صدها کشته و صدها هزار بی خانمان قربانی تلفات گردباد مهیب موزامبیک

به گزارش مجله سامی، مقامات موزامبیکی می گویند شدت گردبادی که این کشور را در نوردیده است احتمالا موجب جان باختن بیش از یک هزار نفر و بی خانمان شدن صدها هزار تن دیگر شده است.

صدها کشته و صدها هزار بی خانمان قربانی تلفات گردباد مهیب موزامبیک

به گزارش گروه بین الملل مجله سامی، رئیس جمهور موزامبیک احتمال می دهد شمار قربانیان گردباد ایدای در این کشور به بیش از هزار نفر برسد. این توفان مهیب بخشی بزرگی از کشورهای موزامبیک، زیمبابوه و مالاوی در شرق آفریقا را به کلی ویران نموده است.

چند روز پس از هجوم گردباد شدید موسوم به سیکلون ایدای به جنوب شرقی آفریقا هنوز ابعاد خسارت های اقتصادی و جانی این سانحه طبیعی به درستی تعیین نیست.

هفته گذشته گردباد شدیدی شهرهای ساحلی سه کشور موزامبیک، زیمبابوه و مالاوی را درنوردید و ویرانی های عظیمی به بار آورد. بندر بیرا در استان سوفالا موزامبیک کانون این گردباد بوده، که گفته می گردد سرعت آن هنگام رسیدن به این بندر به 177 کیلومتر در ساعت رسیده است.

رئیس جمهوری موزامبیک در جریان بازدید از بندر بیرا که به ویرانه تبدیل شده گردباد ایدای را یک فاجعه انسانی عظیم توصیف کرد. تا کنون کشورهای زیمبابوه و مالاوی نیز قربانی شده 150 نفر در این حادثه را تائید نموده اند.

به نوشته دویچه وله، گردباد، سیل و طغیان رودخانه ها دست کم 400 هزار نفر از ساکنان بندر بیرا را بی خانمان نموده است. بسیاری از خانه ها زیر آوار گل و لای مدفون شده اند و گمان می رود بسیاری از ساکنان آنها پیروز به نجات خود نشده اند.

بر پایه اظهارات مسئولان نهادهای امداد رسانی، گردباد ایدای یکی از ویرانگرترین حوادث طبیعی دو دهه گذشته در کشورهای جنوب شرق آفریقا بوده است.

برنامه جهانی تغذیه، نهاد امداد رسانی سازمان ملل متحد اعلام نموده که به زودی 600 هزار نفر از شهروندان موزامبیک، زیمبابوه و مالاوی را تحت پوشش قرار می دهد. بسیاری از مناطق سیل زده و توفان زده در جنوب شرق آفریقا با مشکل قطع برق نیز روبرو هستند.

مسئولان دفتر یاری های اضطراری سازمان ملل احتمال می دهند بیش از یک میلیون نفر از شهروندان موزامبیک، زیمبابوه و مالاوی به یاری های غذایی و دارویی احتیاج داشته باشند.

یکی از سخنگویان صلیب سرخ از وجود مناطقی خبر داده که تا شش متر زیر آب قرار گرفته اند. صلیب سرخ می گوید احتمالا تعداد کسانی که سرپناه خود را از دست داده اند به بیش از 400 هزار نفر می رسد.

پس از حدود دو هفته بارندگی شدید، گردباد ایدای شامگاه پنج شنبه با سرعت متوسط 160 کیلومتر در ساعت از اقیانوس هند به سمت شهرهای ساحلی کشورهای جنوب شرق آفریقا هجوم آورد و باعث طغیان رودخانه ها و وقوع سیل ویرانگری در این منطقه شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 162

به "صدها کشته و صدها هزار بی خانمان قربانی تلفات گردباد مهیب موزامبیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدها کشته و صدها هزار بی خانمان قربانی تلفات گردباد مهیب موزامبیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید