80 درصد رانندگان، تسهیلات بانکی 60 میلیون ریالی دریافت کرده اند

به گزارش مجله سامی، معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور با اشاره به اقدامات این سازمان در بخش های مختلف از زمان شیوع کرونا گفت: 80 درصد رانندگان، تسهیلات بانکی 60 میلیون ریالی دریافت کرده اند.

80 درصد رانندگان، تسهیلات بانکی 60 میلیون ریالی دریافت کرده اند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، اقدامات و عملکرد حوزه حمل و نقل جاده ای کشور در مقابله با شیوع ویروس کرونا در بخش های حمل و نقل مسافر، حمل و نقل کالا، حمل و نقل بین المللی، ایمنی و ترافیک و مدیریت اطلاعات راه ها و حمل و نقل جاده ای تشریح شد.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص عملکرد حوزه حمل ونقل در مقابله با شیوع ویروس کرونا گفت: در بخش حمل ونقل مسافر از اول اسفند ماه سال 1398 تا خاتمه مهرماه 1399، حدود 56.1 میلیون نفر مسافر توسط ناوگان عمومی حمل و نقل جابه جا شده که در مقایسه با 99.7 میلیون نفر مسافر جابه جا شده در مدت مشابه سال گذشته، این رقم 43.7 درصد کاهش پیدا کرده است. طی همین مدت به دلیل کاهش 15 درصدی ضریب اشغال صندلی در ناوگان اتوبوسی درآمد بخش حمل و نقل مسافر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به بیش از 2 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

مهران قربانی اضافه نمود: اقدامات مهم سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در بخش حمل و نقل مسافر به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا شامل سرفصل های اطلاع رسانی و ارسال ابلاغیه ها، اقدامات پیشگیرانه، اقدامات حمایتی از شاغلان بخش، اقداماتی در جهت حذف مراجعات حضوری و اعلام گزارش ها بوده است.

60 میلیون ریال تسهیلات بانکی برای رانندگان

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به اقدامات حمایتی اجرا شده از رانندگان و شاغلان بخش حمل و نقل مسافر جاده ای گفت: تسهیلات بانکی به رانندگان متقاضی به مبلغ 60 میلیون ریال برای هر راننده و شرکت های حمل ونقل متقاضی به ازای هر شاغل 120 میلیون ریال اختصاص یافته است. تا این تاریخ 85 درصد رانندگان مسافری و 57 درصد شرکت ها وام مذکور را دریافت کرده اند، همچنین پیگیری معوق نمودن پرداخت حق بیمه رانندگان تا خاتمه اردیبهشت ماه سال 99 از سازمان تأمین اجتماعی محقق شد.

وی اضافه نمود: از طرفی بخشودگی اجاره بهاء غرف حمل ونقلی، هزینه آب و برق مصرفی، مالیات عملکرد سه ماهه و عوارض جابه جایی مسافر به دستگاه های ذیربط در دست پیگیری واقع شده است که اگرچه بخشودگی اجاره بهاء غرف مسافری در بیشتر استان ها محقق شده است اما میزان آن کافی نیست و همچنین پیگیری بازگشایی خوابگاه رانندگان در خاتمهه های عمومی مسافری از دیگر اقدامات اجرا شده است.

قربانی درخصوص اقدامات اجرا شده در حوزه حمل و نقل کالا گفت: اسفندماه 98 تا نیمه آبان 99 بر اساس بارنامه های صادره بیش از 22.2 میلیون سفر کامیون با حدود 342 میلیون تن بار جابجا شده که میزان بار حمل شده نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد 4.7 درصدی برخوردار بوده است.

وی درخصوص اقدامات مهم سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در بخش حمل و نقل کالا گفت: با هدف مقابله با شیوع ویروس کرونا تمدید غیرحضوری و سیستمی کارت هوشمند رانندگان و کارت سلامت رانندگان و پروانه فعالیت شرکت های حمل ونقل، تجهیز درمانگاه های مستقل در خاتمهه ها و استقرار پزشک و تأمین فضای مورد نیاز مأموران بهداشت برای غربالگری افراد، نظارت و کنترل شرایط بهداشتی، خروج بارهای قابل ارائه در خارج از سالن های اعلان بار تا حد امکان، پیگیری و نظارت بر ضدعفونی سالن های اعلان بار و محل تجمع رانندگان و جلوگیری از ورود افراد متفرقه، یکسره کردن اعلام بار و برداشت محدودیت های زمانی قبلی، توقف موقت اجرای طرح ثبت اثر انگشت در تمامی مراحل دریافت بار و ابلاغ دستورالعمل اتخاذ تدابیر لازم در خاتمهه ها و سالن های اعلام بار اجرا شده است.

بسته های بهداشتی حامل کالاهای اساسی

معاون حمل و نقل اضافه نمود: همچنین پروتکل های تهیه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص تدابیر لازم و پیشگیرانه به ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سراسر کشور ابلاغ شده است و بسته های بهداشتی در اختیار رانندگان حامل کالاهای اساسی قرار گرفته است.

وی گفت: به منظور مهار ویروس کرونا راه اندازی قرارگاه مدیریت بحران در ستاد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، پیگیری مستمر و لحظه به لحظه شرایط ناوگان ترددکننده و متوقف در خارج از کشور، مشارکت فعال با دیپلمات های ایرانی منطقه و همکاران وزارت امور خارجه و رایزنی های مداوم با مراجع ذی ربط بین المللی مانند ایرو، اکو و دبیرخانه راهگذرهای حمل و نقل بین المللی اجرا شده است، همچنین برگزاری جلسات با کشورهای منطقه به صورت دورسخنی و مصاحبه برای ارائه راهکارهای برون رفت از مسائل ناشی از شیوع ویروس کرونا، مشارکت در تنظیم پروتکل های مشترک بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طرح و تصویب تفکیک وظایف دستگاه های مستقر در مبادی خروجی در کارگروه ویژه شورای ساماندهی و تمدید غیرحضوری پروانه فعالیت شرکت های حمل و نقل بین المللی تا خاتمه سال 99 از دیگر اقدامات بوده است.

اطلاع رسانی و توزیع ماسک

وی اضافه نمود: همچنین برگزاری جلسات با کشورهای منطقه، همکاری با نمایندگان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی برای کنترل های مربوطه و استقرار در قرنطینه های انسانی خاتمهه های مرزی و پیش بینی فضای مورد نیاز در سالن مسافری و کریدورهای عبوری، اطلاع رسانی از شرایط روزانه تردد در حوزه مسافری و تجاری برای ارگان های مربوطه ستادی، تهیه گزارش آخرین میزان توقف وسایط نقلیه در خاتمهه های مرزی، درصد ورود اتباع خارجی و ارسال گزارش برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای کنترل های لازم از دیگر اقدامات پیش بینی شده برای مقابله با شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در بخش حمل و نقل بین المللی بوده است.

وی گفت: از دیگر اقداماتی که در حوزه حمل و نقل بین المللی منظور شد می توان به احداث گیت ها و تونل های ضدعفونی در مرزهای مشترک با ترکمنستان، برگزاری جلسه هماهنگی مرز، اطلاع رسانی از طریق توزیع بروشور و نصب بنرهای اطلاع رسانی، توزیع ماسک، دستکش، مایع ضدعفونی و دیگر اقلام بهداشتی برای رانندگان و ضدعفونی مستمر ناوگان عبوری و محوطه های تجاری و مسافری اشاره کرد.

کاهش 15 درصدی تصادفات فوتی

قربانی با اشاره به آمار پلیس راه راهور ناجا گفت: این آمارها حاکی از کاهش 15 درصدی تصادفات فوتی با 558 فقره کاهش و 17 درصد کاهش در کشته های سر صحنه با 826 نفر کاهش است، همچنین تعداد تصادفات جرحی و مجروحین سرصحنه به میزان حدود یک پنجم سال قبل و مجموع تصادفات جاده ای نیز به میزان یک چهارم سال قبل کاهش داشته است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص اقدامات مرکز مدیریت اطلاعات راه ها و حمل و نقل جاده ای گفت: با شیوع ویروس کرونا در کشور، صفحه ویژه کرونا در سایت و اپلیکیشن 141 برای اطلاع رسانی بهینه محدودیت های اعمال شده در راه های کشور ایجاد شده است، همچنین برنامه ریزی لازم برای افزایش ظرفیت پاسخگویی مرکز تماس 141 در زمان محدودیت های تردد اعمال شده توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شده است.

وی اضافه نمود: شرایط تردد در راه ها و اثر آن بر شیوع بیماری کرونا در این مرکز بررسی و آمار آن همواره منتشر شده است، تهیه گزارش های مقطعی و مستمر بویژه در تعطیلات و مناسبت ها و زمان های ایجاد محدودیت و استفاده از ظرفیت های در اختیار برای اطلاع رسانی محدودیت ها به هموطنان از جمله اقدامات اجرا شده توسط مرکز مدیریت اطلاعات راه ها و حمل و نقل جاده ای بوده است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1357

به "80 درصد رانندگان، تسهیلات بانکی 60 میلیون ریالی دریافت کرده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد رانندگان، تسهیلات بانکی 60 میلیون ریالی دریافت کرده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید