از قطع خودسرانه و ناگهانی این دارو بپرهیزید

به گزارش مجله سامی، متخصص بیماری های عفونی دانشگاه درباره مصرف کورتون برای درمان کووید 19، گفت: کورتون یک شمشیر دو لبه است و با تضعیف سیستم ایمنی بدن هم می تواند آثار بیماری کووید19 را کم کند و هم اینکه ممکن است باعث گردد بدن نتواند در برابر ویروس مقابله کند.

از قطع خودسرانه و ناگهانی این دارو بپرهیزید

به گزارش خبرنگاران، دکتر شروین شکوهی درباره مصرف داروی کورتون برای درمان بیماران کرونایی شرحاتی ارایه داد و گفت: بیماری کووید با مکانیسم های مختلفی برای بیمار مشکل ایجاد می نماید و یکی از این مکانیسم ها که مسائل مهمی برای بیمار ایجاد می نماید دستکاری ایمنی بدن است.

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم ادامه داد: ویروس با توجه به تغییراتی که در ایمنی بدن ایجاد می نماید منجر می گردد سیستم ایمنی بدن که فعال شده برای برخورد با ویروس، از کنترل خارج گردد و این مسئله منجر به ایجاد عارضه در بدن فردی می گردد که سیستم ایمنی بدنش فعال شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: یعنی سیستم ایمنی بدن به جای اینکه ویروس را از بین ببرد با فراوری یک سری مواد داخل خون منجر به عوارضی همانند درگیری ریه می گردد و در پی آن تبادل اکسیژن بین ریه با خون صورت نمی گیرد و باعث افت اکسیژن شده و در نهایت منجر به مرگ می گردد.

این متخصص درباره علت تجویز کورتون به بیماران کرونایی گفت: زمانی که ایمنی بدن از تنظیمات و چارچوب خود خارج گردد، یکی از داروهایی که این مسئله را کنترل و عملا ایمنی بدن را کم می نماید کورتون است.

وی با بیان اینکه در مواردی لازم است که داروی کورتون برای درمان بیماری کرونا استفاده گردد، اضافه نمود: در کارآزمایی های بالینی مهمی که در دنیا صورت گرفته این نتیجه محقق شده است که در شرایط خاصی اگر کورتن با دوزهای خاصی استفاده گردد می تواند منجر به این گردد که بیمار کمتر ضرر ببیند و بیماری در وی شدید نگردد.

دکتر شکوهی تاکید نمود: متاسفانه بعضی از پزشکان بعد از تشخیص کووید در یک بیمار از همان ابتدا به بیمار کورتن تجویز می نمایند؛ در حالی که این کاری اشتباه است زیرا اگر زمانی که ایمنی بدن هنوز از چارچوب درست خود خارج نشده است، ایمنی بدن را کم کنیم عملا توانایی بدن را برای مقابله با ویروس از بین می بریم و این مسئله باعث تکثیر بیشتر ویروس و بیشتر شدن عوارض آن می گردد.

بیمار فقط زمانی باید کورتن دریافت کند که دچار افت اکسیژن در خون شده باشد

دکتر شکوهی با تاکید بر اینکه بیمار فقط زمانی باید کورتون دریافت کند که دچار افت اکسیژن در خون شده باشد، شرح داد: از هر 100 نفری که کرونا می گیرند 30 نفر بی علامت هستند و به صورت اتفاقی متوجه بیماری خود می شوند، 55 نفر هم دچار بعضی از علائم بیماری هستند اما اکسیژن خون آن ها دچار افت نشده است و تنها 15 نفر از افراد مبتلا دچار افت اکسیژن می شوند.

وی با بیان اینکه از هر 100 مبتلا به کرونا 15 نفر وجود دارند که از مصرف کورتون سود می برند، تاکید نمود: برای درمان بیمارانی کرونایی انجام سی تی اسکن ریه لازم نیست مگر زمانی که بیمار دچار افت اکسیژن شده باشد.

بیماران از اصرار بی مورد برای انجام سی تی اسکن بپرهیزند

دکتر شکوهی با بیان اینکه پزشکان باید تنها در صورت لزوم از ریه بیماران سی تی اسکن بگیرند، به مردم توصیه کرد از اصرار بی مورد به پزشکان برای انجام سی تی اسکن بپرهیزند و به این نکته توجه نمایند که دانستن اینکه چند درصد از ریه درگیر شده است هیچ ضرورتی ندارد.

وی با تاکید بر لزوم مصرف کوتاه مدت کورتون برای بیمارانی که نیاز به این دارو دارند، گفت: کورتون باید در صورت امکان هرچه سریعتر یعنی حداکثر بین هفت تا 10 روزقطع گردد، مگر در شرایط خاصی که مصرف بیشتر این دارو به لحاظ علم پزشکی برای بیمار لازم است.

این متخصص با بیان اینکه کورتون یک شمشیر دو لبه است، گفت: کورتون با تضعیف سیستم ایمنی بدن هم می تواند آثار بیماری کووید 19 را کم کند و هم اینکه ممکن است به علت تضعیف سیستم ایمنی بدن نتواند با ویروس مقابله کند.

دکتر شکوهی توضیح داد: کورتون اگر بیشتر از اندازه مورد نیاز تجویز گردد ممکن است عوارضی بسیار شدید و گاهی اوقات غیر قابل جبران ایجاد کند.

بالارفتن قند خون؛ یکی از عوارض مصرف کورتون

وی با بیان اینکه بیمارانی در بیمارستان بستری می شوند و کورتون دریافت می نمایند که دچار افت اکسیژن هستند، گفت: یکی از مسائلی که در بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها وجود دارد، بالا رفتن قند خون است، به ویژه کسانی که قبلا دیابت داشته اند و یا اینکه در مرحله پیش دیابت هستند و با مصرف کورتون قندشان بالا می رود.

مصرف خودسرانه کورتون راه را برای جولان باکتریها، ویروسها و قارچهای بیماری زا هموار می نماید

این متخصص درباره دیگر عوارض مصرف کورتون شرح داد: باکتریها، ویروسها و یا قارچهایی در بدن و یا پیرامون ما وجود دارند که توانایی این را ندارند که در افراد سالم موجب بیماری شوند، اما کورتون با کم کردن ایمنی بدن باعث می گردد که این ویروسها، باکتری ها و قارچ ها بتوانند باعث بیماری زایی شوند.

کورتن با کبد چه می نماید؟

وی کبد چرب را یکی از عوارض مصرف کورتن در طولانی مدت اسم کرد و گفت: کورتون بر روی متابولیسم چربی ها تاثیر ایجاد می نماید و یکی از عوارض آن کبد چرب است.

دکتر شکوهی اضافه نمود: اگر کسی هپاتیت Bداشته باشد و درمان های لازم را نگرفته باشد، اگر کورتن مصرف کند ممکن است منجر به آسیب بیشتر به کبدش گردد.

این متخصص با اشاره به شیوع قارچ سیاه در هند همزمان با شیوع کرونا شرح داد: با کم شدن ایمنی بدن به وسیله کورتن بیماری هایی همانند قارچ سیاه هم شایع می شوند.

وی تحت تاثیر قرار گرفتن متابولیسم چربی و ترشح بعضی هورمن ها، اثر منفی بر استخوان ها و پوکی استخوان و تداخل با بعضی داروهای دیگر را از عوارض مصرف کورتن اسم کرد.

دوز کمتر؛ عوارض کمتر

دکتر شکوهی درباره راهکارهایی برای کاهش عوارض کورتون شرح داد: این دارو هرچقدر با دوز کمتر و کوتاه مدت تر استفاده گردد، عوارض آن کاهش می یابد؛ بیمارانی هم که به صورت طولانی مدت مجبور به استفاده از این دارو هستند ممکن است دچار کاهش تراکم استخوان و یا پوکی استخوان شوند و به همین دلیل باید داروهای دیگری را هم مصرف نمایند که اندازه این آسیب را کمتر کند.

این متخصص ادامه داد: بعلاوه افرادی که به صورت طولانی مدت این دارو را مصرف می نمایند، باید برای جلوگیری از بیدار شدن عفونت هایی که در بدن وجود دارد، داروهای دیگری را مصرف نمایند.

از قطع خودسرانه و ناگهانی کورتون بپرهیزید

وی درباره ضرورت قطع تدریجی داروی کورتون اظهار کرد: اگر کورتون را با دوز بالاتر از دوز فیزیولوژیک یعنی اندازه کورتونی که معادل آن در بدن یک انسان ترشح می گردد، بیشتر از 20 روز تجویز کنیم، منجر به این می گردد که ترشح کورتون به صورت طبیعی در بدن دچار اختلال گردد.

دکتر شکوهی ادامه داد: بنابر این زمانی که بیمار کورتون را بیشتر از دوز فیزیولوژیک در مدت زمان بیشتر از سه هفته مصرف کند و به صورت یکباره آن را قطع کند، کورتون دیگر در بدن بیمار ترشح نمی گردد و این مسئله می تواند عوارض زیادی را در پی داشته باشد.

وی اضافه نمود: برای جلوگیری از این مشکل، کورتن در کسانی که بالاتر از دوز فیزیولوژیک بدن و بیشتر از سه هفته مصرف شده باشد، باید به صورت تدریجی قطع گردد؛ البته قبل از سه هفته قطع تدریجی لازم نیست و می توان آن را قطع کرد.

این متخصص تاکید نمود: در صورت ابتلا به کرونا مصرف کورتون تنها در شرایط خاصی لازم است و آن زمانی است که اکسیژن خون کاهش یافته باشد و کسی که تنگی نفس ندارد و اکسیژن خونش پایین نیست اصلا نیاز به کورتون ندارد و مصرف این دارو به ضررش تمام می گردد.

دکتر شکوهی اضافه نمود: بیماران کرونایی که به علت بیماری دیگری کورتون مزمن مصرف می نمایند، باید حتما به پزشک خود مراجعه نمایند زیرا در شرایطی که تب بالا داشته باشند باید اندازهی دوز مصرفی کورتون بیمار به وسیله پزشک معالج افزایش یابد.

بیماران پیوندی اگر به کرونا مبتلا شدند چکار نمایند؟

وی اضافه نمود: بعضی از بیماران پیوندی کورتون را به صورت مزمن و در کنار آن داروهای دیگری هم مصرف می نمایند، زمانی که چنین بیمارانی به کرونا مبتلا می گردد، باید به وسیله پزشک دوز داروهایشان تغییر یابد، بنابر این این بیماران در صورت ابتلا به کرونا حتما باید با پزشک معالج خود در ارتباط باشند تا کمترین مشکل برایشان ایجاد گردد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1780

به "از قطع خودسرانه و ناگهانی این دارو بپرهیزید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از قطع خودسرانه و ناگهانی این دارو بپرهیزید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید