فوتی های کرونایی در تهران سه برابر شد، آماده باش در بهشت زهرا

به گزارش مجله سامی، بعد از سرانجام یافتن تعطیلات نوروزی خیز جدید کرونا شروع و بسیاری از شهر ها تغییر رنگ دادند.

فوتی های کرونایی در تهران سه برابر شد، آماده باش در بهشت زهرا

قبل از عید هشدار های درباره سفر رفتن داده شد، اما اجازه سفر صادر و بسیاری از مردم به تعطیلات رفتند. رعایت پروتکل های بهداشتی کم شد و چند روز بعد از اتمام تعطیلات میزان فوتی در تهران 3 برابر شد.

آمار بالا رفته و از 20 نفر فوتی کرونایی به 60 نفر رسیده ایم

سعید خال مدیر عامل سازمان بهشت زهرا شهرداری تهران در این باره گفت: 3 روز است آمار بالا رفته و از 20 نفر فوتی کرونایی درروز به 60 نفر رسیده ایم.

وی ادامه داد: بچه های بهشت زهرا 13.5 ماه است که کوشش می نماید و جانشان را در طبق اخلاص گذاشته اند.

شهفرایندان به سفر رفتند و به گفته مسوولان وزارت بهداشت در ایام تعطیلات نوروزی 15 هزار نفر کرونا مثبتی که از ابتلایشان آگاهی داشته اند نیز اقدام به جابجایی نموده اند.

چهار هزار و 57 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در بخش های مراقبت های ویژه

بر اساس این گزارش از 14 تا15 فروردین 1400 و بر اساس معیار های قطعی تشخیصی، 11 هزار و 680 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که یک هزار و 572 نفر از آن ها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید19 در کشور به یک میلیون و 932 هزار و 74 نفر رسید. متاسفانه در طول این مدت، 161 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 63 هزار و 160 نفر رسید.

تا کنون یک میلیون و 650 هزار و 569 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. چهار هزار و 57 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون 13 میلیون و 111 هزار و 118 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور صورت گرفته است.

در حال حاضر 47 شهرستان قرمز و 126 شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت از و به شهر های با شرایط قرمز و نارنجی، ممنوع است.

همچنین 247 شهرستان در شرایط زرد و 28 شهرستان در شرایط آبی قرار دارند.

حالت آماده باش در بهشت زهرا

ناهید خداکرمی عضو شورای اسلامی شهر تهران در این باره گفت: از اواسط دی ماه 1399 میزان مرگ خطی بود از نیمه دوم فروردین آمار بالا رفته و به 58 نفر فوتی هم در روز رسیده ایم. بهشت زهرا در عید حالت آرامی داشت، اما دوباره با افزایش مرگ و میر حالت آماده باش و بحرانی پیدا نموده است.

وی ادامه داد: اما کادر بهشت زهرا مثل همواره امور را رتق وفتق می نمایند و البته این را هم بگویم که در روز 14 و 15 فروردین میزان فوتی های ناشی از تصادف بیشتر بوده و همین امر هم بار کاری را زیاد نموده است.

در روز های اخیر شیوع کرونا افزایش بیشتری یافته و بیمارستان ها به حالت آماده باش درامده اند. نادر توکلی معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران تاکید نمود که شیوع بیماری کرونا در روز های اخیر سبب شده که همه بیمارستان های تهران به حالت آماده باش درآیند. سعی شده بیمارستان ها وارد فرایند فعالیت های غیر اورژانسی، نشوند تا امکان پذیرش بیماران کرونایی به صورت حداکثری فراهم شود.

در هفته دوم فروردین 1400 بیماری کرونا در سراسر کشور از جمله تهران اوج گرفت

توکلی ادامه داد: در هفته دوم فروردین 1400 بیماری کرونا در سراسر کشور از جمله تهران اوج گرفته و شاهد فرایند صعودی این بیماری و به دنبال آن افزایش بستری در اغلب مناطق مانند تهران هستیم. تعداد بستری کرونایی در تهران 2 برابر شده، به این معنا که تعداد این افراد از حدود 300 نفر در روز به حدود 600 نفر رسیده است.

وی به افزایش مراجعات سرپایی در تهران اشاره نمود و گفت: بخشی از این مراجعات به تعطیلی مطب و سرویس دهی کمتر مراکز درمانی خصوصی برمی شود و مردم به مراکز دولتی بیشتر مراجعه می کردند. تعداد مراجعات سرپایی روزانه تا 5 هزار و 500 نفر و بستری های روزانه تا 600 نفر، سبب شد آمار تجمیعی بستری ها در استان تهران افزایش پیدا کند.

به گفته معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، ازدحام های اسفند ماه در مناطقی مانند مراکز خرید، و انجام سفر های نوروزی از مهمترین عوامل فرایند افزایشی بیماری کرونا بوده است.

فقط مردم غیرعادی بودند که کرونا به پیک چهارم خود رسیده است!

موضوع خیز جدید کرونا به جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران کشیده شد. حجت نظری عضوجوان شورای شهر تهران با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در تهران گفت: متاسفانه شرایط تهران با افزایش موارد ابتلا و مرگ های ناشی از کرونا به شرایط نارنجی رسیده و هشدار های فراوانی پیرامون قرمز شدن شرایط شهر مطرح شده است. در این میان، اما همه چیز عادی است و آن طور که بعضی از مسئولان به دنبال القای آن هستند، فقط مردم غیرعادی بودند که کرونا به پیک چهارم خود رسیده است.

وی اضافه نمود: پیش از این نیز بار ها و به نمایندگی از مردم شهر تهران تذکر داده بودیم که نباید بعضی مسئولان صرفا مردم را مقصر شیوع کرونا بدانند.

قرار است متغیر های رنگ بندی شهر ها تغییر کند و محدودیت ها هم متناسب با رنگ بندی ها باشد

سعید نمکی وزیر بهداشت در این باره گفت: در آینده نزدیک شاهد تغییر متغیر های رنگ بندی های شهر های کشور و در نظر دریافت مولفه های تاثیرگذار مانند ویروس جهش یافته خواهیم بود و محدودیت ها متناسب با رنگ بندی های جدید، ابلاغ خواهد شد.

به گفته وزیر بهداشت، مردم، دعاگو، سپاسگزار و قدردان خادمان خودشان در نظام سلامت هستند و به آن ها احترام می گذارند. از ابتدای شیوع کرونا در کشور خیلی از دستگاه های اجرایی به یاری نظام سلامت آمدند، اما پیشانی این دفاع جانانه، مدافعان سلامت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور بودند.

وی با تاکید بر این موضوع که خیز جدید بیماری با خیز های قبلی، متفاوت است، گفت: یکی دو روز قبل به معاون درمان تاکید نمودم که فعلا اعمال غیر اورژانسی لغو شود تا با مشکل کمبود تخت های بیمارستانی در کشور روبرو نشویم، چون رفتار ویروس جهش یافته با ویروس قبلی متفاوت است.

این مقام مسوول اضافه نمود: در شرایط کنونی حتما باید تعداد مراکز منتخب 16 ساعته، فعال تر شود و گسترش پیدا کند و در این مراکز، دارو های سرپایی آنتی وایرال به ویژه در مراحل اولیه بیماری، تست های تشخیصی و تیم های مراقبتی برای افراد در تماس با بیماران حضور داشته باشند تا مراجعات بیمارستانی کنترل شود.

مسافران نوروزی حداقل تا 5 روز پس از بازگشت از سفر از حضور در مهمانی خودداری نمایند

چرخش ویروس کرونا در کشور افزایش یافته است و بعضی مدیران می خواهند مسافران نوروزی حداقل چند روزی پس از بازگشت از سفر از حضور در مهمانی خودداری نمایند.

سیما سادات لاریسخنگوی وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه سفر های نوروزی هنوز تاثیر افزایشی خود را بر گسترش شیوع بیماری در کشور به طور کامل بر جای نگذاشتند، گفت: بنابراین از کلیه افرادی که در ایام نوروز به سفر رفتند خواهشمندیم حداقل تا 5 روز پس از بازگشت از سفر از حضور در مهمانی خودداری نمایند.

وی ادامه داد: چرخش ویروس کرونا در کشور به سرعت رو به افزایش است و هرگونه عدم استفاده صحیح از ماسک و سهل انگاری در عمل به توصیه های بهداشتی می تواند تبعات جبران ناپذیری برای ما و عزیزانمان به همراه داشته باشد.

لاری اضافه نمود: مطمئنا تا کنون سفر های نوروزی تاثیر افزایشی خود را بر گسترش شیوع بیماری در کشور به طور کامل بر جای نگذاشتند و مطمئنا بسیاری از افراد آلوده به کرونا که فاقد علائم بیماری هستند با حضور در جامعه در حال تکثیر و انتقال بیماری به دیگران هستند.

بر اساس این گزارش، شیوع کرونا دوباره شدت یافت. آمار مرگ و میر در تهران افزایش چشمگیری پیدا نموده و مسوولان از مسافران نوروزی می خواهند چند روزی به مهمانی نفرایند. البته مدیران می گویند در صورت عدم رعایت پروتکل ها تبعات جبران ناپذیری در شهر خواهیم داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1613

به "فوتی های کرونایی در تهران سه برابر شد، آماده باش در بهشت زهرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوتی های کرونایی در تهران سه برابر شد، آماده باش در بهشت زهرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید