14 گام جادویی برای نظم بخشیدن به زندگی با روش کانماری

به گزارش مجله سامی، اخیرا کتابی با نام کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم به قلم ماری کندو منتشر شده است که به افراد کمک می کند وسایل اضافه ای که معمولا گوشه وکنار هر خانه ای پیدا می شود را از فضای زندگی شان خارج کنند. این کتاب بر متد کانماری تمرکز دارد و بر اساس این روش ارزشمند ژاپنی کمک به ما کمک می کند تا بی نظمی های اطرافمان را از بین ببریم.

14 گام جادویی برای نظم بخشیدن به زندگی با روش کانماری

امروز می خواهیم در خبرنگاران مگ با متد کانماری صحبت کنیم. شما بعد از خواندن این مطلب می توانید به صورت هدفمند وسایلی را که برای شما معنایی خاص دارند نگه داشته و مابقی را از محدوده زندگی تان خارج کنید. با ما همراه باشید.

متد کانماری، جادویی به جا مانده از هنر ژاپنی

متد کانماری یک روش تقریبا سخت است که شاید اجرای آن برای همه آسان نباشد. البته اگر در پی تغییر زندگی و رسیدن به احساس بهتری هستید پیشنهاد توصیه می کنیم با این روش آشنا شده و آن را اجرا کنید. ما در 14 قدم، روش اجرای متد کانماری را توضیح می دهیم. پس به راحتی می توانید متوجه شوید که این روش برای شما کاربردی است یا خیر. اگر آماده هستید، شروع کنیم.

1. برای دور ریختن آماده شوید

بر خلاف تاکید بیش از حد این کتاب بر مرتب بودن، متد کانماری نظم بخشی به وسایلی که دارید را توصیه نمی کند. برعکس، می خواهد از شر تمام چیزهایی که به آن ها نیازی ندارید خلاص شوید. این متد بر این اساس بنا شده است که تا می توانید از وسایلی که در زندگی روزمره تان استفاده نمی شوند رها شوید تا بتوانید همه چیز را راحت تر و سریع تر منظم کنید.

2. برای تغییر فکریت آماده شوید

متد کانماری توضیح می دهد که چطور فکرمان را برای سازماندهی موثر تربیت کنیم. نویسنده این کتاب می گوید دائم اطراف خود را تمیز کنید و از شر وسایل غیرضروری خلاص شوید. متد کانماری بر نظافت محیط به صورت منظم، دائمی و همیشگی تاکید دارد.

3. محیط اطرافتان را یک دفعه مرتب کنید

همه چیز را یک دفعه مرتب کنید و این کار را به چند مرحله تقسیم نکنید. مثلا اگر می خواهید خانه را مرتب کنید تمام اتاق ها، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و تراس را در یک روز و پشت سر هم تمیز کنید. با این کار می توانید در یک زمان تمام وسایل اضافی را شناسایی کرده و از محیط اطرافتان خارج کنید. همچنین این کار به شما کمک می کند که به عادت های قبلی خود بازنگردید و دوباره نشانه های شلختگی در خانه تان دیده نشود. شما باید تمیزکاری را به عنوان یک اتفاق خاص بشناسید و آن را در لیست کارهای معمولی خانه قرار ندهید.

4. روی نگهداری متمرکز نشوید

ماری کندو به هیچ وجه طرفدار نگهداری اشیا و وسایل نیست. او در کتاب خود می نویسد: کنار گذاشتن وسایل این احساس را در شما ایجاد می کند که مشکل بی نظمی را حل کرده اید.. برای همین شما می توانید از فضاهای نگهدارنده مثل کمدها و قفسه بندی هایی که برای سبک زندگی شما کاربردی هستند استفاده کنید و فقط وسایلی را که دوست دارید و از آن ها واقعا استفاده می کنید، در آن ها قرار دهید.

5. بر اساس طبقه بندی مرتب کنید نه فضای موجود

این روش بر مرتب سازی بر اساس طبقه بندی وسایل تأکید می کند و محل نگهداری آن ها را در اولویت پایین تری قرار می دهد. مثلا همه لباس ها را در کمد و سطل ها را در انباری نگهداری کنید تا به جای مرتب کردن هر کدام از آن محل ها در زمان های مختلف، همه لباس ها را در کنار هم و به صورت هم زمان مرتب می کنید.

6. یک بار برای همیشه با متد کانماری همسو شوید

متد کانماری، به تنهایی نمی تواند متناسب با سبک زندگی شخصی شما تغییر کند. کندو به شما فقط یک راه چاره ساده پیشنهاد می کند و به دلیل شما برای ایجاد درهم ریختگی کاری ندارد: باید برای اجرای متد کانماری به صورت یکپارچه و پیروی از قوانین آن با او هم سو و هم عقیده شوید.

7. از روش دو قسمتی استفاده کنید

متد کانماری دو بخش دارد: دور انداختن و سازماندهی. شما باید در مرحله اول وسایلی که به آن ها نیاز ندارید جدا کرده و از محیط زندگی تان خارج کنید تا همه شلوغی های اطرافتان از بین برود، سپس می توانید به سازماندهی وسایل باقیمانده بپردازید.

8. آینده تان را تجسم کنید

کندو از خوانندگان کتابش می خواهد زندگی شان را بررسی کرده و نتیجه ای که از اجرای متد کانماری می خواهند را تصور کنند، سپس به سراغ اجرای آن بروند. مثلا اگر شما یکی از هدف های شما این است که هر روز و به صورت منظم یوگا انجام دهید باید بدانید که دلیل انجام آن چیز و چرا می خواهید این زمان را برای رسیدگی به بدن و فکر خود صرف کنید.

9. وسایلی را که باید نگه دارید انتخاب کنید

شما در نهایت باید آن چیزی را که می خواهید انتخاب کنید. به هر چیزی که در پیرامون خود دارید توجه کنید و از خودتان بپرسید که آیا این وسیله باعث شادی و آرامش من می شود؟ اگر پاسخ مثبت بود آن را نگه دارید، اگر نه باید آن را از خودتان دور کنید.

10. با نظم و برنامه کار کنید

برای اجرای متد کانماری باید اول به سراغ لباس هایتان بروید، سپس کتاب ها، کاغذها، وسایل متفرقه و در نهایت یادگاری ها. این موضوع را به خاطر داشته باشید که به سراغ هر دسته که می روید باید آن را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید تا بتوانید راحت تر بررسی شان کنید. مثلا اگر به سراغ لباس ها می روید آن ها را بر اساس مدل پوشیدنشان از بالا به پایین بررسی کنید. یعنی ابتدا به سراغ شال و روسری بروید و سپس کلاه، بلوز، مانتو، پالتو، کت، ژاکت، کاپشن، شلوار، دامن، شلوارک، جوراب و کفش.

11. روش تا کردن لباس ها را یاد بگیرید

تا کردن لباس در متد کانماری بسیار مهم است. همانطور که قبل تر گفتیم باید لباس هایی را نگه دارید که باعث شادی یا آرامش شما شوند. سپس باید لباس های به جای مانده را در رگال یا کمد آویزان کنید. اگر امکان آویزان کردن ندارید باید بتوانید به خوبی و به شکلی که کمترین فضای ممکن را اشغال کنند آن ها را تا بزنید. با این کار علاوه بر اینکه به راحتی به همه لباس ها دسترسی دارید، فضای کمی را هم اشغال کرده اید.

12. به تنهایی مرتب کنید

ماری کندو می گوید: مرتب کردن یک فرآیند شخصی است. پس سعی کنید همیشه آن را به تنهایی انجام دهید چون فقط شما می توانید بفهمید که یک وسیله باعث شادی و آرامش شما می شود یا نه. اجازه ندهید عوامل خارجی روی تصمیم گیری شما تاثیر بگذارند. همچنین به یاد داشته باشید نباید وسایل افراد دیگر را بدون اجازه شان دور بریزید. چون ممکن است وسیله ای که از نظر شما کاربردی ندارد برای آن شخص مهم و یادآور خاطره ای ارزشمند باشد.

13. در دور ریختن افراط نکنید

یادتا باشد که لازم نیست همه وسایل را دور بریزید. شما می توانید وسایلی که برای شما واقعا مهم هستند را نگه دارید. وسایلی مثل مدارک، کتاب ها و عکس های یادگاری از آن دسته وسایل هستند که به هیچ وجه نمی توانید آن ها را دور بریزید. بعد از بررسی وسایل تان می توانید آن هایی را که غیرضروری هستند و فقط فضا را اشغال کرده و گرد وغبار جمع می کنند را دور بریزید.

14. وسایل مربوط به هم را یک جا بگذارید

متد کانماری برای نگهداری وسایل طرفدار اصل سادگی است. یکی از اصول اولیه این متد نگهداری وسایل در یک مکان و در کنار هم است و از قرار دادن آن ها در نقاط مختلف خانه پرهیز می کند. مثلا به جای اینکه کت ها و کاپشن ها را در چند کشو و روی آویزها قرار دهید، به صورت یکجا در یک کمد بگذارید. همچنین وسایلی که با هم در ارتباط هستند را در یک فضای تعیین قرار دهید. مثلا در یک کابینت تمام لیوان ها و وسایل مربوط به نوشیدنی را قرار دهید.

مرور کلی

تغییرات مثبت را در آغوش بکشید. متد کانماری به شما پیشنهاد می کند تا با آغوش باز تغییرات زندگی را بپذیرید. ماری کندو معتقد است که مرتب کردن می تواند بیش از هر چیز به ساماندهی زندگی در جهت مثبت کمک کند. شما می توانید با وسایلی که می خواهید دور بریزید اما احساس می کنید هنوز دوستشان دارید در یک مراسم نمادین خداحافظی کنید. هرچه بیشتر با این وسایل ارتباط داشته باشید احتمال وابستگی بیشتر می شود و در نتیجه خلاص شدن از شر آن ها سخت تر خواهد بود. پس خیلی منطقی با آن ها خداحافظی کنید و اجازه دهید که فضای زندگی تان تغییر کند.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1940

به "14 گام جادویی برای نظم بخشیدن به زندگی با روش کانماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 گام جادویی برای نظم بخشیدن به زندگی با روش کانماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید