هنر عرصه رکورد زنی نیست

به گزارش مجله سامی، بهزاد نعلبندی می گوید هنر عرصه رکوردزنی و واژه های بهترین، پُرفروش ترین، پیروز ترین و پُرجایزه ترین نیست بلکه عرصه تاثیر است و تاثیر گذاشتن روی یک نفر بهتر از فروختن به 10 هزار نفر است.

هنر عرصه رکورد زنی نیست

بهزاد نعلبندی کارگردان فیلم پرو که این روزها در سایت هاشور به صورت آنلاین اکران شده است، در گفتگو با خبرنگاران، در جواب به این سوال که تا به امروز و با گذشت یک هفته از نمایش فیلم استقبال مخاطبان چگونه بوده است، گفت: آغاز اکران این فیلم در سینماهای هنروتجربه با شیوع کرونا در کشور همراه شد. ما جزو اولین فیلم هایی بودیم که با تعطیلی سینماها پس از یک هفته از آغاز نمایش پرو روبرو شدیم و مخاطبان خود را از دست دادیم چراکه به حق از حضور در سینما می ترسیدند اما مجموعه افرادی که در آن زمان دوست داشتند فیلم را ببینند اما نتوانسته بودند، گفته اند که قطعا پرو را در اکران آنلاین تماشا خواهند کرد.

وی ادامه داد: در کنار همه حُسن هایی که اکران آنلاین دارد، به دلیل آنکه مانند سانس سینما زمان مشخصی برای تماشای فیلم ندارد، ممکن است دائما مخاطبان تماشای آثار را به تعویق بیندازند اما امیدوارم از تماشای پرو لذت ببرند.

کارگردان پرو تاکید کرد: در همین یک هفته آمار خوبی در فروش داشتیم اما دنبال شکستن رکورد فروش روزانه و هفتگی نیستیم و در حقیقت از این فضاها دوری می کنیم چراکه هنر عرصه رکوردزنی و واژه های بهترین، پُرفروش ترین، پیروز ترین و پُرجایزه ترین نیست بلکه عرصه تاثیر است و تاثیر گذاشتن روی یک نفر بهتر از فروختن به 10 هزار نفر است. امیدوارم پرو تاثیری را که باید روی مخاطبش بگذارد.

نعلبندی با اشاره به اینکه برای اکران آنلاین پرو با پلتفرم های معروف صحبت کرده بود، اظهار کرد: متاسفانه برخورد این پلتفرم ها با فیلم های هنروتجربه برخورد زننده و دور از شان یک فیلم هنری ست. همچنین به ما می گویند که اینگونه فیلم ها را به صورت آنلاین اکران نمی کنیم چراکه بازیگر چهره یا سوپراستار و بیلبورد ندارد. از سوی دیگر مبلغ بسیار ناچیزی را برای فیلم ها در نظر می گیرند که از نظر من شان فیلم از بین می رود برای همین ترجیح دادیم در یک پلتفرم خاص اما متخصص در اکران فیلم های مستند و هنروتجربه پرو را به نمایش بگذاریم و قید حضور در کنار سلبریتی ها را زدیم.

وی با اشاره به اینکه در همه جای دنیا مخاطب مستند و فیلم های هنری و تجربی کمتر از سینمای بدنه است، شرح داد: قطعا فیلم های عباس کیارستمی هم در همه جای دنیا مخاطب عام و زیادی نداشت اما بحث بر سر تماشاگر نخبه است یعنی فیلم های هنری و تجربی خوراک بخشی از جامعه است که دوست ندارد هر اثری را به ویژه فیلم هایی که برای فتح گیشه ساخته شده اند، تماشا کند بلکه در پی اثری است که بر دانش و خردش بیفزاید.

کارگردان پرو با اشاره به اینکه فیلم سال 94 آماده بود اما در سال 98 اکران شد، عنوان کرد: هنروتجربه برای اکران سیاست های خاص خود را دارد اما باید بگویم اگر پرو در زمان خودش اکران می شد قطعا مخاطب بیشتری را جذب می کرد و بهتر بود البته باید این را در نظر بگیریم همین که موسسه ای به نام هنروتجربه فیلم های ما را اکران می کند، جای خوشحالی دارد چراکه فیلم های ما نمی تواند وارد چرخه اکران بدنه شود. اکران بدنه کار خودش را می کند و ما هیچ خصومتی با آن نداریم چراکه چرخه اقتصادی سینماست، باید باشد و جایگاهش باید مستحکم تر شود.

نعبلندی ادامه داد: قاعدتا گسترده بسیار بزرگ سینمای مستند، سینمای آوانگارد و سینمای هنری خاص که تلاش می کنند فُرم دیگری برای سینما ایجاد کنند، سالن ها و سانس های محدودتری دارند چراکه مخاطبان کمتری با اینگونه فیلم ها همراه می شوند.

به گفته وی، فیلمساز قبل از آنکه فیلم خود را بسازد باید این موضوع را مدنظر قرار بدهد که موضوعی تکراری روی کاغذ نیاورد و اثری را خلق کند که در زمان های دور نیز کارکرد خود را داشته و تماشای باشد. فیلمی که توان گذر زمان را ندارد بهتر است اصلا ساخته نشود یعنی اثری که یک یا دو سال از تولیدش بگذرد اما تماشای نباشد، اصلا سینما نیست.

این فیلمساز تاکید کرد: پیشنهاد من به فیلمسازان این است که صرفا به موضوعات داغ و ملتهب توجه نکنند چراکه اگر به اصطلاح تب آن ها بخوابد، اثرشان دیگر تماشای نیست.

نعلبندی در ادامه درباره ویژگی های پرو مطرح نمود: برای پرداختن به ویژگی های این اثر می خواهم به بازخوردی که از مخاطبان گرفته ام، اشاره کنم. برای تماشاگران این فیلم جالب است که از چهره های نوی استفاده و قصه های نسبتا نویی روایت و به زبان مستند نزدیک شده، معماگونه نیست و ساده است، فرم تدوین آن نو و بازی بازیگران خوب از آب درآمده است.

وی با بیان اینکه خواسته خودش بوده است که پرو به زبان مستند نزدیک شود، مطرح نمود: من تجربه ساخت فیلم مستند دارم و با ویژگی ها و امتیازات سینمای مستند آشنا هستم اما نمی دانم هنوز می توانم خود را مستندساز بدانم یا نه. تلاشم در پرو این بوده است که به ساختار مستند و رئالیست نزدیک شوم.

کارگردان پرو درباره بهترین بازخوردی که از مخاطبان دریافت کرده است، شرح داد: از بیشتر مخاطبان بازخوردهای خوبی دریافت کرده ام و مهمترین چیزی که آن ها گفته اند، این است که از دقیقه سه و چهار فیلم درگیر قصه آن شدند. این موضوع بسیار اهمیت دارد چراکه این فیلم سه شخصیت متفاوت دارد و اگر مخاطب با یک نفر ارتباط برقرار نکند، بقیه را هم از دست می دهد.

نعلبندی در سرانجام با بیان اینکه سینمای اجتماعی وام دار رخشان بنی اعتماد است و او به عنوان دانشجوی سینما مشتاقانه فیلم های ایشان را تماشا کرده و یاد گرفته است، اظهار داشت: شاید بتوان گفت بهترین بازخورد را من از خانم رخشان بنی اعتماد گرفتم. ایشان در آیین رونمایی پرو حاضر شد و پس از تماشا فیلم به من گفت که از بازی بازیگران، کارگردانی و فیلمنامه پرو لذت برده است، آن زمان بود که با خود فکر کردم برای این اثرم نمره قبولی گرفتم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1983

به "هنر عرصه رکورد زنی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنر عرصه رکورد زنی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید