بلندترین شب دور از خانه

به گزارش مجله سامی، همزمان با شب یلدا افرادی مانند پاکبانان، پرستاران، مأموران پلیس، آتش نشان ها، نگهبانان شیفت شب و خیلی های دیگر به دلیل نوع شغل و فعالیت شان ناچارند طولانی ترین شب سال را دور از خانه و در محل کار سپری نمایند.

بلندترین شب دور از خانه

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

خبرنگاران/ پریسا نوری:

مرتضی موحدی نیا، آتش نشان

شب چره خریدیم ولی نخوردیم

15 سال است خدمت در لباس ققنوس ها را تجربه می نماید و در این مدت 11جشن یلدا را دور از خانواده و در مأموریت گذرانده است. مرتضی موحدی نیا آتش نشان ایستگاه 57 و مسئول روابط عمومی منطقه 3 آتش نشانی که پدر 2 فرزند 2 و 4 ساله است، قرار است یلدای سال جاری را هم در ایستگاه و گوش به زنگ اعلام مأموریت سپری کند و برای این شب با یاری همکاران تدارک هم دیده است. می گوید: با همکاران، شیفت نفری 30 هزار تومان پول روی هم گذاشتیم و میوه، تخمه، شیرینی و تنقلات خریده ایم تا یلدا را دور هم جشن بگیریم؛ البته اگر حادثه ای پیش نیاید و به مأموریت نرویم. او که یاد خاطره ای افتاده با لبخند ادامه می دهد: چند سال پیش در ایستگاه برای جشن یلدا میز مفصلی چیده بودیم، اما همین که خواستیم چیزی بخوریم، با اعلام زنگ به مأموریت رفتیم و صبح برگشتیم و از خستگی خوابمان برد. همکاران شیفت صبح که آمدند و میز آماده را دیدند حسابی مسرور شده و از خودشان پذیرایی کردند.

رعنا بهرام نژاد، پرستار بیمارستان شهید محمدباقر لواسانی

پرخوری ممنوع!

وقتی از 19 سال پیش لباس سفید پرستاری را به تن نموده یلداهای زیادی را کنار بالین بیماران و دور از همسر و تنها دخترش ترنم گذرانده است. رعنا بهرام نژاد پرستار بیمارستان شهید لواسانی از شب های یلدای پرستاران در بیمارستان این طور می گوید: معمولاً به خانه زنگ می زنیم و از اینکه این شب در جمع خانواده و فامیل حضور نداریم دلتنگ می شویم و برای کاهش دلتنگی مان با همکاران دور هم جمع می شویم و با گفت وگو و خوردن انار، هندوانه و آجیل یلدا را جشن می گیریم. بهرام نژاد درباره شرایط بیمارستان ها در شب یلدا می گوید: معمولاً از نیمه های شب تعداد مریض هایی که به دلیل مسائل گوارشی ناشی از بدخوری یا پرخوری یا خوردن هندوانه خراب و... به بیمارستان مراجعه می نمایند زیاد شده و سرمان حسابی شلوغ می گردد. این پرستار باسابقه یکی از خاطرات شیرین یلدایی در بیمارستان را برایمان نقل می نماید: یک شب یلدا در بخش مشغول کار بودیم که متوجه شدیم بیماری که چند روز قبل مرخص شده بود، برای قدردانی کیکی که دستپخت خودش بود را برایمان آورد و خاطره شیرینی را برایمان رقم زد.

سرهنگ رضا صادقی پور، رئیس کلانتری 163 ولنجک

یلدای پلیس ها در خیابان صبح می گردد

سنت دیرینه شب یلدا، دورهمی فامیلی و جمع شدن چند خانواده در یک خانه است و به نظر می رسد با فرارسیدن شب یلدا و خالی ماندن خانه ها امکان بیشتری برای فرصت طلبی سارقان وجود دارد اما به گفته سرهنگ رضا صادقی پور رئیس کلانتری ولنجک، پلیس، بیدار و هوشیار است و با حضور مستمر در معابر و افزایش گشت های محسوس و نامحسوس در این شب مانع از سوءاستفاده سارقان می گردد. او می گوید: مأموران پلیس شب های یلدا مانند سایر مناسبت ها در آماده باش هستند تا شادی مردم تلخ نگردد، با این حال از شهروندان انتظار داریم قبل از ترک خانه از بسته بودن در بالکن، پشت بام و پنجره ها اطمینان پیدا نمایند. سرهنگ صادقی پور در ادامه می گوید: دورهمی یلدایی پلیس کف خیابان است و خانواده های ما هم پذیرفته اند که همسران و پدرانشان فقط متعلق به آنها نیستند و باید حافظ امنیت شهروندان باشند.

عبدالعلی دلاور، نگهبان بوستان

یلدا در بوستان، بدون دوستان

از 17 سال پیش نگهبان بوستان پلیس است و در تمام این سال ها شب های یلدا را در کیوسک نگهبانی پارک با گوش دادن به صدای رادیو و قدم زدن در پارک گذرانده است. عبدالعلی دلاور از شب های یلدای بوستان پلیس برایمان این طور می گوید: بوستان پلیس بسیار بزرگ است و من به همراه 6 نگهبان دیگر مسئول حفظ امنیت اینجا هستیم. گاهی در کیوسک کوچک نگهبانی رادیو گوش می کنیم و گاهی هم در پارک قدم می زنیم، اما نمی توانیم دور هم جمع شویم. باید مراقب باشیم که بعضی شهروندان روی چمن ها آتش درست ننمایند، شاخه درخت ها را نشنمایند یا خدای نانموده به تجهیزات بوستان و لوازم سرویس بهداشتی آسیبی نرسد. دلاور که یک دختر و 2 پسر نوجوان دارد در ادامه می گوید: همسر و پسرهایم به تنهایی در این شب ها عادت نموده اند، اما دخترم گاهی به مادرش گلایه می نماید که چرا شغل بابا جوری است که نمی تواند شب های یلدا، عید و... به خانه بیاید. البته چون خانه ام نزدیک پارک است، گاهی کسی را جای خودم می گذارم و نیم ساعت برای خوردن شام به خانه می روم و فوری برمی گردم.

عبدالله نازنینی، کارگر خدمات شهری

یلدا زیر نور ماه

عبدالله نازنینی اهل سقز است ولی برای پیدا کردن لقمه ای نان حلال رنج دوری از همسر و 2 فرزندش را به جان خریده و حالا سال هاست جزو پاکبانان زحمتکش شیفت شب شهرداری منطقه4 است. این پاکبان زحمتکش که بسیار خوش صحبت است، با لهجه شیرین کردی برایمان از شب های یلدایی که در خیابان های تهران و زیر نور ماه گذرانده است، می گوید: ما کارگران شیفت شب در شب هایی مثل شب یلدا و شب عید که ناچاریم دور از خانه و در محل کار باشیم، بیشتر از همواره دلتنگ خانواده هایمان می شویم. اما به جای غصه خوردن اول تلفنی با آنها حرف می زنیم و بعد سرمان را با کار گرم می کنیم تا دلتنگی از یادمان برود. مردم هم این شب ها بیشتر از همواره حواس شان به ما هست و وقتی دارند از مهمانی برمی گردند و ما را مشغول خدمت می بینند با گفتن خسته نباشید و خداقوت دلگرممان می نمایند. او که 55 بهار را گذرانده خاطرات زیادی از یلداهای قدیم زادگاهش سقز دارد. خاطرات شیرین دورهمی درکنار کرسی که طعم کشمش و هندوانه و همچنین تخمه آفتابگردان سقز مشهور به حسین طلایی می دهد و با آیین های ویژه مناطق کردنشین همراه است.

سرهنگ 2 رابعه جوانبخت، جانشین اداره تصادفات تهران بزرگ

یلدا سر پیچ با یک ساندویچ

در آخرین شب پاییز اغلب خیابان های پایتخت به دلیل خریدهای دقیقه نودی شهروندان و مهمانی های یلدایی، با ترافیک سنگینی روبرو شده و بعضی معابر قفل می شوند. از این رو مأموران پلیس راهور برای بازگشایی و تخلیه بار ترافیکی معابر آماده باش هستند و یلدا را در خیابان ها و چهارراه های شهر می گذرانند. سرهنگ 2 رابعه جوانبخت جانشین اداره تصادفات راهور تهران بزرگ با بیان اینکه پلیس ها جزو اقشاری هستند که در خیلی از مناسبت ها که مردم به جشن و مهمانی می گذرانند، مشغول خدمت هستند و این شب را در کنار خانواده کاری و همکاران در خیابان می گذرانند، می گوید: درشب یلدا ترافیک از اوایل غروب تا پاسی از شب بسیار سنگین است و مأموران راهور باید تا حدود ساعت 3 بامداد که معابر تخلیه می گردد در خیابان باشند، از این رو گاهی حتی فرصت نمی نمایند شام بخورند و با یک ساندویچ یلدا را می گذرانند. او در ادامه می افزاید: البته مردم اغلب وقتی می بینند مأمور پلیس سر چهارراه ایستاده با دادن گل یا تعارف کردن شیرینی و انار دانه شده و... نشان می دهند که قدردان زحمات پلیس هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 683

به "بلندترین شب دور از خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلندترین شب دور از خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید