سرنوشت کارت های ملی هوشمند چه شد؟

به گزارش مجله سامی، رئیس سازمان ثبت احوال کشور از تحویل بیش از هشت میلیون از 10 میلیون کارت ملی هوشمند معوق به شهروندان اطلاع داد.

سرنوشت کارت های ملی هوشمند چه شد؟

به گزارش خبرنگاران، هاشم کارگر در مراسم گرامیداشت روز ملی ثبت احوال و رونمایی از پایگاه اطلاعات خانوار و طرح های هویتی کشور گفت: سوم دی ماه روز ملی ثبت احوال را به همکارانم تبریک می گویم. بیش از یک قرن از عمر این سازمان می گذرد و میراثی است که به ما رسیده و ارائه خدمات آن همچنان ادامه دارد.

وی اضافه کرد: مردم ایران در طول این سال ها از خدمات این سازمان بهره مند بودند و هر کس که هویت ایرانی دارد و به جهان می آید این سازمان مدارک هویتی را به وی ارائه می نماید. دستگاه های حاکمیتی و حتی بخش خصوصی هنگامی که می خواهند خدماتی ارائه دهند، بر اساس مدارک هویتی که ثبت احوال می دهد خدمات خود را ارائه می دهند. ثبت احوال جنس خدماتی داشته و خواهد داشت اما در کوشش است تاثیرگذاری بیشتری در موضوعات تصمیم ساز و برنامه های اصلی کشور داشته باشد.

کارگر ادامه داد: از پایگاه های اطلاعاتی ایجاد شده باید بهره بگیریم و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار مجموعه های مختلف قرار دهیم. آمارها و گزارش های هویتی مختلفی که ما باید فراوری کنیم قطعا مورد استفاده دستگاه های مختلف قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان ظرف یک سال گذشته گفت: ما در یک سال گذشته به سمتی حرکت نموده ایم که باید بعضی کمبودهای گذشته را جبران می کردیم همچون موضوع کارت های ملی که تعویقی در آن وجود داشت، اما توانستیم فراوری انبوه را شروع کنیم و در حال حاضر بیش از هشت میلیون از 10 میلیون کارت ملی هوشمندی که بدهی سازمان به شهروندان بود را تحویل داده ایم و مابقی را نیز به زودی تحویل خواهیم داد.

وی تاکید نمود: صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور یکی دیگر از دغدغه های موجود بود که خوشبختانه ارتباط با این عزیزان برقرار شد و با هماهنگی وزارت امور خارجه درخواست کارت ملی در نمایندگی های ایران دریافت و پس از دریافت بر خط اطلاعات، کارت های ملی صادر و به وسیله همین نمایندگی ها به شهروندان ایرانی ارائه شد و فعال سازی کارت ها نیز در همین نمایندگی ها انجام می گردد. بیش از هشت نمایندگی که آخرین آنها در واشنگتن و سازمان ملل با حضور رئیس جمهور کار خود را شروع کرد، به صورت نمادین چند کارت ملی به ایرانیان تقدیم شد.

کارگر با اشاره به اینکه برای ارائه اطلاعات هویتی کوشش های بسیاری اجرا شده است، اضافه کرد: تخصیص شناسه و کارت شناسه ایرانیان فاقد شناسنامه از دغدغه هموطنان بود که تابعیت آنها تعیین نبود و شناسنامه نداشتند و به تبع این موضوع از خدمات اجتماعی محروم می ماندند. این شناسه ایجاد و کارت آن طراحی شده که امروز از آن رونمایی شد. بعلاوه ایجاد پایگاه خانوار که به وسیله وزیر کشور رونمایی شد سرویس هایی را در خرداد ماه امسال در اختیار دستگاه های مختلف قرار داد و در شهریور ماه نیز نسخه عمومی آن راه اندازی شد.

وی اضافه کرد: سامانه هویت یکتا ایرانیان (سهیم) که در این درگاه خدمات بسیاری ارائه می گردد علاوه بر اطلاعات خانوار نشانی هموطنان نیز در آن وجود دارد که قابلیت ویرایش نیز در آن دیده شده است. نرخ باروری نیز مبتنی بر اطلاعات ثبتی برای اولین بار در کشور ارائه شد. در حقیقت سازمان به سمتی حرکت نموده که اطلاعات هویتی را مبتنی بر آمار ثبتی ارائه دهد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به سامانه روابط سببی و نسبی گفت: این سامانه به عنوان پایگاهی مهم در کشور شناسانده شد و خوشبختانه در بودجه سال آینده ردیفی برای آن در نظر گرفته خواهد شد. بعلاوه سامانه ای با عنوان سامانه تصاویر راه اندازی شده که برای موضوعات هویتی بکار گرفته می گردد و چند سالی است که روی آن کار اجرا شده است. بعلاوه اقدام دیگر موثر و ارزشمند، گرفتن مجوز تشکیل اداره کل فناوری اطلاعات در سازمان ثبت احوال است که مجوز آن از سازمان امور استخدامی دریافت شده و می تواند یاری موثری در سازمان باشد.

وی تاکید نمود: شرایط معیشت کارکنان وزارت کشور و به ویژه ثبت احوال بارها به وسیله وزیر کشور پیگیری شده لذا ما هم در جهت ارتقاء معیشت همکاران نجیب و سخت کوشمان در سازمان ثبت احوال ورود پیدا کردیم و در ابتدای کار قولی دادیم که نظام معیشت و پرداخت در سازمان عادلانه گردد. لذا با تمام مسائل موضوع ارتقاء و حرکت به سمت عادلانه شدن پیگیری شد و خوشبختانه شورای حقوق و دستمزد با 50 درصد افزایش فوق العاده ویژه کارکنان ثبت احوال موافقت کرد و امیدواریم این موضوع در هیات وزیران نیز به نتیجه برسد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 بهمن 1401 بروزرسانی: 3 بهمن 1401 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2232

به "سرنوشت کارت های ملی هوشمند چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت کارت های ملی هوشمند چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید