ابزارهای سلامت دیجیتال در کنترل شیوع کرونا

به گزارش مجله سامی، در وبینار سلامت دیجیتال و کووید-19، متخصصان اهمیت به کارگیری سلامت دیجیتال و نقش آن در کنترل بیماری های همه گیر آنالیز کردند.

ابزارهای سلامت دیجیتال در کنترل شیوع کرونا

وبینار سلامت دیجیتال و کووید-19 امروز توسط فرهنگستان علوم پزشکی برگزار گردید. در این همایش دکتر سید شهاب الدین صدر، دکتر محمد فرح بخش، دکتر رضوان رحیمی، مهندس محمدحسن شهریاری و دکتر حمید مقدسی، به سخنرانی پرداختند.

دکتر شهاب الدین صدر؛ عضو فرهنگستان علوم پزشکی در خصوص استفاده از ابزارهای سلامت دیجیتال و ابزارهای تله مدیسین گفت: بسیاری از کشورها از ابزارهای تله مدیسین برای ارزیابی سلامت بیماری های مختلف استفاده می نمایند. ارزیابی های تله مدیسین به پزشک این امکان را می دهد که بتواند از راه دور نیز به وسیله آنالیز علائم، فرایند تشخیص و درمان بیماران را انجام دهند و بیماران می توانند به وسیله وب سایت ها، اپلیکیشن ها و ... از این امکانات استفاده نمایند.

وی افزود: این امکانات باعث شده که افراد در مناطق دور افتاده هم از خدمات پزشکی و تشخیصی استفاده نمایند.

دکتر صدر گفت: در خصوص ارتباط با مانیتورینگ و نظارت بر بیمار روش های مختلفی وجود دارد و می توان با استفاده از فناوری های مختلف به وسیله بلوتوث، وای فای و همچنین ابزارهای گوناگون، علائم بیمار را اندازه گیری کرد و از این طریق بر جمعیت های پرخطر نظارت بیشتری داشت تا ارتباط بیمار و پزشک مخصوصا در شرایط همه گیری کووید-19 حفظ گردد.

او با اشاره به مثال هایی از فناوری های دیجیتال در سلامت گفت: برای مثال در حال حاضر از دماسنج های راه دور در مبادی ورودی کشورها استفاده می گردد تا از ورود بیماران مبتلا به کووید-19 به کشور جلوگیری گردد. همچنین پزشکان از داده هایی که گلوکومتر در خصوص قند خون بیماران دیابتی جمع آوری می نماید برای کنترل بیماری آنها، استفاده می نمایند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: ردیابی تماس افراد نیر یکی دیگر از روش هایی است که برای قطع انتقال انسان به انسان بیماری کووید-19 استفاده می گردد. از این روش پس از مثبت شدن بیماری فرد، با شناسایی افرادی که با فرد مبتلا در تماس بودند، از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری می نمایند.

وی با اشاره به چالش ها و اهمیت استفاده از این روش ها گفت: چالش های مختلفی در این زمینه ها وجود دارد و با توجه به اینکه این فناوری ها پرمصرف هستند، دولت ها باید در این زمینه ورود نمایند و امکانات را برای استفاده بیشتر و بهینه تر فراهم نمایند. یکی از این چالش ها حفظ حریم خصوصی و لزوم محرمانگی اطلاعات بیماران است که باید به آن ها توجه داشت.

دکتر صدر افزود: همچنین باید توجه داشت که در بعضی کشورها، زیرساخت های مناسب برای سلامت دیجیتال وجود ندارد و باید این زیر ساخت ها فراهم شوند. در همه گیری کووید-19 مشاهده کردیم که کشورهایی که امکانات خوبی در این زمینه داشتند و سابقه همه گیری های دیگری مثل سارس و H1N1 را داشتند، توانستند در زمینه کووید-19 پیروز تر عمل نمایند. باید توجه داشته باشیم که سلامت دیجیتال می تواند آمادگی ما را برای همه گیری های دیگر بیشتر کند.

در بخش دوم این برنامه، دکتر محمد فرح بخش؛ استادیار بخش عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در خصوص فناوری های دیجیتالی که برای مقابله با شیوع بیماری کووید 19 استفاده می شوند، سخنرانی کرد.

دکتر فرح بخش در خصوص یکی از فواید کووید-19 گفت: بروز پاندمی و همه گیری کووید-19 در کنار تمام مشکلاتی که در دنیا ایجاد نموده، باعث شد توجه به سلامت دیجیتال بیشتر گردد و از آن در کنترل پاندمی ها استفاده گردد.

وی ادامه داد: اگر کشوری مثل کره جنوبی، سنگاپور و ... توانستند در کنترل شیوع و مرگ ومیر این بیماری انقدر پیروز عمل نمایند، به دلیل توجه به سلامت دیجیتال در این کشورها بود. در حالی که کشور آمریکا با داشتن تخت بیمارستانی چند برابر و امکانات بیشتر، توانست در کنترل این بیماری پیروز عمل کند. شرایط به وجود آمده این درس را به همه کشورها داد که برای کنترل اپیدمی، محافظت از پرسنل و ... می توان از این ابزارها استفاده کرد. شناسایی بیماری ها، استفاده از ربات برای نمونه گیری و ... می تواند یاری زیادی کند تا مواجهه تا جای امکان کمتر گردد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فواید استفاده از روش های سلامت دیجیتال در جمع آوری دیتا و اطلاعات سلامت از مناطق دور افتاده، گفت: با افزایش کارایی سیستم ها، مدیریت منابع را در نظام سلامت بهتر می نماید و باعث افزایش کیفیت مراقبت ها می گردد. با استفاده از این روش ها می توان هزینه های مراقبت از سلامت را کاهش داد و در بخش های مختلف از سیاست گذاری سلامت گرفته تا دیگر بخش ها، از بیگ دیتا یا کلان داده ها استفاده کرد.

وی افزود: یکی از روش های جمع آوری اطلاعات بیمار استفاده از حسگرهای از راه دور هستند. با استفاده از این ابزارها می توان اطلاعاتی مثل دمای بدن، ضربان قلب، فشار و ... را از بیمار جمع آوری کرد. برای مثال حسگرهای فشار می توانند برای بیماران دچار زخم بستر استفاده گردد و در صورتی که فشار بیش از اندازه در یک نقطه از بدن بیمار وارد گردد، به درمانگران و پرستاران هشدار دهد تا از آن جلوگیری نمایند.

دکتر فرح بخش در خصوص انواع دیگر این ابزارها گفت: پکیج های رادیولوژی و سی تی اسکن که امروزه در بیشتر مراکز استفاده می شوند، نمونه دیگری از این ابزارها هستند و این امکان را برای پزشکان فراهم کردند که از راه دور به تصاویر با کیفیت بیماران دسترسی داشته باشند. همچنین استفاده از سیستم های هوشمند برای مدل سازی و پیش بینی آینده(مثلا برای شناسایی پیک بعدی بیماری)، استفاده از روش های مختلف سلامت دیجیتال برای رفتارسازی در افراد، استفاده از شبکه های اجتماعی، پرتال های ارتباط پزشک و بیمار و ... نمونه هایی از کاربردهای سلامت دیجیتال هستند.

دکتر فرح بخش به نمونه های پیروز استفاده از سلامت دیجیتال در همه گیری کووید-19 در دنیا اشاره نمود و گفت: یکی از این نمونه ها یک اپلیکیشن سنگاپوری برای چک کردن و ردیابی تماس افراد است. دیگری چک کردن علائم بیماری به وسیله یک اپلیکیشن اسپانیایی و جلوگیری از مراجعه بی مورد بیماران به بیمارستان ها بود.

وی ادامه داد: نرم افزارهای چک کردن قرنطینه که برای تشخیص اینکه بیمار قرنطینه را رعایت می نماید یا خیر(نرم افزار تایوانی) و استفاده از گوگل برای شناسایی مکان هایی که فرد در دوره پنهان بیماری به آن ها مراجعه نموده است، از دیگر نمونه های پیروز استفاده از ابزارهای سلامت دیجیتال برای کنترل کووید-19 هستند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نرم افزار ملی ماسک، آن را یکی از نمونه های پیروز ملی دانست که نقشه آمار کرونا را در اختیار افراد قرار می دهد و اطلاعاتی در خصوص بیماری کرونا به مردم ارائه می نماید. همچنین نرم افزارهای دورکاری را نیز نمونه هایی از ابزارهای پیروز برای جلوگیری از تجمع و کاهش گسترش بیماری دانست. ،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1480

به "ابزارهای سلامت دیجیتال در کنترل شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزارهای سلامت دیجیتال در کنترل شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید