7 میلیون ایرانی رمزارز خریده اند!

به گزارش مجله سامی، با وجود آنکه دولت در ماه های گذشته کوشش نموده لااقل در حوزه استخراج رمزارز ها مجوز هایی صادر کند و این کار را به دو حوزه قانونی و غیرقانونی تقسیم بندی کند، اما همچنان آمار دقیقی از تعداد ماینر های فعال در ایران وجود ندارد و حتی با افزایش قطعی برق در فصل گرم سال جاری، انگشت اتهام به سمت آن ها رفت.

7 میلیون ایرانی رمزارز خریده اند!

به گزارش ایسنا، در کنار آن، با توجه به نبود متولی معینی برای رمزارزها، معین نیست مردمی که قصد ورود به این حوزه را دارند، پول خود را باید در اختیار چه صرافی قرار دهند و آیا اساسا دولت امکان نظارت بر این حوزه را دارد یا خیر.

با وجود تمام این حدس ها، به نظر می رسد تعداد افرادی که در ایران نسبت به خرید و فروش رمزارز ها اقدام نموده اند از چند میلیون نفر عبور نموده است.

فرزین فردیس - عضو اتاق بازرگانی تهران - در این رابطه گفته: من فکر می کنم در شرایط تازه و بعد از تجربه ریزش های اخیر در بازار رمزارزها، هیجانات پیوستن به این بازار در مردم فروکش خواهد نمود و افراد با آگاهی بیشتر وارد این بازار می شوند.

این فعال مالی اضافه کرد: در واقع در آینده ای نزدیک، افراد بیشتری به این جمع بندی می رسند که باید بازی کردن در زمین رمزارز ها را یاد بگیرند و احتیاج به آگاهی دارند.

این تحلیل گر حوزه آی تی در پاسخ به این پرسش که نداشتن آمار معین چطور می تواند بر این بازار در ایران اثر بگذارد، شرح داد: دولتی های ما، ماینینگ را تبدیل به امری زیرزمینی کردند. متاسفانه وزارت نیرو با این مساله به صورت قهری برخورد کرد و تعداد زیادی از افراد را از فعالیت شناسنامه دار و قانونی دور و آن ها را به ادامه دادن در بستری غیرشفاف، تشویق کرد.

فردیس همچنین درباره آمار تعداد افرادی که در ایران رمزارز خریداری نموده اند گفت: سناریو های مختلفی درباره کسانی که خرید و فروش رمز نموده اند، با تخمین های متعددی وجود دارد. من فکر می کنم بین 7 تا 8 میلیون ایرانی، احتمالا مقداری دارایی از جنس رمز ارز دارند.

به گفته عضو اتاق بازرگانی تهران، این تخمین ریشه در تعداد اکانت های فعال بر صرافی های دیجیتال، دارد. بر اساس آمار های اعلام شده، 2.5 میلیون اکانت در این صرافی ها وجود دارد که به نظر می رسد هرکس اکانتی در این صرافی ها دارد احتمالا برای اطرافیانش هم خرید و فروش می نماید، چون افراد کمی دانش آی تی برای ورود به بستر صرافی ارز دیجیتال دارند و در نتیجه هر نفر احتمالا برای حدود 3 نفر از اطرافیانش هم خرید و فروش می نماید که این استدلال ما را به حدود هفت میلیون نفر می رساند.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1719

به "7 میلیون ایرانی رمزارز خریده اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 میلیون ایرانی رمزارز خریده اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید