خبرنگاران عواقب مثبت و منفی کرونا در ازدواج

به گزارش مجله سامی، تهران- خبرنگاران- یک متخصص روانشناس گفت: ازدواج جوانان مانند سایر مسائل تحت تاثیر کرونا قرار گرفته که دارای عواقب مثبت و منفی است. از مهمترین آثار و نتایج مثبت کرونا در ازدواج جوانان، کاهش هزینه های ازدواج به دلیل عدم برگزاری مراسم عقد و عروسی است.

خبرنگاران عواقب مثبت و منفی کرونا در ازدواج

زهرا حیدری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرنگاران در خصوص تاثیر شیوع کرونا بر ازدواج جوانان افزود: هزینه های اقتصادی برگزاری مراسم عقد، عروسی و آرایشگاه می تواند برای زندگی مشترک زوجین هزینه شود و این امر تنش اختلاف سلیقه خانواده عروس و داماد را در انتخاب ها نیز کاهش می دهد.

وی ادامه داد: اما برخی از جوانان و خانواده ها اصرار بر برگزاری مراسم نامزدی، عقد و عروسی داشته و این مساله ازدواج جوانان را با چالش روبه رو می کند. در واقع تعویق ازدواج و تشکیل زندگی مشترک به جهت برگزاری آداب و رسوم جامعه یکی از آثار و تبعات مخرب تاثیر این بیماری است که گاه به جهت اصرار خانواده ها سبب اعتراض جوانان نیز می شود.

به گفته این متخصص روانشناسی، قبل از شیوع کرونا نزدیک به 60 درصد از مشاوره های قبل از ازدواج به دلیل بلوغ فکری و روانی جوانان به زوجین اختصاص می یافت، اما اکنون عدم برگزاری این مراسم ها گاه خانواده ها را با چالش روبرو می کند.

حیدری گفت: تعویق ازدواج به دلیل عدم برگزاری مراسم عقد و عروسی با هدف گذار از بحران کرونا، سبب تضعیف ارتباط صمیمی زوجین و کاهش انگیزه جوانان برای تشکیل زندگی مشترک می شود.

وی یادآور شد: تعویق ازدواج سبب تعویق ارتباط رسمی زوجین، تشکیل زندگی مشترک و فرزندآوری می شود و باتوجه به کاهش جمعیت کشور در سال های اخیر به دلیل تک فرزندی و 2 فرزندی، این مساله نیز از تبعات مخرب کرونا محسوب می شود.

حیدری تاکید کرد: این تعویق همچنین سبب افزایش اضطراب و نگرانی تنش جوانان به دلیل ابهام در خصوص ارتباطات خانوادگی، اجتماعی، زندگی مشترک، برقراری روابط جنسی (در شرایط فعلی) و رعایت پروتکل های بهداشتی است و این امر ارتباط صمیمی زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با تاکید بر این که تعویق ازدواج، انگیزه جوانان برای تشکیل زندگی مشترک را نیز کاهش می دهد، گفت: جوانان با پذیرش این بحران می توانند دوری از همسر، اضطراب و تنش، ابهامات و همچنین طی کردن زندگی ناقص را انتها بخشند.

حیدری افزود: ازدواج به عنوان یک رویداد طبیعی برای آدمی سبب دستیابی به بلوغ فکری، انسانی و همچنین رشد و تکامل عقل معاش است.

وی ادامه داد: این انتخاب آگاهانه همچنین موجب افزایش مسئولیت پذیری و تعهد نسبت به شریک زندگی، تعریف استراتژی و قدرت برنامه ریزی، افزایش شادی و نشاط، ظهور هیجان در زندگی و همچنین تقویت آرامش فکری و روانی است.

حیدری شرح داد: احساس امنیت، فرزندآوری و بالتبع تقویت انگیزه و امید، درآمدزایی، افزایش طول عمر و درک حقوق متقابل نیز از مهمترین آثار و نتایج یک ازدواج سازنده است.

به گفته این مشاور، فراگیری درک متقابل حقوق انسانی در خانواده (به عنوان یکی از نتایج اثربخش ازدواج) در جامعه نیز توسعه می یابد.

حیدری ادامه داد: جامعه قبل از بروز اپیدمی کرونا با برخی از دشواری های اقتصادی، اضطراب و تنش، تغییر فرهنگ و رشد توقعات جوانان به عنوان موانع ازدواج روبه رو بود. شیوع این بیماری اما (به همراه این موانع) شرایط پذیرش زندگی مشترک را متحول کرد. وی افزود: اکنون زوجین برای پذیرش زندگی مشترک با سردرگمی روبه رو شده اند؛ به عبارت دیگر پس از تعالیم قبل از ازدواج استراتژی زندگی را باید به 2 روش (زندگی با حضور کرونا و زندگی بدون حضور این بیماری) تعریف کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1229

به "خبرنگاران عواقب مثبت و منفی کرونا در ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عواقب مثبت و منفی کرونا در ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید