آخرین خبرها از حج سال جاری و واکسیناسیون حجاج ، 3 سناریو برای اربعین 1400

به گزارش مجله سامی، معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در تشریح تدابیر اتخاذ شده جهت مراسم حج سال جاری با توجه به اظهاراتی از سوی مقامات عربستان، گفت: وزیر بهداشت قول دادند که در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، تامین واکسن کرونا برای حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین گردد.

آخرین خبرها از حج سال جاری و واکسیناسیون حجاج ، 3 سناریو برای اربعین 1400

دکتر طاهر درودی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره شرایط اعزام حجاج به مراسم حج امسال، گفت: اتفاقی که درباره حج افتاده، این است که وزارت حج عربستان سعودی چند روز پیش بیان کرد که امسال حج با حضور کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد، اما هنوز اعلام نکردند که حج با چه ترکیبی، چه درصدی و با چه شرایطی برگزار می گردد. در عین حال وزارت حج عربستان اعلام نموده که جزئیات شرایط و پروتکل های بهداشتی و اینکه چه افرادی و با چه سن و سالی می توانند به حج فرایند و... را وزارت صحه عربستان باید معین کند. البته تا به امروز وزارت بهداشت سعودی چیزی در این زمینه اعلام ننموده است. همچنین وزارت حج عربستان نیز هنوز با طرف ایرانی و عمده کشورهای اسلامی مذاکره مستقیمی را مبنی بر عدم برگزاری یا برگزری مراسم حج نداشته است. در حالی که در سال های قبل چند ماه قبل از موسم حج، کشورهای اسلامی تفاهم نامه های حج شان را با وزارت حج سعودی امضا نموده بودند، اما امسال هنوز تکلیف معین نیست.

وی اضافه کرد: قاعدتا از آنجایی که متولی این موضوع در ایران سازمان حج و زیارت است، ما منتظریم تا سازمان برای اجرا یا عدم اجرای مراسم حج و شرایط آن معین تکلیف کند تا بعد از آن، ما وارد بحث اجرا شویم. فعلا هنوز اتفاقی نیفتاده است.

شرایط واکسیناسیون حجاج علیه کرونا

دروردی درباره آمادگی هلال احمر برای واکسیناسیون حجاج علیه کرونا در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، گفت: واکسیناسیون های روتین که جزو تعهدات هلال احمر بوده و سال های قبل انجام می شده، در صورت اعزام حجاج ایرانی به حج در امسال هم انجام خواهد شد. موضوع حساس تر واکسن کووید-19 است. در این زمینه، چند ماه قبل دکتر مرعشی-رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر و دکتر رشیدیان- رییس سازمان حج و زیارت مشترکا با وزیر بهداشت جلسه ای داشتند که دکتر نمکی قول دادند در صورت برگزاری مراسم حج، با توجه به اینکه تعداد افرادی که اعزام می شوند حداکثر 70 تا 80 هزار نفر است که البته این میزان برای امسال بعید است، تامین واکسن حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین گردد.

وی اضافه کرد: در عین حال با توجه به اینکه مقدار قابل توجهی واکسن خارجی وارد می گردد و واکسن ایرانی هم وارد بازار می گردد، از این بابت نگرانی نداریم. فعلا اصل موضوع یعنی برگزاری یا عدم برگزاری حج و حضور یا عدم حضور حجاج ایرانی به صورت قطعی معین نشده و شرایط قطعی آن را سازمان حج و زیارت به عنوان متولی، اعلام خواهد نمود. بعد از اعلام موضوع، ما پیگیری مباحث درمانی، واکسیناسیون و پیشگیری و... را انجام می دهیم.

وی گفت: البته واکسن های کرونایی هم که از سوی هلال احمر وارد می گردد، در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد.

3 سناریو برای برگزاری اربعین

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر درباره شرایط برگزاری مراسم اربعین با توجه به افزایش سرعت واکسیناسیون کرونا در کشور، گفت: هلال احمر و وزارت بهداشت به عنوان متولی های اصلی بهداشت و درمان زائران، جلسات متعددی داشتند و طی دو ماه گذشته چندین جلسه در این زمینه برگزار شده است و ادامه هم دارد.

درودی اضافه کرد: در زمینه مراسم اربعین احتمال اجرای سناریوهای مختلفی وجود دارد؛ سناریوی اول این است که مراسم اربعین اصلا برگزار نگردد، سناریوی دوم این است که با تعداد محدود برگزار گردد و سناریوی سوم هم این است که با شرایط عادی مانند سال های قبل برگزار گردد. اجرای سناریوی سوم با توجه به اینکه در شهریور و مهر عاشورا و اربعین را داریم، مقداری بعید به نظر می رسد. گرچه ممکن هم هست اتفاق افتد.

وی ادامه داد: شرایط محتمل تر برگزاری با شرایط محدودتر و تعداد کمتر زائرین است که کارشناسان ما در حال آنالیز هستند و جلسات متعددی برگزار شده است و کارشناسان حوادث و بلایا با تیم های بهداشت و درمان و مدیریت بیماری ها در حال اجرا ارزیابی خطر و معین میزان احتیاجهای بهداشتی و درمانی هستند. با این حال باید صبر کنیم تا مقداری زمان جلوتر رود و در نهایت هم ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور است که تصمیم نهایی را اتخاذ می نماید. هلال احمر و وزارت بهداشت به عنوان کمیته های عضو ستاد اربعین که اختصاصا بحث بهداشت و درمان را پیگیری می کنیم، گزارشات فنی و کارشناسی مان را به ستاد مرکزی تقدیم می کنیم و در نهایت تصمیم گیری نهایی برگزاری یا عدم برگزاری مراسم اربعین با ستاد مرکزی خواهد بود که قاعدتا دستورالعمل های ستاد ملی کرونا هم در آن دخیل است.

وی اضافه کرد: اگر قرار بر اعزام زائرین اربعین باشد، معین می کنیم که به چه ظرفیت ها و زیرساخت های بهداشت و درمانی چه داخل مرزها و چه خارج از مرزها احتیاج خواهیم داشت که این موارد در حال آنالیز و محاسبه است و طی هفته آینده گزارش آن را مشترکا به ستاد مرکزی اربعین ارائه می دهیم تا تصمیم گیری نمایند.

وی درباره واکسیناسیون کرونا برای زائرین اربعین نیز گفت: در زمینه واکسیناسیون زائران اربعین با توجه به اینکه تعدادشان قاعدتا قابل توجه تر از حجاج است، هنوز هیچ قول قطعی و مستقیمی را وزارت بهداشت نداده و مذاکراتش هم انجام نشده و نمی توان در این زمینه اظهارنظر کرد تا زمانیکه تکلیف معین گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1725

به "آخرین خبرها از حج سال جاری و واکسیناسیون حجاج ، 3 سناریو برای اربعین 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبرها از حج سال جاری و واکسیناسیون حجاج ، 3 سناریو برای اربعین 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید