خبرنگاران درختان خشک و بیمار محدوده گردشگری تالاب زریبار قطع می گردد

به گزارش مجله سامی، سنندج - خبرنگاران - رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان گفت: برنامه حذف و قطع درختان خشک و بیمار محدوده گردشگری تالاب بین المللی زریبار و جایگزینی با گونه های بومی به منظور جلوگیری از ایجاد خسارت جانی سقوط آنها، رعایت بهداشت جنگل و ایجاد بستر برای کاشت درختان بومی اجرا می گردد.

خبرنگاران درختان خشک و بیمار محدوده گردشگری تالاب زریبار قطع می گردد

از سفر با هزینه سفر به پاتایا 1400 لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

ابراهیم همت بلند روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: در اجرای برنامه مدیریت زیست بومی تالاب زریبار و برابر مصوبات کارگروه تنوع زیستی و کمیته شهرستانی برنامه حذف درختان خشکیده اقاقیا و پالونیای موجود در محدوده تالاب زریبار (زریوار) اجرایی می گردد.

وی اضافه نمود : این برنامه با هدف جلوگیری از سقوط درختان و ایجاد خسارت جانی احتمالی، بهداشت جنگل، ممانعت از بروز آتش سوزی و جایگزینی با گونه های بومی به اجرا در می آید.

همت بلند اضافه نمود: با توجه به تحقیقات انجام شده و به تشخیص کارشناسان متخصص در امر و با استعلام کتبی از منابع طبیعی شهرستان این اقدام انجام شده و جایگزینی درختان خشکیده با گونه های بومی و واکاری و غنی سازی محدوده در آذر ماه امسال در برنامه کاری اداره حفاظت محیط زیست واقع شده است.

تالاب زریبار هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است، پناهگاه حیات وحش و تالاب زریبار دارای حجم تقریبی آب بیش از 30 میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می گردد.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود 1.6 کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب 2 و 6 متر است.

زریبار در یک دره طولی وسیع واقع شده است و از 2 طرف غرب و شرق با کوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل می دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.

گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و گونه های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می دهد.

سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه های غیربومی این دریاچه است. ش

شهرستان مرزی مریوان در فاصله 120 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1297

به "خبرنگاران درختان خشک و بیمار محدوده گردشگری تالاب زریبار قطع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران درختان خشک و بیمار محدوده گردشگری تالاب زریبار قطع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید