کاهش اضطراب ناشی از کروناویروس چگونه ممکن است؟، تأثیرات روانی قرنطینه در دوران کرونا

به گزارش مجله سامی، رئیس مرکز تحقیقات روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه گفت: با داشتن اطلاعات صحیح و پرهیز از برخی اطلاعات غلط و بی اساس می توان اضطراب و استرس ناشی از بحران کرونا و خانه نشینی در دوران قرنطینه را کاهش داد.

کاهش اضطراب ناشی از کروناویروس چگونه ممکن است؟، تأثیرات روانی قرنطینه در دوران کرونا

علی شاکر در مصاحبه با خبرنگار گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که به عنوان یک استاد روان شناس، تأثیرات قرنطینه و خانه نشینی در دوران کرونا بر اعضای خانواده ها را چگونه ارزیابی می کنید، اظهار کرد: بیماری کرونا به صورت موقت موجب شد که اختلافات خانگی و درگیری ها مقداری بیشتر خودش را نشان دهد.

اضطراب و استرس عظیم ترین معضل بحران کرونا

وی اضافه کرد: در واقع اصلی ترین مشکل در دوره بحران کرونا موضوع اضطراب و استرس و اختلافات بین اعضای خانواده به ویژه زن و شوهرها بود که قبل از اینکه وارد بحث اضطراب و استرس در دوران کرونا شویم، برخلاف همکاران که ابتدای شیوع کرونا یعنی اوایل اسفند 98 خیلی تأکید کردند و حتی در رسانه های ملی هم تأکید می شد که اصلاً نترسید و می خواستند آرامش دهند، اعتقاد داشتم که باید به مردم هشدار داده گردد.

رئیس مرکز تحقیقات روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه ادامه داد: البته این آرامش دادن درست بود؛ اما به دلیل اینکه با هشدارهای لازم می توانستیم کرونا را زودتر کنترل و مهار کنیم؛ بنابراین باید برعکس عمل می کردیم. یعنی اتفاقاً باید مردم را خیلی از عواقب کرونا می ترساندیم و این باعث می شد خود مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند و در خانه ماندن را با انرژی خیلی کمتر از طرف دولت و با هزینه کمتر بپذیرند.

شاکر بیان نمود: اگر به بعضی شهرها سفر کنید، می بینید مردم شاید اکنون هم باور نمی نمایند که کرونایی وجود دارد، در حالی که اگر ما در آن ابتدا خیلی با شدت بیشتر علایم آن را شرح داده و مرگ و میرها و آمارها را زودتر اعلام می کردیم؛ مردم خودشان زودتر به قرنطینه و خانه نشینی متقاعد می شدند.

وی مطرح نمود: حتی قبل از عید نوروز و حتی پس از 15 فروردین خود مردم مشتاق می شدند که بمانند؛ اما وقتی رسانه تأکید کرد که جایی برای ترس نیست و چیز خاصی نیست، مردم هم به خیابان ها آمدند و این موجب شد که شیوع بیماری بیشتر گردد.

بعضی افراد دچار رفتارهای فکری عملی شدیدی در رابطه با کرونا شدند

رئیس مرکز تحقیقات روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه گفت: البته افراد متفاوت فکر می نمایند، عده ای باور نکردند و فکر نمی کردند که خطری داشته باشد؛ اما یک عده دیگر برعکس عمل کردند و خیلی دچار اضطراب و استرس شدند و در ادامه اکنون شاهد هستیم که عده ای از افراد دچار رفتارهای فکری عملی شدیدی در رابطه با کرونا شده اند و محتمل است بعد از درمان دارویی حتی درمان شوک هم برای خبرنگارانن لازم باشد.

شاکر توضیح داد: در این بخش که آن مرحله نخست را رد نموده ایم، احتیاج به درمان اضطراب و استرس به وسیله ریلکسیشن(تن آرامی) داریم و به وسیله تنفس آموزی و آرامش می گردد این بحران را مدیریت کرد. به عبارتی با داشتن اطلاعات صحیح از عواقب کرونا و پرهیز از بعضی اطلاعات غلط و بی اساس می گردد اضطراب و استرس ناشی از بحران کرونا و خانه نشینی و قرنطینه را کاهش داد.

انجام بعضی تکنیک های روان شناختی ازجمله ریلکسیشن، تنفس آموزی و یوگا

وی تأکید کرد: انجام بعضی تکنیک های روان شناختی ازجمله ریلکسیشن، تنفس آموزی و شاید یوگا هم در شرایط قرنطینه می تواند مؤثر باشد.

رئیس مرکز تحقیقات روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه یادآور شد: مشکل بعدی که در دوره کرونا داشتیم، موضوع اختلافات زناشویی بود. اختلافات زناشویی موضوعی است که اکنون خودش را نشان می دهد. در جامعه ما به علت نداشتن شناخت دقیق شناخت با روابط آشنایی و روابط دوستی که بین دختر و پسر در جامعه ما بعضاً شاهد هستیم، متفاوت است از ویژگی ها، از روحیات و از شخصیت، طرفین با هم ازدواج می نمایند، وقتی کرونا نبود به دلیل دوری از هم زیاد یکدیگر را نمی دیدند، ایرادهای زیادی هم از هم نمی گرفتند و مسائل به شکلی حل و فصل می شد.

شاکر ادامه داد: ولی وقتی در خانه برای چند روز ماندند، این اختلافات به مقدار خیلی زیاد خودش را نشان داد و می بینیم که آمار تماس های تلفنی در فضاهای مجازی به سازمان نظام روان شناسی بسیار بالا رفت و این حکایت از یک آتش درونی و آتش زیر خاکستر است که معمولاً در خانواده های ما فراگیر شده است.

وی در ادامه به خبرنگار خبرنگاران گفت: اگر آمار طلاق را هم دقت کنید، در طول چند سال اخیر در مقایسه با سال های قبل افزایش یافته و اینها علت های مختلف زیادی ازجمله سیاسی، مالی، اجتماعی و روانی دارد؛ اما موضوع مهم تر، نبود شناخت و به عبارتی ازدواج زودهنگام در سن پایین است که اگر در اینجا هم سازمان های مرتبط بودجه های لازم را داشته باشند یا همکاری نمایند، مرکز ما آماده انجام تحقیقات و همکاری حتی در بخش درمان است.

رئیس مرکز تحقیقات روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه در پاسخ به این پرسش که عملکرد نهادهای مختلف تأثیرگذار مانند صدا و سیما، دولت و نهادهای زیرمجموعه دولت درباره مبارزه با کرونا و آموزش هایی که باید به مردم داده گردد را چگونه ارزیابی می کنید؟ اضافه کرد: در آن وسعت نیستم که بتوانم همه اینها را ارزیابی کنم؛ اما به عنوان یکی از اعضای جامعه، عقیده دارم آن اشکالی که در ابتدا موجب شد کرونا اوج پیدا کند، همان اطلاعات نادرست یا عدم اطلاعات دقیق در خصوص این ویروس بود.

عملکرد صداوسیما و دولت در سال جدید برای مقابله با کرونا خوب بود

شاکر ادامه داد: به دلیل اینکه ویروس کرونا ناشناخته و جدید بود، اطلاعات اشتباه و غلط بعضاً داده می شد؛ اما با توجه به همه اینها و با توجه به اهداف و رسالتی که صداوسیما، دولت و همه نهادهای مختلف دارند، ارزیابی ام از اقدامات شان خوب است.

4103/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1055

به "کاهش اضطراب ناشی از کروناویروس چگونه ممکن است؟، تأثیرات روانی قرنطینه در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش اضطراب ناشی از کروناویروس چگونه ممکن است؟، تأثیرات روانی قرنطینه در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید