خانه پدری متخلف است یا سازمان سینمایی؟

به گزارش مجله سامی، به فرض تخلف سازندگان خانه پدری مبنی بر انجام ندادن اصلاحات مدنظر و پخش آن بدون تغییر نسبت به نسخه اولیه، چرا سازمان سینمایی به ویژه معاونت ارزشیابی و نظارت آن در انجام وظیفه خود کوتاهی نموده اند؟

خانه پدری متخلف است یا سازمان سینمایی؟

به گزارش گروه فرهنگی مجله سامی، فیلم سینمایی خانه پدری صبح امروز با دستور قضایی بازپرس شعبه 16 دادسرای فرهنگ و رسانه تهران متوقف شد. خبرگزاری قوه قضائیه علت توقیف این فیلم را عدم تعهدات اجرا شده در رابطه با حذف بعضی از صحنه ها عنوان نموده و نوشته است: بر اساس آنچه عوامل فیلم متعهد شده بودند، مقرر بوده بعضی از صحنه های این فیلم که خشونت علیه خانواده اجرا شده است، پیش از اکران اصلاح گردد؛ اما اصلاحیه های مدنظر صورت نگرفته است.

نخستین پرسشی که این موضوع در ذهن ایجاد می نماید این است که به فرض تخلف سازندگان خانه پدری مبنی بر انجام ندادن اصلاحات مدنظر و پخش آن بدون تغییر نسبت به نسخه اولیه، چرا سازمان سینمایی به ویژه معاونت ارزشیابی و نظارت آن در انجام وظیفه خود کوتاهی نموده اند؟

اگر این کوتاهی غیرعمدی باشد که باید از سازمان سینمایی پرسید چرا نسبت به فیلم های حساس تا این اندازه بی تفاوت و مسئولیت ناپذیر است؛ آن هم فیلمی که شرط اکرانش بعد از سال ها توقیف، حذف صحنه های مسأله دار بوده است!

اما اگر این کوتاهی در نظارت تعمدی باشد، باید ریشه های آن را در سیاسی کاری و برنامه ریزی برای انتخابات آینده جست وجو کرد. با این نگاه، حتی تغییر معاون ارزشیابی و نظارت و حضور سید محمدمهدی طباطبایی نژاد در این مسند هم به منظور هموارکردن راه برای اقدامات انتخاباتی است؛ بنابراین عجیب به نظر نمی رسد که از این پس منتظر اکران فیلم های توقیفی یکی پس از دیگری باشیم تا چهره ای هنردوست و حامی هنرمندان از دولت کنونی به مردم ارائه گردد تا شاید باز هم بتوانند روی پتانسیل هنرمندان برای حمایت از کاندیدایی خاص در شبکه های اجتماعی حساب نمایند.

اما در این میان، فیلمی که بعید است حالا حالا ها روی پرده نقره ای را به خود ببینید، دیدن این فیلم جرم است باشد. فیلمی که خارج از تحمل دولتمردان است و در ایام جشنواره فیلم فجر هم مشاور رئیس جمهور در توئیتی نوشت: ساختن این فیلم جرم است.

شایسته است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوانی اصلی ترین نهاد فرهنگی کشور، نه خودش متولی سیاست زدگی در فضای فرهنگ و هنر باشد و نه به جناح خاصی اجازه سوءاستفاده از این فضا را بدهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 568

به "خانه پدری متخلف است یا سازمان سینمایی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه پدری متخلف است یا سازمان سینمایی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید