پاشینیان: کامیون های ایرانی از جاده تازه استفاده نمایند

به گزارش مجله سامی، نخست وزیر ارمنستان توضیح داد که از این پس کامیون های ایرانی می توانند بدون پرداخت عوارض گمرکی به جمهوری آذربایجان برای سفر به ارمنستان از جاده جایگزین تاتو-اغوانی به جای گوریس-کاپان استفاده نمایند.

پاشینیان: کامیون های ایرانی از جاده تازه استفاده نمایند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز (پنجشنبه) در جلسه کابینه در واکنش به هشدارهای اخیر جمهوری آذربایجان مبنی بر بازرسی شهروندان و وسایل نقلیه ارمنستان در بخشی از جاده گوریس-کاپان که باکو تحت کنترل خود درآورده است، گفت دولت ارمنستان تصمیم گرفته تا شهروندان و وسایل نقلیه این کشور از جاده جایگزین استفاده نمایند.

طبق گزارش خبرگزاری آرمن پرس، پاشینیان در سخنرانی خود یادآور شد که از آگوست 2021 (سه ماه پیش)، مقام های جمهوری آذربایجان از کامیون های باری ایران در بخش های عیوزلی و چایزمی که از قلمرو آنها در جاده گوریس-کاپان عبور می نمایند، عوارض گمرکی دریافت می نماید.

نخست وزیر ارمنستان در این خصوص گفت: دیروز یک اعلامیه غیررسمی از (جمهوری) آذربایجان دریافت شد مبنی بر این که قصد دارند از نیمه شب 11 نوامبر (20 آبان ماه)، کنترل گمرکی و گذرنامه ای برای شهروندان و وسایل نقلیه ارمنستان انجام دهند. پس از دریافت این اخطار، تصمیم گرفتیم تا شهروندان خود را در آن قسمت به سمت جاده کاپان-اغوانی-تاتو-هالیدزور-شینوهایر-ام 2 راهنمایی کنیم و ترافیک را در این جا ساماندهی کنیم.

پاشینیان ادامه داد که بخش تاتو-اغوانی که عملاً برای چندین دهه صعب العبور بود، هفته گذشته آسفالت شد و به بهره برداری رسید. وی در این خصوص گفت: پنجشنبه هفته گذشته من شخصاً از آن جاده برای رفت و برگشت از کاپان استفاده کردم.

نخست وزیر ارمنستان بعلاوه تأکید کرد که بهره برداری از این جاده به مفهوم آن است که مشکلاتی را که مقام های جمهوری آذربایجان برای کامیون های باری که به ارمنستان سفر می نمایند، رفع می نماید و کامیون های باری ایران هم اکنون می توانند در حال حاضر از این جاده نو استفاده نمایند و از پرداخت عوارض گمرکی به مقام های جمهوری آذربایجان خودداری نمایند.

پاشینیان شرح داد: اتفاقا پس از تصمیم روز گذشته (جمهوری) آذربایجان، شرایط کامیون های ایرانی در بخش گوریس-کاپان تحت کنترل (جمهوری) آذربایجان، تغییری نمی نماید با این تفاوت که اکنون آن ها می توانند بدون پرداخت عوارض گمرک به وسیله جاده آسفالت شده تاتو-اغوانی تردد نمایند.

وی بعلاوه توضیح داد که کیفیت عالی این جاده نو بعلاوه زمان سفر از و به ایروان-کاپان را کاهش می دهد.

نخست وزیر ارمنستان در سرانجام توضیح داد که کارهای ساخت و ساز بزرگ دیگری برای ساخت جاده های جایگزین در تاتو-لتسن، شورنوخ و وروتان و مکان های دیگر ادامه دارد.

پیش از این رسانه های ارمنستان گزارش نموده بودند که جاده 43 کیلومتری تاتو به اغوانی تا سرانجام ماه نوامبر آماده خواهد شد تا جایگزین جادیه گوریس-کاپان گردد.

اظهارات پاشینیان در حالی مطرح شده است که حدود سه ماه پیش خبرگزاری روسی تاس گزارش کرد که نیروهای جمهوری آذربایجان بخشی از بزرگراه بین المللی گوریس-کاپان و بخش های کارمکرار-شورنوخ و گوریس-وروتان را که ارمنستان را به ایران متصل می نماید، مسدود نموده است.

جنگ سال گذشته بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در تاریخ نهم نوامبر 2020 (19 آبان 1399) با توافق آتش بس به امضای نیکول پاشینیان، رئیس جمهور ارمنستان، الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه سرانجام یافت و و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش آفرینی کرد.

مسئولان جمهوری آذربایجان بخصوص الهام علی اف مدتی پس از امضای توافق آتش بس قره باغ در نوامبر 2020 که به درگیری های مرگبار 44 روزه بین دو جمهوری ارمنستان و آذربایجان بر سر این منطقه سرانجام داد، به تنش آفرینی مرزی و توسل به پروپاگاندا و اظهارات جعلی برای زمینه سازی ایجاد کریدور زنگه زور روی آوردند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1938

به "پاشینیان: کامیون های ایرانی از جاده تازه استفاده نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاشینیان: کامیون های ایرانی از جاده تازه استفاده نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید