ارزیابی عملکرد هلند در فرآیند دیجیتال سازی

به گزارش مجله سامی، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، به عقیده بسیاری از کارشناسان، دولت هلند، علیرغم اهداف بلندپروازانه ای که طی سال های اخیر در زمینه دیجیتال سازی زیرساخت های این کشور اعلام نموده، عملکرد ضعیفی در این حوزه داشته است. گروه مطالعات مالی پژوهشگاه فضای مجازی به آنالیز نظرات مطرح شده در این مورد پرداخته است.

ارزیابی عملکرد هلند در فرآیند دیجیتال سازی

با تور هلند از کشور آسیاب های بادی دیدن کنید و در شهر زیبای آمستردام گشت و گذار کنید.

اگر چه دولت هلند ادعا می نماید که دارای اهداف بلندپروازانه ای برای دیجیتالی سازی است، ائتلافی از سازمان ها به نمایندگی از 9 بخش اعلام نموده اند که این دولت هنوز آمادگی کافی برای کنترل و انجام سرمایه گذاری های مناسب در این زمینه ندارد.

بحران بیماری همه گیر کووید 19 ثابت کرد که کشور هلند باید تمرکز بیشتری روی تقویت اقتصاد دیجیتال داشته باشد. در حالیکه توسعه و سرمایه گذاری برای تقویت زیرساخت های کشور وظیفه اصلی دولت است اما مسئولیت تسهیل تحقق اهداف دیجیتالی سازی و شکل گیری یک اقتصاد مقاوم در آینده بیشتر بر دوش بخش خصوصی و چند صد شرکت کوچک و متوسط عمدتا هلندی است.

با اینکه خسارات مالی ناشی از ویروس کرونا در کشور هلند به دلیل زیر ساخت های دیجیتالی قوی، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتا کمتربوده است اما هنوز سیاست گذاری های دولت در زمینه بودجه بندی به منظور تحقق اهداف، با انسجام کامل انجام نگرفته است.

پترااولدونگرم مدیر سازمان سایبرویلیگ نماینده شرکت های امنیتی در هلند است. این سازمان چند ماه قبل از اینکه دولت برنامه های خود را در زمینه دیجیتالی سازی ارائه دهد، یک سند چشم انداز آماده کرد و با احزاب سیاسی به اشتراک گذاشت اما طبق گفته های اولدنگرم تا به امروز اقدامات بسیار اندکی در رابطه با اهداف این سند چشم انداز در سیاست گذاری های دولت منعکس و به مرحله اجرا درآمده است.

وی افزود دولت با وجود آنکه دیجیتالی سازی عضو جدانشدنی از زندگی ما است، به اندازه کافی به آن اهمیت نمی دهد.

دولت اخیرا یک کمیته دائمی مجلس در امور مربوط به دیجیتال تشکیل داده که این اقدام از جمله معدود اقدامات مثبت و روبه جلویی بود که توسط دولت انجام گرفته است.

اولدنگرم گفت: انسجام سیاست های دولت در زمینه دیجیتالی سازی از اهمیت زیادی برخوردار است اما در حال حاضر تنها تعداد کمی از افراد در احزاب سیاسی به این موضوع اهمیت می دهند و حتی بعضی از آنها بعد از انتخابات سیاسی و به قدرت رسیدن این موضوع را کاملا نادیده می گیرند.

سیاست گذاری در زمینه دیجیتال یک ضرورت است

امنیت سایبری یکی از عناصر مهم دیجیتالی سازی در هلند است. کار در خانه یا دورکاری میلیون ها هلندی، خطرات امنیتی قابل توجهی را برای سرقت داده ها و اطلاعات سازمان ها به همراه دارد. این خطرات امنیتی با توجه به مطالعات سالیانه امنیت سایبری که توسط وزارت امور مالی انجام می گردد امری کاملا اجتناب ناپذیر و قابل پیش بینی است. بنابراین توجه به این موضوع یک ضرورت حیاتی است.

اولدنگرم گفت: کاهش اثرات منفی دیجیتالی سازی همیشه به عنوان یک چالش اساسی و رایج که احتیاج به نقش فعال دولت و احزاب دارد، مورد توجه بوده است. در واقع با کاهش این جنبه های منفی و برقرای امنیت سایبری می توان حتی در شرایط سخت بیماری همه گیر نیز به رشد مالی لازم دست یافت.

ویروس شناسان و ایمونولوژیست ها سالهاست که نسبت به شیوع بیماری های همه گیر هشدار می دهند. اما به غیر از آنفولانزای خوکی و همچنین سارس و مرس، هیچ ویروسی واقعا نتوانسته است در جهان اختلال چندانی ایجاد کند تا اینکه ویروس کووید 19 در ابتدای سال ظاهر شد. در اوایل خیلی از کشورها تصور می کردند این بیماری فقط چین را درگیر می نماید اما ناگهان به تمام جهان و از جمله کشور هلند نیز سرایت پیدا کرد. اکنون تمام کوشش دولت هلند بر این است که شیوع این بیماری را محدود کند. به گفته اولدونگرم ممکن است در هر جای جهان حوادثی رخ دهد، اما اقدامات اساسی و معنی دار فقط در صورت بحران انجام می گردد.

اگرچه دولت هلند در سال های اخیر گزارش ها، استراتژی ها و نقشه های مختلف امنیتی را درجهت ارتقاء امنیت فضای سایبری منتشر نموده است، اما اینها تنها بخشی از مشکل را برطرف می نماید. همکاری بین بخش های مختلف نیز برای برطرف موانع و استفاده بهتر از فرصت های ارائه شده امری لازم و ضروری است.

وی افزود: فضای سایبری نیز باید همانند برنامه ملی دلتا تحت نظارت کامل دولت قرار گیرد.

اولدنگرم گفت: فناوری و تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است. بنابراین ضروری است علاوه بر مدیریت مرکزی، یک تیم مدیریت سایبری نیز برای مواقع بحران های امنیتی تشکیل گردد. این تیم می تواند در صورت وقوع یک حادثه عظیم به وسیله تعامل زیادی که با آحاد جامعه دارد به دولت مشاوره دهد.

به گفته وی، هلند دارای یک مرکز ملی امنیت سایبری است که بیشتر بر بخش های حیاتی تمرکز و نظارت دارد در حالیکه بسیاری از جنبه های امنیت سایبری مربوط به سازمان هایی است که به بخش های حیاتی تعلق ندارند اما باید تحت نظارت قرار گیرند.

وی اضافه نمود: این باعث تعجب است که یک نهاد دولتی در صورت بروز حادثه فقط دانش خود را با بخش منتخبی از سازمان ها و موسسات حیاتی که تنها 150 موسسه هستند به اشتراک بگذارد. این نهاد دولتی باید ارتباط گسترده تری با سایر بخش ها برقرار کند تا بتواند در زمان های بحران به طور مشترک تصمیمات عاقلانه ای بگیرد.

امنیت در آموزش و پرورش

اولدنگرم گفت: آموزش در زمینه امنیت سایبری باید از دوران ابتدایی در مدارس شروع گردد. دانش آموزان دبستانی در هلند هیچ درسی در این زمینه ندارند.

وی گفت: نه تنها آموزش کافی متخصصان امنیت سایبری بسیار مهم است، بلکه آماده سازی جوانان هلندی به طور عملی برای ورود به آینده دیجیتال نیز کاملا امری ضروری است. این موضوع احتیاج به یک رویکرد طولانی مدت دارد و فقط مربوط به یادگیری مهارت های دیجیتالی نیست بلکه شامل آموزش در زمینه نحوه برخورد یک فرد با موضوع امنیت و حریم خصوصی نیز می گردد. در واقع این موضوع باید به عنوان بهداشت فناوری اطلاعات به بچه ها آموزش داده گردد.

وی معتقد است که کمبود آموزش های لازم در این زمینه مسئله ای نیست که به سرعت قابل حل باشد. حل این مشکل نیز باید توسط دولت انجام گردد. دولت باید برنامه ریزی ها و سیاست های لازم را برای این امر مهم ترسیم کند.

اولدنگرم اعلام کرد: بحران بیماری همه گیر مسائل زیادی ایجاد نموده و در حال حاضر هزینه های زیادی صرف مبارزه با این مسائل شده است. این هزینه ها باید از جایی تامین گردد بنابراین ما طی چند سال آینده بحث های زیادی در خصوص هزینه های صرف شده و صرفه جویی در هزینه خواهیم داشت. در واقع زمانی که در خصوص موضوع دیجیتالی سازی به بحث چگونگی هزینه کردن صندلی برجسته ای داده نمی گردد این نگران کننده است.

وی گفت: اداره کشور هلند کاملا به سیستم های دیجیتالی وابسته است و فناوری و ارتباطات در قلب همه بخش ها قرار گرفته است و این موضوع باید مد نظر دولت قرار بگیرد.

عدم دانش و آگاهی

اگرچه چندین سال پیش، دیجیتالی سازی و امنیت سایبری جزء برنامه های اساسی دولت هلند نبود، اما اکنون خوشبختانه این موضوع اهمیت زیادی پیدا نموده و وارد برنامه های دولت شده است. با این وجود هنوز کمبودهایی در زمینه انسجام، کنترل مرکزی و بیش از همه دانش وجود دارد.

اولدنگرم گفت: ما سالهاست که روی چگونگی انعطاف پذیری دیجیتالی هلند در آینده کار می کنیم و دولت هم قبلا اقدامات زیادی در این زمینه انجام داده است اما آنالیز عملکرد استراتژی فعلی نیز بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد.

وی افزود: دولت چند سال پیش تعیین کرد که کدام سازمان ها و موسسات به بخش حیاتی هلند تعلق دارند اما تعداد این سازمان ها با توجه به تغییراتی که در جهان در حال اجرا است، به طور قطع رو به افزایش است. به عنوان مثال سازمان هایی مثل بهداشت و درمان و خرده فروشی که جزء بخش های حیاتی نبودند در بحران فعلی کرونا بسیار پر اهمیت جلوه کردند. بنابراین سازمان هایی از این دست نیز می توانند در شرایط خاص حیاتی تلقی شوند. به عقیده اولدونگرم مرکز ملی امنیت سایبری هلند بهتر است علاوه بر به اشتراک گذاشتن اطلاعات با بخش های حیاتی، با سایر سازمان هایی که در زمینه امنیت از بلوغ کافی برخوردار هستند نیز اطلاعات را مبادله کند.

با وجود اینکه در سال های اخیر دیجیتالی سازی با شتاب زیادی در حال اجرا است، اما دانش سیاسی در این زمینه کافی نیست.

مهمترین تقاضای اولدونگرم به نمایندگی از کل بخش ها این است که یک کنترل مرکزی و انسجام در رابطه با این موضوع ایجاد گردد. بدین صورت که هر حزب سیاسی باید کسی را که تجربه زیادی در این زمینه دارد و به وظایف خود متعهد است به عنوان رهبر انتخاب کند. علاوه بر این کلیه سیاستمداران نیز باید از دانش و تخصص کافی برخوردار باشند.

اولدونگرم گفت: ما به عنوان سازمان های امنیتی بسیار مشتاق هستیم در سرکوب حوادث و پیشگیری از بحران ها سهیم باشیم و در نتیجه مقاومت کشور هلند را افزایش دهیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1371

به "ارزیابی عملکرد هلند در فرآیند دیجیتال سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزیابی عملکرد هلند در فرآیند دیجیتال سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید