از مزرعه تا کاخ سفید، چین سبد انتخاباتی ترامپ را کجا خالی می نماید؟

به گزارش مجله سامی، خبرنگاران، گروه بین الملل- مریم خرمائی: تابستان سال گذشته و دقیقاً در ماه میلادی جولای بود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، با اعمال نخستین دور از تعرفه های گمرکی بر کالاهای چینی به ارزش 50 میلیارد دلار، علیه این کشور اعلام جنگ تجاری کرد.

از مزرعه تا کاخ سفید، چین سبد انتخاباتی ترامپ را کجا خالی می نماید؟

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

هدف از اعمال این تعرفه ها که طی یک سال گذشته به رقم 200 میلیارد دلار افزایش یافت؛ سامان دادن به تراز تجاری 2 کشور و واداشتن چین به خرید کالاهای آمریکایی بود حال آنکه بالطبع، افزایش قیمت کالاهای چینی نیز مصرف نمایندگان داخلی را به سمت استفاده از کالاهای بومی سوق داده و به کسب و کار آمریکایی رونق می بخشید.

اما نتیجه دقیقاً همان چیزی نبود که ترامپ انتظار داشت؛ چراکه چینی ها برای به زانو درآوردن رقیب آمریکایی، به چشم انداز میان مدتی دل بستند که انتخابات ریاست جمهوری 2020 پیش روی آنها گسترده بود و با زیرکی سراغ ایالات صنعتی و به ویژه کشاورزی آمریکا رفتند- ایالت های کلیدی مانند آیوا، میشیگان، اوهایو و ویسکانسین که با انتخاب سرنوشت ساز خود، پیروزی 2016 را برای او رقم زده بودند.

این ایالات 2 ویژگی شاخص دارند: نخست آنکه خاکستری (Swing states) هستند و معمولاً مشخص نیست که تا دقیقه 90 به کدام یک از نامزدهای جمهوریخواه یا دموکرات رأی می دهند و دیگر آنکه تولیدنمایندگان اصلی دانه های سویا به عنوان اصلی ترین محصول صادراتی آمریکا تلقی می شوند.

بله؛ چین هم در اقدامی متقابل تعرفه وضع کرد و در مقام انتقام جویی از ترامپ؛ سراغ بخش کشاورزی آمریکا رفت که علاوه بر زمین های حاصل خیز شمال شرق، اغلب در منطقه وسیعی موسوم به غرب میانه متمرکز است و ایالاتی را پوشش می دهد که اگرچه به طور سنتی مایل به جمهوریخواهان هستند؛ چندین ایالت مردد یا خاکستری را نیز شامل می گردد.

کشاورز آمریکایی؛ قربانی اصلی جنگ تجاری

خسارت ناشی از جنگ تجاری بر بخش کشاورزی آمریکا چیزی بیش از لاف حاصل از بدبینی است. تا پیش از اقدام ترامپ، چین حدود 60 درصد از محصولات کشاورزی آمریکا را خریداری می کرد و تعجبی ندارد که در وضعیت فعلی، بسیاری از مزارع آمریکایی با خطر ورشکستگی روبرو هستند.

در این بازه زمانی، قیمت سویا به کمترین مقدار طی 10 سال گذشته سقوط کرد تا آنجا که در 4 ماه نخست سال میلادی 2019، صادرات این محصول به چین، 27.6 درصد یا مبلغی معادل 718 میلیون دلار کاهش یافت.

طی سال میلادی گذشته، درآمد حاصل از بخش کشاورزی آمریکا کاهشی 16 درصدی را تجربه کرد و اعلام ورشکستگی در مزارع 6 ایالت مستقر در غرب میانه 30 درصد افزایش داشت. به عنوان مثال، تنها در ایالت مینه سوتا حجم صادرات به مقصد چین، کاهشی 25 درصدی را تجربه نموده است.

راه حل کوتاه مدت ترامپ برای جبران خسارت

ترامپ بخش عظیمی از پیروزی سال 2016 خود را مدیون آرای ایالات کشاورزنشین است و با علم به این موضوع، حتی پیش از شروع کارزار انتخاباتی 2020، به فکر راهی برای جبران خسارات و تضمین رأی سبد انتخاباتی خود افتاد.

وی سال میلادی گذشته، یاری اقتصادی به ارزش 12 میلیارد دلار به بخش کشاورزی اختصاص داد و مجدداً در سال میلادی جاری از برنامه خود برای اختصاص بسته اقتصادی دیگری به ارزش 15 میلیارد دلار اطلاع داد.

ترامپ همچنین تدبیری اندیشیده که بخش کشاورزی از راه هایی مانند دریافت یاری نقدی و فروش مازاد محصول به دولت، تقویت گردد.

به همین دلیل، وی ایالت آیوا با بافت عمدتاً روستایی را به عنوان یکی از نخستین مقاصد کارزار 2020 انتخاب کرد و جالب آنکه همزمان با جو بایدن نامزد اصلی حزب دموکرات در این ایالت حضور داشت تا مبادا به وی اجازه بهره برداری از احساس ناامیدی را بدهد که جنگ تجاری بر مردم این منطقه کلیدی تحمیل نموده است.

وی خطاب به مردم این ایالت وعده داد رنج کوتاه مدت به پاداش بلندمدت منجر خواهد شد و ظرف یک سال و نیم آینده کشاورزان آمریکایی در مقایسه با 15 سال گذشته در بهترین موقعیت خواهند بود.

کشاورز آمریکایی و میل سنتی به حمایت از جمهوریخواهان

اگرچه قدرت هدف گذاری چین چالشی بزرگ را برای ترامپ رقم زده اما با توجه به گرایش سنتی کشاورزان آمریکایی به حزب جمهوریخواه، وی همچنان از محبوبیت زیادی در بین آنها برخوردار است به ویژه آنکه حصول پیمان تجاری با مکزیک و کانادا، خیال کشاورزان ایالات جنوبی را از بابت تعرفه های بیشتر راحت نموده و به این امید که جنگ تجاری با چین هم حل شدنی است؛ قوت می بخشد.

حتی در ماه میلادی می و پیش از آنکه ترامپ در دیدار با شیء جینپینگ همتای چینی، مذاکرات تجاری را از سر بگیرد؛ نظرسنجی گالوپ نشان داد 54 درصد از جمعیت روستایی آمریکا از عملکرد ترامپ راضی هستند حال آنکه این رقم برای کشاورزان ناراضی 41 درصد است.

حتی پیش بینی های اخیر مبنی بر اینکه ترامپ ایالات کلیدی پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین را واگذار خواهد نمود؛ حاصل خوشبینی بیش از اندازه دموکرات ها است. اغلب رسانه های دموکرات می گویند وی در این ایالات 5 میلیون رأی کمتر از رقیب دموکرات خود کسب خواهد نمود اما ترجیح می دهند این احتمال که وی ممکن است آرا الکترال بیشتری را از آن خود کند؛ سانسور نمایند.

در انتخابات 2016 نیز وضع به همین منوال بود و او در این ایالات 3 میلیون کمتر از رقیب دموکرات رأی آورد حال آنکه با 74 رأی الکترال، پیروزی را از آن خود کرد.

حتی این سناریو هم وجود دارد که وی ایالات پنسیلوانیا و میشیگان را به دموکرات ها واگذار کند؛ اما با پیروزی در کارولینای شاقتصادی، فلوریدا و ویسکانسین باز هم یک رأی الکترال بیشتر از رقیب دموکرات دارد و اجاره کاخ سفید را تمدید می نماید.

نتیجه گیری

اینکه چین در اعمال تعرفه متقابل، ایالاتی را هدف قرار داده که همزمان به دلیل وابستگی به صنایع کشاورزی و نقش آفرینی در مشخص سرنوشت انتخابات 2020 آمریکا حائز اهمیت هستند؛ اقدامی هوشمندانه تلقی می گردد حال آنکه فعلاً تمایل سنتی قشر کشاورز به حزب جمهوریخواه و تدابیری که ترامپ برای جبران خسارات ناشی از جنگ تجاری اندیشیده، مانع از اُفت محبوبیت وی در این حوزه می گردد.

اما چنانچه ترامپ نتواند در بازه زمانی باقی مانده تا انتخابات آینده، ورق را به گونه ای برگرداند که منافع درازمدت کشاورزان آمریکایی تأمین گردد؛ قطعاً حربه چین کارگر خواهد افتاد و نتیجه انتخابات در مناطق روستایی آمریکا به گونه ای متفاوت از سال 2016 رقم خواهد خورد.

در کوتاه مدت نیز با توجه به خروجی نشست جی 20، ترامپ پیروز شده به قیمت تعلیق دور جدید تعرفه های گمرکی و کسب رضایت پکن برای خرید اقلام کشاورزی آمریکا، علاوه بر خروج از بن بست مذاکره، تا حدودی دغدغه کشاورزان را کاهش داده و تصویر نسبتاً روشنی از دورنمای صلح تجاری به دست دهد. از سوی دیگر، گرفتار بودن ترامپ در تنگنای زمان، قدرت چانه زنی چین برای امتیاز دریافت و ترغیب او به مصالحه را افزایش می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 229

به "از مزرعه تا کاخ سفید، چین سبد انتخاباتی ترامپ را کجا خالی می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مزرعه تا کاخ سفید، چین سبد انتخاباتی ترامپ را کجا خالی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید