ساخت مستندی به بهانه یک فروچاله بزرگ

به گزارش مجله سامی، محمد احسانی این روزها مشغول ساخت مستندی با عنوان وقتی که دارکوب ها می فرایند است که به بیان دغدغه های محیط زیستی در منطقه کبودرآهنگ می پردازد.

ساخت مستندی به بهانه یک فروچاله بزرگ

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، محمد احسانی که به تازگی فیلمبرداری این مستند را به خاتمه برده است، درباره موضوع این مستند اظهار کرد: در این فیلم از زبان شخصیت اصلی که پیرمردی 70 ساله و سرحال است، به بیان مسائل محیط زیستی ای که در منطقه کبودرآهنگ ایجاد شده می پردازیم. این پیرمرد و خانواده اش به دلیل مسائل ایجاد شده درگیر مهاجرت اقلیمی شده اند، چرا که مهم ترین شغل در روستای کردآباد محل زندگی آن ها کشاورزی است و به دلیل بی آبی امکان زراعت در این منطقه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در نزدیک زمین کشاورزی این مرد فروچاله ای بزرگ به عمق 60 متر ایجاد شده است که دلیل به وجود آمدن این فروگودال یا فروچاله ها، برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی و چاه های غیرمجاز است. پیرمرد مستند وقتی که دارکوب ها می فرایند در تلاش است به مردم درباره ایجاد فروچاله های بزرگتر هشدار دهد.

این مستندساز با اشاره به تغییر معیشت مردم روستای کردآباد به دلیل کم آبی تاکید کرد: خوشبختانه شخصیت فیلم ما با اجرای ایده راه اندازی تولیدی لباس و قبول سفارش از تهران پیروز شده از مهاجرت بی رویه اهالی روستا بکاهد.

وی پیرامون شیوه آشنایی اش با شخصیت اصلی فیلم گفت: طی سفرهای تحقیقاتی که در یک سال گذشته داشتم و با توجه به این که فرونشست منطقه کبودرآهنگ یکی از مهم ترین مسائل محیط زیستی اخیر محسوب می شود، توانستم با خانواده ای آشنا شوم که سوژه اصلی فیلم من شدند.

وقتی که دارکوب ها می فرایند هم اینک روی میز تدوین بابک حیدری رفته است.

عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: نویسنده، کارگردان و تهیه کننده: محمد احسانی، فیلمبردار: مهدی آزادی، صدابردار: علیرضا نوین نژاد، مدیر تولید: مجید فردی انور، عکاس: میترا جوکار، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

دود، کارون، روزگاری هامون و بانوی ارومیا از فیلم های محمد احسانی هستند که در جشنواره سینماحقیقت و گروه اکران هنر و تجربه روی پرده رفته و پیروز به دریافت جوایز بین المللی از برخی جشنواره های دنیا شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1238

به "ساخت مستندی به بهانه یک فروچاله بزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت مستندی به بهانه یک فروچاله بزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید