تور ارمنستان ارزان: باکو: ایروان مقصر افزایش تنش ها است

به گزارش مجله سامی، ایسنا نوشت: دولت باکو، ایروان را به علت آنچه افزایش تنش های اخیر در مرز جمهوری آذربایجان-ارمنستان خواند، محکوم کرد.

تور ارمنستان ارزان: باکو: ایروان مقصر افزایش تنش ها است

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش پایگاه آذرنیوز، براساس بیانیه رسمی که در پایگاه خبری وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان منتشر شد، لیلا عبدالله اوا، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت: تمام مسئولیت های تنش های اخیر به عهده مدیریت سیاسی و نظامی ارمنستان است.

وی گفت که در تاریخ نهم نوامبر، 60 تن از نظامیان ارتش ارمنستان در گذرگاه لاچین جمع شدند و به سمت مواضع ارتش جمهوری آذربایجان پیشروی کردند و در تاریخ 13 نوامبر، نظامیان ارمنستان به سمت مواضع ارتش جمهوری آذربایجان در کلبجر آتش گگرددند. عبدالله اوا اضافه نمود که در تاریخ 14 نوامبر، نیروهای ارتش ارمنستان، تحریکات و تنش های بعدی را با تمرکز بر منطقه مرزی آذربایجان-ارمنستان در لاچین آماده کردند.

عبدالله اوا اضافه نمود: ما قصد داریم یادآور شویم که در پاسخ به تحریکات و تنش های اخیر ارمنستان، جمهوری آذربایجان نیز اقدامات مناسبی را انجام می دهد.

افزایش تنش ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان از تاریخ 13 نوامبر 2021 مشاهد شده است؛ زمانی که نظامیان جمهوری آذربایجان در حمله ای که به نظامیان ارمنستان در نزدیکی شهر شوشا نسبت داده می گردد، زخمی شدند.

در تاریخ 15 نوامبر، آرمن سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان، آرشاک کاراپتیان، وزیر دفاع را برکنار کرد و به پیشنهاد نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، سورن پاپیکیان را به عنوان وزیر تازه منصوب نموده است. پس از روی کار آمدن پاشینیان، این چهارمین وزیر دفاع ارمنستان است.

پیشتر، وزیر دفاع و خارجه جمهوری آذربایجان، از سفر کاراپتیان، وزیر دفاع ارمنستان به منطقه ناگورنو-قره باغ به عنوان حرکتی تحریک آمیز انتقاد کرد.

نزدیک به 2000 تن از حافظان صلح روسی در منطقه قره باغ تحت پیمان سه جانبه آتش بس که به وسیله باکو، مسکو و ایروان در تاریخ 10 نوامبر 2020 امضا شد، مستقر شدند. این توافقنامه به جنگ شش هفته ای بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان خاتمه داد.

روابط بین این جمهوری های شوروی سابق از سال 1991، درست زمانی که ارتش ارمنستان وارد ناگورنو-قره باغ شد، پرتنش بوده است. درگیری های تازه در 27 سپتامبر رخ داد که ادعا می گردد ارتش ارمنستان به غیرنظامیان و نیروهای طرف مقابل حمله و چند توافقنامه آتش بس بشردوستانه را نقض کرد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 آذر 1400 بروزرسانی: 9 آذر 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1907

به "تور ارمنستان ارزان: باکو: ایروان مقصر افزایش تنش ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان ارزان: باکو: ایروان مقصر افزایش تنش ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید