و خطرات آن

به گزارش مجله سامی، در دنیای هوش مصنوعی می توان به دو شکاف بزرگ فکر کرد. یکی این که آیا محققانی که روی سیستم های پیشرفته هوش مصنوعی در همه چیز از پزشکی گرفته تا علم کار می نمایند فاجعه به بار خواهند آورد یا خیر. مورد دیگر که ممکن است مهم تر نیز باشد این است که آیا هوش مصنوعی یک موضوع بزرگ است یا یکی دیگر از فناوری های در نهایت بی اهمیت که ما فقط نسبت به آن وسواس اجتماعی پیدا نموده ایم. ما چند چت بات بهبود یافته داریم. این موضوع باعث به سرانجام رسیدن دنیای ما نمی گردد، اما آن را بهبود هم نمی بخشد.

چهار روش مختلف برای درک هوش مصنوعی و خطرات آن

به گزارش خبرنگاران به نقل از وُکس، گاهی اوقات هوش مصنوعی با رمزارز های دیجیتال مقایسه می گردد. چند سال پیش افراد زیادی در دنیای فناوری متقاعد شده بودند که رمزارز های غیر متمرکز قرار است دنیایی را که ما در آن زندگی می کنیم دگرگون سازند. با این وجود، در عمل این پیش بینی محقق نشد، زیرا معین شد که بسیاری از موارد مانند پیشگیری از کلاهبرداری و سهولت استفاده به تمرکزی احتیاج دارد که در واقع رمزارز های دیجیتال قرار بود از آن دور شوند.

به طور کلی زمانی که سیلیکون ولی اعلام می نماید یک اختراع بزرگترین تحول در تاریخ دنیا خواهد بود باید با دیده شک و تردید به آن نگریست. اختراعات ممکن است به تغییراتی در نحوه کار و نحوه زندگی ما یاری نمایند. مطمئنا بعضی از افراد را بسیار ثروتمند خواهند ساخت با این وجود، بیشتر فناوری های نو آن گونه تاثیرات دگرگون نماینده ای را که ادعا می گردد بر دنیا نخواهند داشت.

به نظر نمی رسد که هوش مصنوعی رمز ارز دیجیتال بعدی باشد. فناوری های مبتنی بر مدل های زبانی بزرگ مانند چت جی پی تی (Chat GPT) بسیار سریع تر از رمزارز های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته اند. آنان مشاغل بیشتری را تغییر می دهند. سرعت پیشرفت در این فضا در پنج سال گذشته تکان دهنده است. با این وجود، در اینجا نیز باید با دیده تردید نگریست، زیرا برخلاف آن چه گفته می گردد فناروی های مبتنی بر هوش مصنوعی تغییرات بسیار بزرگی را ایجاد نخواهند کرد.

چهار دیدگاه در خصوص هوش مصنوعی

می توان طیف نگرش ها در خصوص هوش مصنوعی را در چهار دسته کلی تقسیم بندی کرد:

دسته اول افرادی هستند که باور دارند منظره هوش مصنوعی بسیار قدرتمند است و دنیای ما را متحول می سازد. بعضی گمان می نمایند که این اتفاق رخ خواهد داد و متقاعد شده اند که رخداد بسیار خوبی خواهد بود. مارک اندرسن در یکی از پست های وبلاگ اخیر خود نوشت: هر کودک یک مربی هوش مصنوعی خواهد داشت که بی نهایت شکیبا، بی نهایت دلسوز، بی نهایت مطلع و بی نهایت مفید است. او در ادامه می افزاید: هر دانشمندی یک دستیار، همکار و شریک هوش مصنوعی خواهد داشت که دامنه تحقیقات و دستاورد های علمی او را تا حد زیادی توسعه خواهد داد. هر هنرمند، هر مهندس، هر تاجر، هر پزشک، هر مراقبی در دنیای خود همین را خواهد داشت. هوش مصنوعی احتمالا مهم ترین و برترین چیزی است که تمدن ما تا به امروز حال ایجاد نموده قطعا همتراز با برق و ریز تراشه ها و احتمالا فراتر از آن. توسعه و تکثیر هوش مصنوعی به دور از خطری که باید از آن ترسید یک تعهد اخلاقی است که ما نسبت به خود، بچه ها و آینده خود داریم. ما باید در دنیای بسیار بهتری با هوش مصنوعی زندگی کنیم و اکنون می توانیم این کار را انجام دهید. در واقع، از این دیدگاه هوش مصنوعی تاثیراتی بسیار بزرگ برجای خواهد گذاشت و بسیار خوب است.

دیدگاه دوم مبتنی بر این فرض است که هوش مصنوعی به انقراض انسان منجر خواهد شد. در نظرسنجی ای که اخیرا صورت گرفت نیمی از محققان عرصه یادگیری ماشینی چنین پیش بینی ای را داشتند. آنان باور دارند پیشرفت در حوزه هوش مصنوعی می تواند منجر به ایجاد افراد مصنوعی باهوش فراانسانی گردد که با منافع بشریت در تضاد هستند و توانایی دنبال کردن منافع ضدبشری را به صورت مستقل خواهند داشت.

دیدگاه سوم مبتنی بر این فرض است که هوش مصنوعی دنیا ما را تغییر نخواهد داد و رخدادی بد می باشد. چندین پژوهشگر اخلاق هوش مصنوعی در پاسخ به خواسته انستیتو Future of Life که خواهان توقف توسعه هوش مصنوعی شده بودند نوشتند: پرت کردن حواسمان با یک آرمانشهر یا آخرالزمان خیالی مبتنی بر هوش مصنوعی مبنی بر آن که آینده ای همراه با شکوفایی و یا بالعکس فاجعه ای بالقوه خواهد بود، امری خطرناک است. این افراد که با دید شک و تردید به حوزه ابرهوش می نگرند استدلال می نمایند که تمرکز بر افراطی ترین نتایج وجودی هوش مصنوعی ما را از استثمار کارگران که امروزه به وسیله این فناوری امکان پذیر شده منحرف می سازد.

در خاتمه طیف چهارم درباره هوش مصنوعی معتقدند که هوش مصنوعی دنیا ما را به طور عمده متحول نمی نماید، اما پدیده خوبی خواهد بود. در این طیف افراد زیادی به خصوص کسانی که روی ساخت ابزار های هوش مصنوعی برای برنامه نویسان کار می نمایند قرار دارند. بسیاری از افرادی که در این طیف قرار دارند معتقدند که نگرانی های ابراطلاعاتی و تعصبات یا نگرانی های موجود درباره تاثیر هوش مصنوعی بر استثمار کارگران بیش از مقدار و اغراق شده است. آنان اشاره می نمایند که هوش مصنوعی نیز مانند بسیاری از فناوری های دیگر خواهد بود: اگر از آن برای موارد و کاربرد های خوب استفاده کنیم که بیش تر این کار را خواهیم کرد خوب است.

در بحث پیرامون هوش مصنوعی به نظر می رسد باید جانب احتیاط و عدم اطمینان را رعایت کرد. با سرعتی که هوش مصنوعی پیش می رود واقعا سخت است که با اطمینان درباره هر چیزی درون یا خارج از آن صحبت کنیم. ما عمیقا درمورد این که چرا تکنیک های فعلی مان تا این مقدار خوب کار نموده اند و تا چه مدت شاهد پیشرفت ها خواهیم بود سردرگم هستیم. در نتیجه، هوش مصنوعی فعلا عرصه ای نامطمئن و گیج نماینده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1402 بروزرسانی: 30 خرداد 1402 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2294

به "چهار روش مختلف برای درک هوش مصنوعی و خطرات آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهار روش مختلف برای درک هوش مصنوعی و خطرات آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید