یارانه طبقات متوسط و پایین جامعه قطع نمی گردد

به گزارش مجله سامی، به گزارش خبرنگاران، علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز(چهارشنبه) هیات دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد آخرین تصمیمات برای قطع یارانه دهک های بالای جامعه گفت: یارانه حدود 700 الی 800 هزار نفر که درآمد بالای میلیاردی در سال دارند قطع می گردد.

یارانه طبقات متوسط و پایین جامعه قطع نمی گردد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

وی گفت: برای شناسایی این افراد کار دقیقی اجرا شده است و مجموعه هزینه هایی که دارند و شاخص هایی همچون خودرو، مسکن و هزینه های خانوار مدنظر قرار گرفته است.

ربیعی ادامه داد: من آمار دقیق افرادی که یارانه آنها قطع خواهد شد در اختیار رسانه ها قرار می دهم اما قطع یارانه ها قطعا شامل طبقات متوسط و پایین نمی گردد و عدد 30 میلیون نفر مدنظر ما نیست.

سخنگوی دولت توضیح داد: اجرای تصمیم مجلس به زمینه های اجتماعی احتیاج دارد و الان زمینه برای قطع یارانه سه دهک فراهم نیست.

وی با اشاره به اینکه حذف یارانه ثروتمندان از اول مهر اجرایی می گردد، گفت: تاکید می کنم طبقات متوسط مطمئن باشند ما تصمیم غلطی نمی گیریم که تاثیر منفی بر درآمد آنها داشته باشد. پایگاه اطلاعاتی ایرانیان بسیار دقیق بوده و اطلاعات دقیقی در آن ثبت شده است. ما با آرامی در این زمینه حرکت کردیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی گزارشی را به هیات وزیران ارائه کرد که بر اساس آن در سه ماهه اول رشد فراوری و سرمایه مالی مان بدون نفت مثبت شده است و بخش کشاورزی رشد بسیار خوب 6.5 درصدی داشته است، گفت: اهمیت این موضوع آنجاست که در سه ماهه آخر سال گذشته بخش کشاورزی سه واحد منفی بود و اکنون رشد خوبی داشته که البته می توانسته 9.5 درصد باشد.

وی ادامه داد: در بخش صنعت و معدن نیز خوشبختانه از رشد منفی خارج شدیم و درست است که در حال حاضر صفر است اما از حالت منفی خارج شده است. در این حوزه 9 واحد رشد منفی داشتیم که عدد قابل توجهی است و صفر شدن آن علامت بسیار خوبی در رشد مالی بدون نفت مان محسوب می گردد.

رییعی توضیح داد: تصمیم گرفته شد 300 میلیون یورو از ذخیره صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات در اختیار بانک مسکن قرار بگیرد که وزارت راه و شهرسازی برای جاده و ریل اتصال چابهار به شبکه ملی هزینه خواهد نمود و پیش بینی ما این است که اشتغال مناسبی را در منطقه به وجود خواهد آورد و می تواند حمل و نقل و اشتغال را رونق ببخشد.

وی اضافه کرد: میزان خریدهایی که از روسیه و صادراتی که به آنها داریم سامان بیشتری پیدا نموده است و کوشش داریم که مبادلاتمان با ترکیه را هم بیشتر کنم که امیدواریم دولت ترکیه هم بتواند شرایطی را برای نظام بانکی فراهم کند تا بتوانیم تبادلات بیشتری داشته باشیم؛ تمایل ما به حضور شرکت های ایرانی به آنجا نیز وجود دارد.

سخنگوی دولت در ادامه شرح گزارش رئیس جمهور از سفر خودش به ترکیه گفت: بنابر گزارشی که آقای رئیس جمهور دادند بحث هایی که درباره سوریه بین سه کشور شکل گرفته، مقدمات تدوین قانون اساسی را داده اند منتها پیچیدگی های زیادی دارد که باید تمهیداتی برای آن اندیشیده گردد. همچنین اتفاق نظر برای خروج آمریکا از سوریه نکات مهم اجلاس سه جانبه بوده و سفر موفقی هم بود.

ربیعی در مورد مذاکرات با طالبان گفت: موضوع مذاکرات تا به اتمام نرسد مورد بحث ما نیست اما آنچه که برای ما مسلم است، جلوگیری از برادرکشی در افغانستان است که اگر ما بتوانیم در منطقه آن را کاهش بدهیم به نفع صلح و امنیت منطقه است.

وی توضیح داد: مهم تر از همه این است که بهانه حضور آمریکا و همپیمانان آن در منطقه را می توانیم کاهش دهیم. به هر حال در صحبت کردن با هر گروهی که بتواند به آرامش منطقه و کشور همسایه افغانستان یاری کند دریغ نخواهیم کرد و از ظرفیت های خودمان برای ایجاد آرامش حتما استفاده خواهیم کرد و این مذاکرات حتما به نفع دولت و ملت افغانستان است.

ربیعی اضافه کرد: معتقدیم که در یمن مدارس، بیمارستان و مردم بمباران می گردد و جریان داخلی یمن قدرتمند شده و واکنشی نشان داده است، به جای اینکه به ریشه ها بپردازند و یمن زیر بمباران را مورد مداقه قرار بدهند می گویند پشت آن چه کسی است و مثل سیاست معروف دائی جان ناپلئونی به ماهیت قضیه و رشد دانشمندان یمنی نگاه نمی نمایند. در یمن هم معتقد هستیم اگر عملیاتی علیه آنها صورت نگیرد همه نوع یاریی با همراهی سازمان های بین المللی انجام خواهیم داد.

وی در سرانجام در مورد واکنش ایران به توقیف اموال ایران توسط کانادا اظهار داشت: در حال حاضر تعیین نیست چه واکنشی داریم اما قطعا واکنشی خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 657

به "یارانه طبقات متوسط و پایین جامعه قطع نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یارانه طبقات متوسط و پایین جامعه قطع نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید