مزایای زندگی در ساختمان سبز

به گزارش مجله سامی، در دنیای صنعتی امروز، ساختمان ها سهم ویژه ای در فراوری آلاینده ها و مصرف انرژی دارند. منابع طبیعی کره زمین پایدار نیستند و به دلیل استخراج مستمر آنها بشر در آینده ای نه چندان دور با کمبود منابع انرژی رو به رو خواهد شد. کمبود انرژی مسئله ای بسیار مهم و دلیل اصلی گرایش انسان ها به سمت زندگی در ساختمان سبز می باشد. یک ساختمان سبز بر اساس سازگاری با محیط زیست طراحی و ساخته می گردد و تمام راهکارهای به کار رفته در ساخت آن از اصل بهینه سازی انرژی پیروی می نمایند. این نوع ساختمان اثرات نامطلوب بر محیط زیست و انسان را کنترل نموده و کاهش می دهد. هدف اصلی معماری سبز حفظ محیط پیرامون و زیستگاه های طبیعی می باشد، در حقیقت این نوع معماری هیچ گونه خللی در طبیعت ایجاد نمی کند بلکه سلامتی و آسایش را به ارمغان می آورد و کیفیت زندگی را ارتقاء می بخشد.

مزایای زندگی در ساختمان سبز

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

ساختمان سبز به ساختمانی گفته می گردد که از زمان طراحی تا زمان اجرای پروژه و حتی بازسازی آن، استانداردهای حفاظت از محیط زیست رعایت شده و ذخیره سازی انرژی و افزایش بازده انرژی گرمایشی، سرمایشی و الکتریکی از جمله اهداف اصلی ساخت آن می باشند. مکانیزم طراحی ساختمان سبز بر اساس راهکارهایی نظیر استفاده از انرژی خورشیدی فعال یا غیر فعال، انرژی الکتریکی خورشیدی، اجرای بام سبز و استفاده از سیستم های هوشمند در ساختمان می باشد. علاوه بر آن عایق های نانو، شیشه های دوجداره و آب گرمکن های خورشیدی از جمله تجهیزاتی هستند که در طراحی این ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه نه تنها گرایش به سمت استفاده از معماری سبز در حال افزایش است، بلکه به کارگیری آن به معماران و ساختمان سازان اکیداً توصیه می گردد. به عنوان سازندگان، معماران و مشتریان، باید بدانید مزایای استفاده از معماری سبز بسیار بوده و روز به روز افزایش می یابد. این مزایا تا جایی پیش می فرایند که استفاده از معماری سبز به عنوان یک احتیاج محسوب خواهد شد. طبق مطالعات انجام شده، تقریبا 50 درصد انرژی و مواد غیر قابل بازیافت در دنیا صرف ساخت و ساز می شوند. در عین حال، قیمت محصولات و مواد قابل بازیافت کاهش می یابد که این بدان معناست که معماری سبز نه تنها به طراحی بلکه به بودجه شما و صرفه جویی در هزینه ها نیز کمک می نماید.

همه ما می دانیم که محیط زیست احتیاج به کمک ما دارد و اکثر ما برای کمک کردن به آن آماده ایم. چرا این کار را با ساخت محل سکونت جدید خود آغاز نکنیم! استفاده از معماری سبز برای ساخت خانه خود در آینده ممکن است کار سخت و گران قیمتی به نظر برسد، اما موضوعاتی که در این نوشته مطرح می شوند این مشکل را حل خواهند کرد. اجازه دهید به شما نشان دهیم که استقبال از شیوه زندگی سبز با آغوش باز بهترین کاری است که می توانید در زندگی خود انجام دهید.

طراحی سبز از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است

استفاده از معماری سبز تنها به سود محیط زیست نیست، بلکه مزایای اقتصادی بسکمک نیز برای شما در بر خواهد داشت. نمونه های شاخص فواید طراحی سبز به توضیح زیر می باشند:

آنچه سرمایه گذاری کرده اید به سرعت به شما باز خواهد گشت. در مقایسه با سبک های قدیمی و سنتی ساخت و ساز، معماری سبز برای پروژه های موجود 19/2 درصد و برای پروژه های جدید تقریبا 10 درصد بازگشت سرمایه در پی خواهد داشت.

هزینه زندگی کمتر خواهد شد. طبق نظر شورای دنیای ساختمان سبز جبران شدن هزینه های اولیه ساخت و ساز باعث صرفه جویی در مصرف انرژی از 4 تا 16 دلار در هر فوت مربع و صرفه جویی در مصرف آب به میزان 2 دلار در هر فوت مربع خواهد شد.

قیمت فروش این نوع ساختمان ها گران تر خواهد بود. طبق مطالعات انجام شده در سازمان Earth Advantage، قیمت خانه هایی که طبق اصول طراحی سبز ساخته شده اند و طراحی داخلی و نمای خارجی آنها بر مبنای صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی اجرا شده است، حداقل 8 درصد نسبت به خانه هایی که فاقد این نوع طراحی هستند گران تر می باشد.

طول عمر ساختمان افزایش می یابد. سرمایه گذاری در سیستم ساخت و ساز و معماری سبز ممکن است در ابتدا هزینه زیادی در برداشته داشته باشد و از این رو مردم عمدتاً طرح های معمولی را برای خانه خود انتخاب می کنند. با این حال، طراحی سبز بادوام تر و ماندگارتر از طرح های ساخت و ساز معمولی است که این به معنای پس انداز و صرفه جویی واقعی در هزینه و انرژی محسوب می گردد.

آنچه که می تواند بیشترین هزینه را برای شما ذخیره کند این است که قبل از آغاز کار از چگونگی انجام آن آگاه شوید. بسته به جایی که در آن زندگی می کنید، ممکن است مشمول طرح های تشویقی اقتصادیاتی یا بعضی از مزایای آنها شوید که ممکن است اطلاعی از آن نداشته باشید. بنابراین، به دنبال شرکتی باشید که بتواند در خصوص ارزش واقعی پروژه های پایدار به شما اطلاع رسانی کند و مزایای متفاوتی را نسبت به رقبای خود ارائه دهد.

معماری سبز سلامتی شما را تضمین می نماید

اولین و مهمترین دلیل ساخت خانه سبز سلامتی انسان است. شما باید اطمینان حاصل کنید که آب و هوای محل زندگی شما از کیفیت مطلوبی برخوردار است و تاثیر مثبتی بر روی ساکنان می گذارد. طبق تحقیقاتی که تاکنون انجام شده آلودگی هوا در داخل ساختمان ها گاهی اوقات پنج برابر مخرب تر از هوای بیرون ساختمان می باشد، زیرا اکثر آلودگی های خطرناک، حاصل از عملکرد انسان ها است، مثلاً دود غیر مستقیم حاصل از استعمال دخانیات بسیار خطرناک بوده و از طرف انسان ناشی می گردد. ما گمان می کنیم این موضوع هیچ ارتباطی با پایداری و ماندگاری محیط زیست ندارد، اما حقیقت این است که اکثر آلاینده هایی که از طرف انسان و محصولات جانبی ساختمانی ناشی می شوند به طور جدی در مقادیر بالا منجر به آسیب دیدن محیط زیست و سلامتی خود انسان می شوند.

حضور مواد شیمیایی را نباید در زندگی روزمره نادیده گرفت، زیرا آنها در فراوری رنگ، فرش، مواد شوینده یا حلال ها به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر آن لوازم خانگی زیادی وجود دارند که سلامتی شما را بیشتر از آنچه که تصور می کنید می تواند به خطر بیاندازد. برای روشن شدن این مطلب به این نکته توجه کنید که در سال 1995، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان ریه حدود 146400 نفر و مرگ و میر ناشی از گاز رادون حدود 10021 نفر اعلام شده است. آسم که دشمن 20 میلیون نفر در سراسر دنیا خصوصاً بچه ها است، معمولاً توسط آلودگی های ایجاد شده در ساختمان هایی که طراحی آنها با معماری معمولی انجام شده حاصل می گردد.

برای حل این مشکل، در طراحی خانه های سبز سعی می گردد از عایق و سیستم های تهویه بسیار مطلوب استفاده گردد، از این رو می توان عواملی که منجر به بیماری می شوند را به حداقل رساند. به عنوان مثال اگر از اداره مسکن بوستون استعلام کنید، متوجه می شوید افرادی که در خانه های سبز زندگی می کنند نسبت به افرادی که در خانه های معمولی زندگی می کنند حدود 47 درصد کمتر دچار بیماری می شوند. از ویژگی های منحصر به فرد عایق های سنگین می توان به کاهش سر و صدا و دما اشاره کرد. آنها به شما کمک می کنند با آرامش بیشتری زندگی کنید و از بیماری ها در امان باشید.

مزایای زیست محیطی معماری سبز

پاک، سبز و دوستدار محیط زیست

همانطور که گیاهان و پوشش سبز گیاهی از محیط زیست محافظت می کنند، طراحی سبز آلاینده های محیطی را فیلتر کرده و باعث می گردد منزل شما دوستدار محیط زیست باشد. داشتن یک خانه سبز به معنای استفاده محدود از مواد مصنوعی است که این امر در معماری های سنتی دیده می گردد.

صرفه جویی در انرژی

معماری سبز بهترین راه برای اطمینان از مصرف انرژی کمتر در طول فصول زمستان و تابستان است. این بدان معنی است که در تابستان خانه شما از نفوذ پرتوهای خورشید به داخل در امان است و احتیاج به سیستم خنک کننده نخواهید داشت. در فصل زمستان نیز درجه حرارت منزل را می توانید در حد مطلوب نگه داشته و کنترل کنید، عایق هایی که در سقف و دیوارها به کار می فرایند مانع از عبور هوا شده و از ورود سرما به داخل جلوگیری می کنند.

کاهش آلودگی صوتی

زندگی در مراکز شلوغ شهر ممکن است مزایای خود را داشته باشد، اما ترافیک زیاد و سر و صدای ناشی از ترافیک قطعاً آرامش شما را بر هم خواهد زد. یک ساختمان سبز می تواند در این مورد نیز کمک رسان باشد، به ویژه اگر در حال ساخت و ساز در مناطق شهری یا صنعتی هستید.

مزایای تعمیر و نگهداری خانه سبز

ساختمان هایی که با معماری سبز ساخته می شوند به تعمیر و نگهداری مدام احتیاج ندارند. به دلیل اینکه طراحی سبز بسیار سازگار با محیط زیست است، احتیاجی به بازسازی مداوم نمی باشد و حتی نقاشی ساختمان را می توان پس از گذشت زمان طولانی انجام داد.

هارمونی و تعادل

چگونه زندگی خود را سبز آغاز کنید؟ این سوالی است که اکثر افراد قبل از ساخت خانه خود می پرسند. ما برای این کار لیستی از آنچه که برای زندگی در خانه سبز ضروری می باشد را جمع آوری کرده و به شما ارائه می دهیم:

  • از عایق مناسب در اطراف ساختمان خود بهره ببرید.
  • از منابع انرژی جایگزین استفاده نمائید، برای مثال یک پنل خورشیدی یا توربین بادی در ساختمان تعبیه کنید.
  • سیستم های تهویه را برای تامین گرما یا سرمای ساختمان بهینه سازی کنید.
  • اتصالات لوله کشی را در قسمت های پایین ساختمان نصب کنید.
  • بهتر است در استفاده از لوازم خانگی و وسایل روشنایی موضوع صرفه جویی در انرژی را رعایت کنید.
  • سیستمی مناسب برای جمع آوری آب باران در اطراف ساختمان خود تعبیه کنید.
  • بهتر است یک باغچه یا فضای سبز در ساختمان خود بسازید و یا در آن درخت بکارید.
  • آبکمک باغچه را با حداقل آب و با استفاده از آب های ذخیره شده باران آبکمک کنید.
  • بهتر است از فضای موجود به طور مفید بهره ببرید و در صورت امکان خانه را کوچکتر بسازید.
  • در ساخت خانه سبز استفاده از مواد بازیافتی را در اولویت کار خود قرار دهید.

اگر قصد دارید یک خانه سبز بسازید، نکات ذکر شده در این نوشته از ما را به خاطر بسپارید. با یک متخصص یا کارشناس در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی مشورت کنید تا راهکار های اصولی و کاربردی را به شما پیشنهاد دهند و یا اینکه اشتباهاتی را که تاکنون مرتکب شده اید را به شما گوشزد کنند. قبل از برنامه ریزی برای ساخت خانه سبز، حتماً باید مجوز ساخت و ساز سبز را دریافت کنید. در این خصوص می توانید توجه سازمان های خاص را نیز جلب کرده و از آنها درخواست کنید کمک های اقتصادی برای شما فراهم کنند. انجام اینکار ارزش ملک شما و قیمت آن را در هنگام فروش بالاتر خواهد برد. علاوه بر آن تمام هزینه هایی که برای ساخت خانه خود صرف کرده اید با صرفه جویی در مصرف انرژی های آب، برق، گاز و کاهش هزینه های پرداخت قبوض جبران خواهد شد.

هیچ کس نمی تواند برای کاهش استرس، اجتناب از بیماری ها یا داشتن خلق و خوی خوب تعریفی ارائه دهد. داشتن یک محل زندگی سبز و همیشگی یکی از ساده ترین راه ها برای رسیدن به این هدف می باشد. علارغم اینکه خانه های سبز دوستدار محیط زیست بوده، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند. همانطور که همه ما می دانیم، ما در عصری زندگی میکنیم که تکنولوژی در حال توسعه است و روز به روز به تکامل می رسد و در کنار آن منابع طبیعی در حال خاتمه می باشند. به همین دلیل گرایش به سمت زندگی در خانه های سبز در حال افزایش است و ما باید خود را برای زندگی در خانه ای پاک و عاری از هر نوع آلودگی آماده کنیم.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 21 دی 1398 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 619

به "مزایای زندگی در ساختمان سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای زندگی در ساختمان سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید