تلفات بهداشت روان والدین در هنگام شیوع ویروس کرونا

به گزارش مجله سامی، والدین در حال مبارزه با استرس، اضطراب و افسردگی هستند زیرا ویروس کرونا پشتیبانی هایی را که به آنها وابسته هستند از بین می برد اما راهکارهای مقابله ای وجود دارد که می تواند به ایجاد انعطاف پذیری یاری کند. به طور قطع وقتی نیازهای شما برآورده نمی گردد حضور در کنار فرزندان سخت است. والدین ممکن است ابتدا به خانه نشینی خود و فرزندشان عادت نموده باشند و از پس استرس آن هم بر آمده باشند اما اکنون با تمام سرعت به سوی اضطراب و افسردگی حرکت می نمایند. اخبار بد همچنان ادامه دارد و همه چیز دست به دست هم داده اند تا بهداشت روان والدین بر هم بخورد.

تلفات بهداشت روان والدین در هنگام شیوع ویروس کرونا

در نهایت، مشکل خیلی عظیم تری احساس شد. استراتژی های قطع اتصال که به طور معمول برای شارژ مجدد به آن اعتماد کردیم کافی نبودند. نوجوانان و بچه ها هم هر چه بیشتر وقت خود را در خانه می گذراندند، صحبت با هر عظیمسالی برایشان ترسناک بود.

در حالی که همه چیز ما را تحت فشار قرار داده بود، عظیمترین چالش این بود که در شرایط مداوم تحریک پذیری و ترس تازه پیدا شده فرزندانتان بتوانید یاری نماینده باشید. ممکن است کودک 4 ساله شما همواره پرحرف بوده اما ناگهان پچ پچ و کنجکاوی او شما را خسته کند.

والدین احساس تنهایی می نمایند

همه گیری کرونا مقادیر وصف ناپذیری از غم، از دست دادن و ویرانی ایجاد نموده است و ما را قادر می سازد تا میزان زیادی استرس را احساس کنیم. هنوز هم، در حالی که مکالمات رسانه ای بیشتر بر پیامدهای جسمی و اقتصادی افراد متمرکز است، بسیاری از والدین احساس تنهایی می نمایند و تحت فشار جامعه ای که قبلاً به شدت تحت فشار ما قرار گرفته بود، خفه می شوند.

سیرا بومن، مادر دو فرزند که در لاس وگاس زندگی می نماید، یک همسر نظامی دارد که شوهرش هنگام وقوع بیماری همه گیر در حال اعزام بود. قبل از COVID، در مراقبت های روزانه و مدرسه به او یاری کرد تا زندگی خانوادگی و شغلی اش را متعادل کند. وقتی COVID وارد عمل شد، ادامه کار با او غیرممکن بود.

او می گوید: من در نهایت موقعیت خود را از دست دادم زیرا کوشش برای مدیریت دو بچه و رفتن به یک دفتر کار بسیار سخت بود و در نهایت کوشش کردم حتی ساعت های بیشتری از خانه کار کنم زیرا کار من طاقت فرسا بود.

من لزوماً نمی گویم که حتماً افسرده شده ام اما بسیار استرس داشتم.

در اکتبر سال 2020، Pediatrics مجله رسمی آموزشگاه اطفال آمریکا، نتایج یک نظرسنجی ملی را در خصوص شرایط بهداشت روان والدین و بچه ها در طی شیوع بیماری منتشر کرد. محققان دریافتند که از مارس 2020، 27 درصد والدین، وخیم شدن سلامت روان را برای خود و 14 درصد نیز، وخیم شدن سلامت رفتاری را برای فرزندان گزارش نموده اند. عوامل موثر در این امر شامل عدم امنیت غذایی، کاهش پوشش بیمه درمانی تحت حمایت کارفرمایان و از دست دادن مراقبت های منظم از بچه ها بود.

ما می دانیم که چگونه از دست دادن مراقبت از کودک به طور منظم می تواند بر سلامت روان والدین تأثیر بگذارد: بسیاری از افراد فرزندشان را از پیش دبستانی بیرون کشیدند به این امید که خطرات مربوط به همه گیری را کاهش دهند. اگرچه انجام این انتخاب در حین کار در منزل و آغاز تحصیلات تکمیلی بعضی از ترس های والدین را کاهش داد اما سایر عوامل استرس زا را تشدید کرد.

در یک نظرسنجی درباره استرس در آمریکا که در ماه مه سال 2020 منتشر شد، انجمن روانشناسی آمریکا به افزایش خطر بهداشت روان در افراد حاشیه نشین اشاره نمود که مسائل والدین آنها با اختلافات نژادی بی وقفه تشدید می گردد.

جامعه در حال تماشای شکست خوردن والدین است

مرسدس سامودیو، یک مددکار اجتماعی بالینی دارای مجوز و نویسنده کتاب Shame-Proof Parenting، می گوید: ما به عنوان یک جامعه باید توجه بیشتری به نحوه تأثیر آسیب همه گیری بر والدین و مراقبان داشته باشیم. وی اعلام نمود: بسیاری از والدینی که زمانی در کار و مسئولیت های فوق برنامه خود حواس پرتی از اضطراب، افسردگی و فرسودگی شغلی را می دیدند، اکنون مجبور به مقابله مستقیم با مسائل می شوند.

بسیاری از والدین بیشتر روزها در حال دوندگی هستند اما به دلیل لیست طولانی کارهایشان که روز به روز بیشتر می شوند، وقت نکردند که به کار بپردازند.

اکنون، در طی یک بیماری همه گیر که ما را مجبور به کاهش سرعت نموده است، بسیاری از والدین با چگونگی مدیریت سلامت ذهنی و عاطفی خود روبرو شده اند.

سامودیو اشاره می نماید که بسیاری از والدین ممکن است علائم را داشته باشند اما مانند بومن با زبان افسردگی و اضطراب خود را نمی شناسند. این افشاگری به این معنی است که برای حمایت از خود و عزیزانمان، به جای تمرکز روی برچسب ها، باید مراقب سیگنال های قرمز باشیم.

سامودیو می گوید: بعضی علائم عمومی اضطراب یا افسردگی عبارتند از: احساس تحریک پذیری، سخت گیری نسبت به خود، احساس گناه یا شرم برای مراقبت از خود، عدم علاقه به مواردی که روزگاری باعث خوشحالی شما می شد، خواب زیاد یا خیلی کم، خشم، داد زدن و کاهش یا افزایش وزن. وی اضافه می نماید که علائم در افراد متفاوت است و بهترین راه برای یافتن یاری مراجعه به یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز است.

راهکارهای مقابله ای می تواند یاری کند

یافتن یک درمانگر اولین تصمیم است که به هرکسی اجازه می دهد احساس کنترل را به دست آورد و به شما فضایی را برای بحث درباره کینه ای که نسبت به خانواده احساس می کنید در یک محیط بدون قضاوت با کسی که می تواند تأیید کند به اشتراک بگذارید. مشاور پیشنهاد می نماید که راه های کوچک و قابل کنترل برای استراحت پیدا کنید و از کوشش های شما برای یافتن لذت در سرگرمی هایی مانند خیاطی و باغبانی حمایت می نماید.

در حالی که بعضی این کوشش ها را مراقبت از خود می نامند، سامودیو در مقابل تجاری سازی موضوع در سال های اخیر عقب نشینی می نماید و می گوید مراقبت از خود ضروری و در عین حال ساده است. این به شما اطمینان می دهد که امروز غذا خورده اید یا به اندازه کافی آب می نوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری کنید یا از تخت خارج نشوید و به یک یا دو مورد در لیست کارهای خود تمایل داشته باشید. به طور کلی، مراقبت از خود در جوان سازی و تقویت نیرو یاری می نماید.

در طی چند جلسه اول مشاور اعلام می نماید که برای شناخت خواسته ها و احتیاجهای خود و توسعه استراتژی های مقابله ای احتیاج به خودآگاهی دارید.

برای بومن، وقت گذاشتن برای خودش یاری کرد حتی اگر فقط یک مراجعه به فروشگاه های مواد غذایی یا کتابخانه باشد. مثلا وقتی بچه ها در جایی امن در حال دویدنند، او وقت داشت کمی بنشیند.

سامودیو می گوید: آنقدر به والدین گفته شده است که آنها باید برای فرزندان خود فداکاری نمایند و این افسانه باعث شده است که بسیاری از والدین خود را نادیده بگیرند و امیدوارند که با این کار بتوانند کارهای بیشتری برای خانواده خود انجام دهند. اما این تفکر درستی نیست: اگر خوب نباشید، در دسترس خانواده خود نخواهید بود.

سلامت بهداشت روان والدین در دوره همه گیری ویروس کرونا یک امر غیر قابل انکار است که مبارزه علیه آن طبیعی است و شما نباید احساس بدی داشته باشید. درونی سازی این حقیقت به این معنی است که باید خودتان را از مسئولیت کوشش برای سرانجام دادن به قرن ها مسائل سیستمیک در یک زندگی خلاص کنید. همه می خواهند فرزندان شان را پرورش دهند و جهان را تغییر دهند، اما قبل از اینکه در این امر پیروز شوید، باید پرورش و مراقبت از خود را یاد بگیرید.

منبع:

everydayhealth

منبع: هفت گنج
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1520

به "تلفات بهداشت روان والدین در هنگام شیوع ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلفات بهداشت روان والدین در هنگام شیوع ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید