توصیه های سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با پیامدهای جدی اختلالات خُلقی

به گزارش مجله سامی، سازمان جهانی بهداشت (WHO) تاکید نموده است اقدامات متعددی را می توان برای پیشگیری از اقدام به خودکشی که در اکثریت موارد پیامد ابتلا به اختلالات روانی و خلقیِ جدی است، انجام داد.

توصیه های سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با پیامدهای جدی اختلالات خُلقی

به گزارش مجله سامی، سازمان دنیای بهداشت (WHO) بعضی اقدامات مداخله ای را در این زمینه پیشنهاد می نماید که اثرگذاری آن ها تایید شده است:

- یاری به جوانان برای فراگیری مهارت های مقابله با فشارهای زندگی

- شناسایی زودهنگام و مدیریت افراد مبتلا به اختلالات روانی که به خودکشی فکر می نمایند یا پیش از این سابقه اقدام به این کار را داشته اند

- محدود ساختن دسترسی به ابزار و شرایط خودکشی

در مجموع رویکرد این سازمان به مدیریت سلامت روان افراد و پیشگیری از خودکشی روشی موسوم به LIVE LIFE (رهبری، مداخله، آگاهی و ارزیابی) است. این رویکرد بر اساس راهبردهای ملی و جامع پیشگیری از خودکشی است که باید توسعه پیدا کند.

در حالیکه ارتباط بین خودکشی و اختلالات روحی به ویژه افسردگی و اختلال مصرف الکل به درستی تایید شده شماری از موارد خودکشی در شرایط بحران اتفاق می افتد. از دیگر فاکتورهای مهم در این خصوص می توان به مواردی چون تجربه فقدان، خشونت، سوء استفاده و جنگ اشاره نمود.

مطابق با آخرین آمار دنیای منتشر شده از سوی این سازمان هر ساله نزدیک به 800 هزار نفر بر اثر خودکشی جان خود را از دست می دهند که می توان گفت هر 40 ثانیه یک نفر بر اثر خودکشی فوت می نماید.

همچنین براساس مطالعات جدید میزان خودکشی در آمریکا به ویژه در جوامع روستایی و ایالات رو به افزایش است.

بنابر گزارش پایگاه هیل، محققان دریافتند که میزان خودکشی در میان آمریکایی های 25 تا 64 ساله از سال 1999 تا 2016 میلادی 41 درصد افزایش یافته است. نکته قابل توجه در این مطالعه آن است که این آمار در میان افرادی که در روستاها و ایالت ها زندگی می نمایند نسبت به افرادی که در کلان شهرها ساکن هستند 25 درصد بیشتر است.

احتمال اقدام به خودکشی در تمامی دوران زندگی وجود دارد و این پدیده که در بیشتر موارد از ابتلا به اختلالات روانی و خلقی نشات می گیرد در تمامی نقاط دنیا گزارش می گردد.

نگاه منفی به ویژه در خصوص اختلالات روانی به این معنی است که بسیاری از افرادی که قصد خودکشی دارند یا به انجام آن اقدام نموده اند برای یاری دریافت و رهایی از این احساسات منفی به افراد متخصص مراجعه نمی نمایند.

به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان دنیای بهداشت، آمارها نشان می دهد که در حال حاضر تنها 38 کشور راهبرد ملی پیشگیری از خودکشی را گزارش نموده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 421

به "توصیه های سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با پیامدهای جدی اختلالات خُلقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با پیامدهای جدی اختلالات خُلقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید