هشدار سورنا ستاری درباره انتصاب های سیاسی در حوزه علم و فناوری

به گزارش مجله سامی، تهران (پانا) - معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره انتصاب های سیاسی در حوزه علم و فناوری هشدار داد و آن را خطرناک توصیف کرد و ثبات مدیریت در حوزه معاونت علمی در سال های اخیر را منجر به تحولات مثبت اجرا شده گفت.

هشدار سورنا ستاری درباره انتصاب های سیاسی در حوزه علم و فناوری

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری روز دوشنبه در آیین نوزدهمین اجلاس سالیانه وجشنواره برترین های پارک فناوری پردیس و بیستمین نکوداشت سالگرد تاسیس پارک، افزود: یکی از مسائل فناوری در کشور سیاسی بازی من در هشت سال گذشته هیچ گاه انتصاب سیاسی نداشتم و به من هم نقدها زیادی شد اما آنچه مهم است تفکر افراد است و باید به آن ارج نهاد.

وی در این اجلاس که به صورت آنلاین در محل پارک فناوری پردیس انجام شد گفت: طرح اینکه چه کسی در سیستم حضور دارد و چه کسی همفکر سیاسی است، مسایل خطرناکی در حوزه فناوری است.

ستاری ادامه داد: ثبات مدیریتی در معاونت علمی باعث شده اتفاقات خوبی رقم بخورد و نظر افراد تغییر کند و راه های نوی برای رفع مسائل کشور ایجاد شود، معاونت به نام سازمانی که وظیفه اصلی آن تزریق نوآوری به بخش های مختلف کشور است باید در جایگاهی باشد که به صورت فرا دستگاهی، نوآوری را تزریق کند.

وی بیان کرد: زمانی تصور من بر این بود که توسعه یک مفهوم سخت افزاری دارد و باورم بر این بود برای آنکه کشوری توسعه یابد باید دودکش داشته باشد و سیمان و فولاد تولید کند، بعد از مدتی به این باور رسیدم که توسعه یک مفهوم نرم افزاری است به این معنا که روش ها و تفکرات مهم هستند. اما اکنون به این نتیجه رسیده ام که توسعه پیش از هر چیزی یک مفهوم فرهنگی است و باید فرهنگ تغییر کند و در این صورت است که پایین دست آن یعنی کارنجات هم اصلاح می شوند.

ستاری تاکید کرد: مسائل ما در زمینه توسعه از جنس نرم افزاری است ولی دایما در پی راه چاره های سخت افزاری برای آن هستیم، در 20 سال گذشته در این زمینه اقدامات خوبی اجرایی شده است .

وی با ابراز خرسندی از به نتیجه رسیدن فعالیت های اجرا شده در کشور در حوزه توسعه فناوری، ادامه داد: این شادی از همه بالاتر است که با همه وقتی و هزینه ها و لطماتی که دیدیم، به نتیجه رسیدیم به گونه ای که اکنون همه از اقتصاد دانش بنیان حرف می زنند و به این باور رسیده اند که این اقتصاد، راه چاره کشور برای خارج شدن از بحران است.

ستاری گفت: تزریق نوآوری به داخل یک سیستم شکل گرفته دولتی سخت است همواره تاکید کرده ایم که سیستم دولتی خیلی چاق است و حکومت چاق به این معنا که نیروی انسانی بسیار زیاد و قوانین و مقررات متناقض داریم که در طول این سال ها ایجاد شده است و این خاصیت همه اقتصادهای نفتی است که چنین دولت های چاقی دارند و همین سیستم با نوآوری مبارزه می کند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، با بیان اینکه تزریق نوآوری در چنین ساختاری کار ساده ای نیست، اظهارداشت : زمانی که وزارتخانه ای داریم که در اطراف آن مملو از مشاوران و پیمانکارانی است که کار آنها سد سازی و لوله کشی است، برای هر مساله آبی پیشنهاد سد سازی دارند که آبی از جایی به جای دیگر منتقل شود، در این شرایط غیر ممکن خواهد بود که بخواهیم کارهای نوآورانه نو، فناوری نو و یا ایده نو پیاده شود و در این راستا باید خیلی کتک بخوریم تا بتوانیم یک فناوری در یک سیستم سلب و سخت و سنگ مانند نفوذ یاد که این سیستم در پی نوآوری نیست.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: خوبی شرایط حاضر این است که بیشتر مسوولان متوجه شده اند که باید نوآوری داشته باشیم در حالی که گذشته این موضوعات به تمسخر گرفته می شد، من همواره این مثل گاندی را در نظر دارم که در توسعه نوآوری ابتدا نادیده گرفته می شود، بعد مورد تمسخر قرار می گیرد و بعد از آن کتکتان می زنند و بعد برنده خواهید شد.

وی با بیان اینکه مرحله بعد از کتک خوردن، بردن است، ادامه داد: این داستان هر نوآوری است که ما در کشور داریم، یعنی اول توجه نمی شد بعد مسخره می کنند تا صاحب ایده ادامه ندهد و بعد شروع به مبارزه و تهدید به دادگاه و بازرسی می شویم و در آخر که این مراحل طی شد، برنده می شوید و همه درها باز خواهد شد.

ستاری، با بیان اینکه ما تا حدود زیادی در زمینه اقتصاد دانش بنیان، از مرحله آخر عبور کرده ایم، افزود: البته هنوز جاهایی داریم که کتک می خوریم ولی واقعیت این است که به نظر می رسد پیروزی های قابل توجهی ایجاد شده است و نظرات مسوولات تغییر کرده و وزرا به این نتیجه رسیده اند که با روش قبلی نمی توان ادامه داد.

معاون علمی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ما نیاز به ایده ها، فناوری های نو، نوآوری های نوو نیروهای انسانی نو داریم، تاکید کرد: این اکوسیستم نوآوری به صورت فعلی بسکمک را به خود آلوده کرده است به گونه ای که در حال حاضر تعداد کنندگانی که در مجلس حوزه نوآوری را درک می کنند قابل مقایسه 6 تا 7 سال قبل نیست و در اتاق بازرگانی تهران تعداد شرکت های دانش بنیانی که این حوزه را می فهمند و واحد تحقیق و توسعه دارند و در اقتصاد دانش بنیان فعال هستند به 16 تا 17 شرکت رسیده است.

ستاری با تاکید بر اینکه در حال حاضر بسکمک از افرادی که در دولت حضور دارند این مفاهیم دانش بنیان را می فهمند، گفت: این افراد برای تغییر فرهنگی در کشور تلاش می کنند؛ چرا که باید فرهنگ کشور در این زمینه باید اصلاح شود و نیاز به فرهنگی داریم که از نوآوری ها استقبال می کند و بتوانیم از جوانان حمایت کنیم.

وی با اشاره به اکوسیستم نوآوری کشور متشکل از بیش از 6 هزار شرکت دانش بنیان، 10 هزار استارت اپ و 46 پارک علم و فناوری و مراکز و ناحیه نوآوری، گفت: این فرایند موجب تغییر رویکردها در دانشگاه ها هم شده است و امروز در مرنام بازگشایی دانشگاه ها روسای دانشگاه ها در خصوص مباحثی چون دانشگاه کارآفرین، دانشگاه ثروت آفرین و دانشگاهی که می خواهد پیرامون خود را تغییر دهند و می خواهد تعامل داشته باشد، سخنرانی کردند.

این مسوول با بیان اینکه اینها حرف هایی است که اگر زمانی رییس دانشگاهی می خواست درباره آنها حرف بزند گویی که جنایتی را مرتکب شده است، یادآور شد: این فرایند اتفاق بزرگی است و همه ما باید از این اتفاق به صورت محکم حمایت کنیم و بر این اساس است که هر کسی که در دولت و یا فردی که تفکراتش مقداری شبیه این فرایند است، هر کاری که از دستم برآید برای وی انجام خواهم داد و این کاری است که باید همه ما انجام دهیم.

ستاری با تاکید بر اینکه هر کسی که شبیه خودمان پیدا می کنیم باید کمکشان کنیم، افزود: همتاها و همفکران خودمان خودمان چه در دولت، چه در مجلس و چه در بخش خصوصی باید پیدا و از آنها حمایت کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه تزریق نوآوری به بحش هایی مختلف باعث خواهد شد که راه حل های بهتر با هزینه های کمتر ارائه دهیم، یادآور شد: چه ما باشیم و چه نباشیم این راه باید ادامه یابد و تصور می کنم که این راستا به بلوغی رسیده است که خاصیت زایندگی دارد و شرکت ها و مدیرانی در این راستا ایجاد شده است ضمن آنکه هم زبانانی پیدا شده و بسیار مشعوف کننده است که افرادی هستند که همان حرف های خودم را برای من بازگو می کند و این بسیار خوب است که توانسته ایم زایشی را با کمک همه افرادی که در این سال ها در این راستا زحمت کشیده اند، به ویژه در این 8 سال ایجاد کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: در حال حاضر این اکوسیستم درحال حرکت است و باید همه شما به طور یکپارچه از آن دفاع کنیم و بتوانید کل شهر پردیس را متحول کند و زیر ساخت آن با هزار هکتاری شدن پارک فناوری پردیس آماده است.

وی فروش 15 تا 20 میلیاردی شرکت های پارک و حجم سرمایه گذاری های اجرا شده در پارک پردیس را از دیگر زیر ساخت هایی دانست که این پارک می تواند قطب اقتصادی تبدیل شود و گفت: چنین شرایطی باید به گونه ای شود که از این به بعد همه از تهران به پردیس بیایند و این شهر، تبدیل به شهر فناوری کشور شود.

ستاری یادآور شد: بسکمک از شهرهایی که در اطراف تهران هستند، خوابگاه تهران هستند یعنی شب ها این شهرهای پیرامونی پر می شوند و صبح ها همه برای کار به تهران وارد می شوند ولی پردیس باید این فرایند را معکوس کند و باید جایی باشد که جذب کننده نیروهای نخبه و فناور از همه دنیا باشد این هدف غایی است که باید شهر پردیس آن را دنبال کند، پردیس باید شهر فناوری تبدیل و شناخته شود.

همزمان با نوزدهمین اجلاس سالیانه این مجموعه، برگزیدگان جشنواره برترین های پارک با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، مهدی صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس و ... معرفی شدند و از آنان تقدیر به عمل آمد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1872

به "هشدار سورنا ستاری درباره انتصاب های سیاسی در حوزه علم و فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سورنا ستاری درباره انتصاب های سیاسی در حوزه علم و فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید