حال بیماران مبتلا به کرونای هندی زودتر وخیم می گردد

به گزارش مجله سامی، رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا با بیان این که واریانت دلتا قدرت بیماری زایی و سرعت انتشار بیشتری دارد؛ گفت: معیار تغییر رنگ بندی شهر ها ملاک کامل و دقیقی نیست.

حال بیماران مبتلا به کرونای هندی زودتر وخیم می گردد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور دهلی ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

به گزارش تسنیم، حمید سوری درباره گونه جهش یافته ویروس کرونا در هند (واریانت دلتا) گفت: این جهش در ویروس کرونا باعث افزایش قدرت بیماری زایی و سرعت انتشار ویروس کرونا شده است.

وی با بیان این که مقدار مرگ و میر ناشی از ابتلا به واریانت دلتا، بستگی به نحوه مدیریت بیماری دارد، اضافه کرد: مدت زمانی که بیماری وخامت پیدا می نماید در این سوش ویروس، کوتاه تر است و نکته طلایی در درمان بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته هندی این است که بیماران برای درمان بیماری دیر به پزشک مراجعه ننمایند و به مراکز منتخب کووید 19 مراجعه و درمان لازم را دریافت نمایند.

کاهش مرگ و میر درپی افزایش واکسیناسیون کرونا

سوری ادامه داد: مرگ و میر ناشی از ابتلا به واریانت دلتا بستگی به این دارد که سالمندان و افراد پرخطر جامعه را به چه مقدار واکسینه نموده باشیم، زیرا بیش از 80 درصد مرگ ومیر های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در گروه های سنی سالمند و افراد دارای بیماری های زمینه ای رخ می دهد و در شهر هایی که مردم از واکسیناسیون کرونا استقبال بیشتری نموده اند شاهد کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا بوده ایم.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: متأسفانه در بعضی از نقاط کشور به علت شایعات منتشرشده یا اطلاعات ناکافی افراد، بعضی افراد واجد شرایط از دریافت واکسن کرونا خودداری نموده اند که این امر مقدار ابتلا به انواع جهش یافته ویروس کرونا را افزایش می دهد بنابراین توصیه ما به افراد سالمند و بیماران زمینه ای این است که واکسن کرونا تزریق نمایند.

ملاک رنگ بندی کرونایی شهر های کشور چیست؟

رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا در پاسخ به این سؤال که ملاک تغییر رنگ بندی کرونایی شهر های کشور چیست؟ اعلام کرد: ملاک رنگ بندی شهرها، بر اساس نسبت تعداد بیماران بستری به جمعیت منطقه است؛ یعنی تعداد موارد بستری شده به علت کرونا به ازای جمعیت، معیار تغییر رنگ بندی شهرهاست که طبیعتاً ملاک کامل و دقیقی نیست، زیرا نشان دهنده حجم کامل خطر در جامعه و بار اپیدمی نیست.

معیار تغییر رنگ بندی شهر ها دقیق نیست

وی ادامه داد: بستری به ازای جمعیت نمی تواند به طور صرف ملاک رنگ بندی و تعیین شرایط کرونایی شهر ها و برآورد مقدار خطر در جامعه باشد، زیرا بستری تنها یکی از متغیر های مؤثر است و ضروری است عوامل دیگر مانند مقدار رعایت پروتکل ها، جابه جایی جمعیت، گردش ویروس در جامعه، نوع واریانت غالب و بسیاری از عوامل دیگر هم در تعیین رنگ بندی شهر ها در نظر گرفته گردد، اما از آنجا که محاسبه همه این موارد برای کل شهر های کشور سخت است؛ از روش آسان تری که همان تعیین مقدار بستری به ازای جمعیت است، استفاده می گردد.

سوری با بیان این که در بعضی شهر ها ممکن است رنگ بندی تنها با افزایش چند مورد بستری، تغییر کند، توضیح داد: این رنگ بندی شهرها، بدون در نظر گرفتن همه عوامل مؤثر بر اپیدمی است و بنابراین مداخلات هم زمانی انجام می گردد که تعداد بستری ها افزایش یافته است، اما باید توجه داشت که کل بار کنترل کرونا بر دوش وازرت بهداشت نیست و این وزارتخانه به تنهایی نمی تواند تردد های بین جاده ای، فعالیت بعضی اماکن و جابه جایی مسافران را کنترل کند. وزارت بهداشت وظیفه دارد که عوامل خطر را آنالیز و اعلام کند و سایر دستگاه های اجرایی باید اقدامات لازم را با توجه به هشدار های وزارت بهداشت برای کنترل اپیدمی انجام دهند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر چه اقداماتی برای شناسایی ویروس جهش یافته هندی در کشور در حال اجرا است؟ شرح داد: الان به محض این که بر اساس الگوی بالینی بیماری، به ورود واریانت های نو مشکوک می شویم، بر حسب شرایط انتشار ویروس، افرادی را که در جا های پرخطر که واریانت نو شیوع دارد را شناسایی می کنیم و نمونه هایی گرفته و به مراکز تعیین شده برای آزمایش فرستاده می گردد تا نوع واریانت جهش یافته تعیین می گردد.

وی در انتها تأکید کرد: مردم باید پروتکل های بهداشتی را کاملاً رعایت نمایند و سیاستگذاران هم باید با اقدامات مناسب و به هنگام بتوانند از طغیان کرونا در کشور جلوگیری نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1765

به "حال بیماران مبتلا به کرونای هندی زودتر وخیم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال بیماران مبتلا به کرونای هندی زودتر وخیم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید