معرفی 11 جایگزین سالم برای برنج

به گزارش مجله سامی، در این گزارش 11 جایگزین سالم و مفید برای برنج آورده شده است که می توانند به رژیم غذایی شما تنوع دهند.

معرفی 11 جایگزین سالم برای برنج

برنج یک عنصر اصلی در رژیم غذایی بسکمک از افراد است. سیر کننده، ارزان و یک افزودنی عالی با طعم ملایم برای غذا های خوش طعم است. با این حال، برنج، به ویژه برنج سفید ممکن است برای نیاز های غذایی همه مناسب نباشد. به عنوان مثال، افرادی که سعی می کنند کربوهیدرات یا کالری کمتری مصرف کنند، ممکن است جایگزین سبک تری مانند گل کلم برنجی بخواهند. علاوه بر این، جایگزینی برنج با انتخاب های سالم، مانند سایر غلات کامل، می توانند به رژیم غذایی شما تنوع دهند.

در ادامه به 11 جایگزین سالم برای برنج اشاره شده است.

1. کینوا

در حالی که کینوآ پس از پختن طعم و بافتی شبیه دانه به خود می گیرد، یک دانه است. این جایگزین محبوب برنج بدون گلوتن است و پروتئین بسیار بیشتری نسبت به برنج دارد.

در واقع، یک وعده به اندازه یک دوم فنجان (92 گرم) کینوا پخته شده 4 گرم پروتئین - دو برابر اندازه موجود در همان وعده برنج سفید را تامین می کند.

کینوا یک پروتئین کامل است، به این معنی که حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری است که بدن شما به آن نیاز دارد. این باعث می شود که یک منبع پروتئین عالی برای گیاهخواران باشد.

همچنین منبع خوبی از مواد معدنی حیاتی منیزیم و مس است که نقش مهمی در متابولیسم انرژی و سلامت استخوان دارند.

برای پخت آن، یک قسمت کینوا خشک شده را با دو قسمت آب ترکیب کنید و بگذارید بجوشد. روی آن را بپوشانید و شعله را کم کنید و بگذارید بجوشد تا تمام آب جذب شود. کینوآ پخته شده را از روی حرارت بردارید و بگذارید 5 دقیقه بماند سپس با چنگال آن را له کنید.

اگر به گلوتن حساس هستید، به دلیل خطر آلودگی متقاطع، فقط کینوا خریداری کنید که فاقد گلوتن باشد.

2. گل کلم برنجی

گل کلم برنجی یک جایگزین عالی کم کربوهیدرات و کم کالری برای برنج است. طعم ملایمی دارد و همچنین بافت و ظاهری شبیه به برنج پخته شده دارد و تنها کسری از کالری و کربوهیدرات دارد.

این باعث می شود برنج جایگزین محبوبی برای افرادی باشد که از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات مانند کتو استفاده می کنند.

یک وعده یک دوم فنجان (57 گرم) گل کلم برنجی تنها 13 کالری دارد، در حالی که برای همان وعده برنج سفید 100 کالری دارد.

برای تهیه گل کلم برنجی، یک سر گل کلم را به چند قسمت خرد کنید و با رنده خرد کنید یا با غذاساز ریز کنید. گل کلم برنجی را می توان روی حرارت میانه با اندازه کمی روغن پخت تا نرم و کمی قهوه ای شود.

3. بروکلی برنجی

مانند گل کلم برنجی، کلم بروکلی برنجی یک جایگزین هوشمند برنج برای افرادی است که رژیم های کم کربوهیدرات یا کم کالری دارند.

از نظر محتوای مغذی مشابه گل کلم برنجی است، با یک دوم فنجان (57 گرم) حدود 15 کالری و 2 گرم فیبر.

کلم بروکلی برنجی همچنین منبع عالی ویتامین C است، با یک دوم فنجان (57 گرم) بیش از 25٪ از ارزش روزانه شما را تامین می کند. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند که می تواند به جلوگیری از آسیب سلولی و تقویت سلامت ایمنی کمک کند.

مانند گل کلم برنجی، کلم بروکلی برنجی را می توان با رنده کردن کلم بروکلی با رنده یا خرد کردن آن در غذاساز و سپس پختن روی حرارت میانه با کمی روغن تهیه کرد. برخی از فروشگاه های مواد غذایی نیز کلم بروکلی برنجی را در قسمت فریزر می فروشند.

4. برنج شیراتکی

برنج شیراتاکی یکی دیگر از جایگزین های محبوب برنج برای رژیم های کم کربوهیدرات و کم کالری است.

این گیاه از ریشه کنجاک، که بومی آسیا است و سرشار از فیبر منحصر به فردی به نام گلوکومانان است، ساخته شده است.

طبق بسته بندی محصول، یک وعده 3 اونس (85 گرمی) برنج شیراتکی هیچ کالری ندارد.

با این حال، زمانی که یک غذا کمتر از 5 کالری در هر وعده ارائه می کند، سازنده می تواند به طور قانونی اعلام کند که کالری آن صفر است، که توضیح می دهد که چرا یک وعده 3 اونس (85 گرمی) برنج شیراتکی بدون کالری به نظر می رسد.

گلوکومانان، فیبر اولیه در ریشه کنجاک، برای بسکمک از فواید سلامتی بالقوه، از جمله توانایی آن برای تشکیل یک سد محافظ در امتداد پوشش روده، مورد مطالعه قرار گرفته است.

با این حال، برای مصرف اندازه قابل توجهی گلوکومانان، باید اندازه زیادی برنج شیراتاکی بخورید.

برای تهیه برنج شیراتکی آن را خوب در آب بشویید و 1 دقیقه بجوشانید و سپس برنج را در تابه ای روی حرارت میانه قرار دهید تا خشک شود. شستن برنج شیراتاکی قبل از پختن به کاهش بوی منحصر به فرد آن کمک می کند.

5. جو

جو غلاتی است که ارتباط نزدیکی با گندم و چاودار دارد. ظاهری شبیه جو دوسر دارد و بافتی جویدنی و طعمی خاکی دارد.

با حدود 100 کالری، یک دوم فنجان (8، 1 گرم) جو پخته شده تقریباً به اندازه یک وعده مساوی برنج سفید کالری دارد. با این حال، حاوی پروتئین و فیبر کمی بیشتر است.

علاوه بر این، جو حاوی انواع مواد مغذی است. یک دوم فنجان (81 گرم) بیش از 10 درصد از DV را برای نیاسین، روی و سلنیوم فراهم می کند.

برای پختن جو، یک قسمت جو پوست کنده و چهار قسمت آب را بجوشانید، سپس آن را روی حرارت ملایم قرار دهید و آن را بپزید تا جو نرم شود، یعنی حدود 25 تا 30 دقیقه. قبل از سرو آب اضافی را خالی کنید.

6. کوسکوس گندم کامل

کوسکوس نوعی پاستا است که به طور گسترده در غذا های مدیترانه ای و خاورمیانه استفاده می شود. از مروارید های بسیار ریز آرد درست شده است.

کوسکوس گندم کامل گزینه سالم تری نسبت به انواع معمولی است، زیرا سرشار از فیبر و پروتئین است.

مروارید های کوسکوس بسیار کوچکتر از دانه های برنج هستند، بنابراین بافت منحصر به فردی را به غذا هایی که با آن ها سرو می شود اضافه می کنند.

برای تهیه کوسکوس، یک قسمت کوسکوس و یک قسمت آب را با هم مخلوط کنید و مخلوط را به جوش آورید. آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید کوسکوس به مدت 5 دقیقه روی آن بماند. قبل از سرو با چنگال آن را پف کنید.

7. کلم خرد شده

کلم خرد شده جایگزین عالی دیگری برای برنج است. کلم کم کالری و کربوهیدرات با طعم ملایمی است که بسکمک از سبک های آشپزی را تحسین می کند.

این یک منبع عالی از ویتامین های C و K است، با یک وعده یک دوم فنجان (75 گرم) به ترتیب 31٪ و 68٪ از DV را تامین می کند.

ویتامین K به تنظیم لخته شدن خون و گردش خون کمک می کند. همچنین نقش مهمی در سلامت استخوان ایفا می کند.

برای پختن کلم خرد شده، یک کلم را با دست یا با استفاده از غذاساز ریز خرد کنید. سپس آن را با اندازه کمی روغن روی حرارت میانه بپزید تا نرم شود.

8. اورزو گندم کامل

اورزو نوعی پاستا است که از نظر شکل، اندازه و بافت شبیه برنج است.

ارزو گندم سبوس دار نسبت به ارزو معمولی فیبر و پروتئین بیشتری دارد که آن را به انتخاب سالم تری تبدیل می کند.

با این حال، نسبتاً کالری بالایی دارد و حدود 50 درصد کالری بیشتری نسبت به یک وعده مساوی برنج سفید فراهم می کند. بنابراین، مطمئن شوید که اندازه سهمی را انتخاب کنید که برای اهداف سلامتی شما مناسب باشد.

اورزو گندم سبوس دار منبع عالی فیبر است که می تواند با حجیم کردن و نرم کردن مدفوع به بهبود هضم کمک کند و همچنین به عنوان منبع غذایی برای باکتری های سالم روده شما خدمت می کند.

برای تهیه ارزو، پاستا را در آب با حرارت میانه بجوشانید تا به نرمی دلخواهتان برسد و قبل از سرو آن را آبکش کنید.

9. فارو

فارو یک محصول گندم سبوس دار است که می توان آن را مشابه برنج استفاده کرد، اگرچه طعم آن بسیار مغذی تر است و بافتی جویدنی دارد. شبیه جو است، اما دانه های درشت تری دارد.

فارو حاوی دوز بالایی از پروتئین است و - مانند کینوا - یکی دیگر از منابع گیاهی عالی این ماده مغذی مهم است.

برای اطمینان از دریافت هر 9 اسید آمینه ضروری، فارو را با حبوباتی مانند نخود یا لوبیا سیاه مصرف کنید.

برای تهیه آن یک قسمت فارو خشک و سه قسمت آب را روی حرارت ملایم قرار دهید و بپزید تا فارو نرم شود.

10. فریکه

فریکه - مانند جو - غلاتی کامل است. از دانه های گندمی می آید که در حالی که هنوز سبز هستند برداشت می شود.

سرشار از پروتئین و فیبر است و یک وعده خشک شده 1/4 فنجان (40 گرم) به ترتیب 8 و 4 گرم از این مواد مغذی مهم را تامین می کند.

علاوه بر این، همان وعده غذایی حاوی 8 درصد از DV برای آهن است که برای ایجاد گلبول های قرمز سالم مورد نیاز است.

فریکه با دو قسمت آب به جوش می آید، سپس حرارت را تا حد میانه کاهش می دهیم و اجازه می دهیم تا دانه ها بجوشد تا نرم شوند.

11. بلغور گندم

گندم بلغور یکی دیگر از جایگزین های گندم کامل برای برنج است.

از نظر اندازه و ظاهر شبیه به کوسکوس است، اما در حالی که کوسکوس ماکارونی است که از آرد گندم تهیه می شود، بلغور گندم تکه های کوچک و ترک خورده دانه های گندم کامل است.

معمولاً در تابوله، یک غذای سالاد مدیترانه ای استفاده می شود که گوجه فرنگی، خیار و سبزیجات تازه نیز دارد.

به استثنای جایگزین های مبتنی بر سبزیجات در این لیست، گندم بلغور کمترین کالری را دارد. این حاوی 76 کالری در یک دوم فنجان (91 گرم) است که حدود 25 درصد کالری کمتری نسبت به یک وعده مساوی برنج سفید دارد.

این یک جایگزین عالی برنج برای کسانی است که سعی در کاهش کالری دارند، اما هنوز هم بافت و طعم آشنای یک دانه را می خواهند.

بلغور گندم را با جوشاندن یک قسمت بلغور گندم و دو قسمت آب می پزند، سپس حرارت را تا حد میانه کم می کنند و اجازه می دهند بلغور بپزد تا نرم شود. قبل از سرو، آب اضافی آن را خالی کرده و بلغور پخته شده را با چنگال پف کنید.

منبع: شهر خبر

منبع: فرارو
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2005

به "معرفی 11 جایگزین سالم برای برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 11 جایگزین سالم برای برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید