تازه نگه داشتن سیر؛ روش های نگهداری سیر به مدت طولانی

به گزارش مجله سامی، برای نگهداری سیر به مدت طولانی روش های مختلفی مثل منجمد کردن، خشک کردن، روغنی و ترشی کردن وجود دارد. همچنین با روش های مناسب برای تازه نگهداشتن سیر می توانید بوته های سیر را تا مدت ها سالم و تازه نگه دارید. در اینجا می توانید روش های نگهداری سیر در منزل را بیاموزید.

تازه نگه داشتن سیر؛ روش های نگهداری سیر به مدت طولانی

خبرنگاران | سرویس آشپزی - سیر به عنوان یک گیاه علفی شناخته می گردد اما در واقع سیر خوراکی پیاز گیاه سیر است که طعم خاص و قوی ای نزدیک به طعم پیاز خوراکی دارد. از سیر برای پخت انواع غذا و گاهی برای اهداف دارویی استفاده می گردد. سیر تازه را می توانید از فروشگاه مواد غذایی محلی یا در باغچه خود تهیه کرده و اگر روش نگهداری سیر را به درستی بدانید می توانید آن را برای مدت طولانی ذخیره کنید. خبرنگاران در اینجا روش های صحیح نگهداری سیر را به شما می آموزد.

آنچه در ادامه در مورد تازه نگه داشتن سیر خواهید خواند:

 • نکات کلیدی برای خرید سیر
 • نگهداری سیر از طریق انجماد
 • نگهداری سیر در روغن
 • نگهداری سیر در سرکه
 • خشک کردن سیر

نکات کلیدی برای خریداری و نگهداری سیر برای مدت طولانی

1- در زمان خرید دقت کنید که سیر ها تازه باشند، زیرا هرچه سیر تازه تر باشد مدت زمان نگهداری آن طولانی تر خواهد شد. به این منظور به این دو نکته دقت داشته باشید:

 • پیاز سیر باید دارای پوست خشک کاغذی بوده و هیچ جوانه ای روی آن نباشد. بوته سیر های نرم نشان می دهند که سیر بیش از حد رسیده است و نمی توانید برای مدت طولانی آن را ذخیره کنید.
 • از خرید سیر های چروک شده و یا سیر هایی که در یخچال فروشگاه ها نگهداری می گردد خودداری کنید.

2- قبل از ذخیره کردن، اجازه دهید بوته سیر خشک گردد. خشک کردن سیر قبل از ذخیره سازی اجازه می دهد تا عطر و طعم آن بیشتر و غلیظ تر بگردد.

 • بوته سیر تازه را بشویید و آن را به مدت یک هفته در یک محل تاریک و بدون رطوبت خشک کنید، می توانید برای خشک کردن سیر آن را از ساقه آویزان کنید.
 • سیر را باید در دمای اتاق نگه دارید. بسیاری از مردم تصور می کنند که باید سیر را در یخچال قرار دهند، اما این اشتباه است، زیرا بهتر است سیر در دمای سرد اتاق حدود 60 درجه فارنهایت (16 درجه سانتی گراد) نگهداری گردد.

3- سرد نگه داشتن و یا منجمد کردن سیر یک ایده بد است؛ زیرا باعث فاسد شدن سیر می گردد. سرد کردن سیر، رطوبت را در آن افزایش می دهد و باعث رشد کپک و فاسد شدن سیر می گردد.

 • اگر سیر تازه خرد شده یا حبه حبه شده و پوست کنده دارید، می توانید آن ها را در یک ظرف مناسب در بسته قرار دهید و در یخچال بگذارید، اما باید در اسرع وقت از آن استفاده کنید.
 • منجمد کردن سیر توصیه نمی گردد، زیرا انجماد طعم سیر را تغییر می دهد.

4- سیر را در محلی با گردش هوای خوب نگه دارید. نگهداری سیر ها در محلی که تهویه مناسبی دارد، اجازه می دهد تا سیر تنفس کند و طول عمر آن را افزایش می دهد.

 • سیر را می توان در یک پارچه توری یا سبد سیمی، یک کاسه کوچک با سوراخ تهویه یا حتی یک کیسه کاغذی نگهداری کرد.
 • بوته سیر تازه را در کیسه های پلاستیکی یا ظروف در بسته نگهداری نکنید، زیرا این کار باعث می گردد سیر کپک یا جوانه بزند.

5- بوته های سیر تازه را در یک محل تاریک و خشک نگهدارید. کمد آشپزخانه و یا گوشه های سایه دار بالای آشپزخانه تان مکانی مناسب برای این کار است. سیر را از نور خورشید و رطوبت دور نگه دارید تا از جوانه زدن آن جلوگیری گردد.

6- وقتی بوته سیر را باز کردید باید سریع آن را مصرف کنید، زیرا وقتی که بوته سیر باز می گردد عمر مفید آن به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. اگر سیر نرم بگردد و یا گل وسط آن سبز گردد، باید آن را دور بریزید. اگر بوته سیر باز نشده باشد، تا 8 هفته می توانید آن را نگهداری کنید.

روش های مختلف برای نگهداری سیر به مدت طولانی

روش اول: نگهداری سیر از طریق انجماد

اگرچه برخی افراد مخالف انجماد سیر هستند، زیرا همان طور که گفته شد انجماد بافت و عطر و طعم سیر را تغییر می دهد. اما انجماد می تواند برای افرادی که به ندرت از سیر استفاده می کنند مناسب باشد.

برای این منظور سیر را می توانید با یکی از دو روش زیر فریز کنید:

1- حبه های سیر را در آورید و پوست بگیرید سپس آن ها را در ظرف در بسته پلاستیکی یا فویل آلومینیومی قرار دهید یا آن ها را در کیسه فریزر بسته بندی کرده و در فریزر قرار دهید. شما می توانید هر زمان که بخواهید به مقدار مورد نیاز از حبه های سیر بردارید.

2- می توانید حبه های سیر را پوست کنده و ریز خرد کنید یا چرخ کنید. سپس سیر ها را در یک کیسه فریزر پلاستیکی یا در یک ظرف در بسته مخصوص انجماد قرار داده و در فریزر بگذارید.

روش دوم: نگهداری سیر در روغن

در مورد نگهداری سیر در روغن بحث های زیادی وجود دارد، زیرا نگهداری سیر در روغن در دمای اتاق با رشد باکتری کلستریدیوم بوتولینوم همراه است که می تواند یک بیماری کشنده به نام بوتولیسم ایجاد کند. با این حال، اگر سیر روغنی در فریزر نگهداری گردد، خطر ابتلا به این باکتری ها از بین می رود.

روش های نگهداری سیر در روغن:

1- حبه های سیر را پوست بکنید و آن ها را در یک ظرف شیشه ای و یا پلاستیکی ریخته و تا سر ظرف روغن بریزید. سپس درب ظرف را محکم ببندید و مستقیم در یخچال قرار دهید. در صورت نیاز از قاشق برای برداشتن سیر استفاده کنید.

2- یک قسمت سیر خرد شده با دو قسمت روغن زیتون در یک مخلوط کن بریزید و خوب مخلوط کنید تا یک پوره سیر و روغن زیتون به دست آورید. سپس پوره را در یک ظرف مخصوص فریزر با درب محکم بریزید و در فریزر قرار دهید.

روش سوم: نگهداری سیر در سرکه

می توانید حبه های سیر را در سرکه سفید قرار داده (مثل ترشی) و تا چهار ماه در یخچال نگهداری کنید. برای این کار در یک ظرف شیشه ای حبه سیر های خرد شده بریزید، سپس فضای داخل شیشه را با سرکه سفید پر کنید و در شیشه را محکم ببندید و آن را داخل یخچال بگذارید.

توجه: برای اضافه کردن عطر و طعم بیشتر به خود، می توانید یک قاشق نمک (در هر فنجان مایع) همراه با گیاهان خشک شده، مانند تکه های فلفل قرمز، پونه و رزماری در آن بریزید و سپس شیشه را تکان دهید تا مواد به خوبی با هم مخلوط شوند.

گرچه سیر ترشی در یخچال باید تا چهار ماه سالم بماند ولی اگر نشانه هایی از شکل گیری کپک بر روی سطح مایع مشاهده کردید، باید محتویات ظرف را دور بریزید. هرگز سیر ترشی را در دمای اتاق نگه ندارید، زیرا بسیار سریع فاسد می گردد.

می توانید روش سریع درست کردن ترشی سیر هفت ساله را در خبرنگاران یاد بگیرید.

روش چهارم: خشک کردن سیر

یکی دیگر از راه های آسان برای نگهداری سیر خشک کردن آن است. سیر خشک متراکم می گردد، بنابراین حتی اگر مقدار زیادی سیر خشک شده داشته باشید، فضای بسیار کمی اشغال می کند. وقتی سیر خشک شده را در پخت و پز استفاده می کنید، آب را جذب می کند و عطر و طعم عالی خود را به غذای شما می دهد.

برای خشک کردن سیر، ابتدا آن ها را به دو نیم تقسیم کنید. سپس سیر ها را روی سینی فر قرار دهید و در دمای 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتی گراد) به مدت دو ساعت بپزید. بعد حرارت را به 130 تغییر دهید و صبر کنید تا سیر کاملا خشک گردد.

می توانید اصول فریز کردن مواد غذایی و روش های عالی دیگر برای تازه نگه داشتن مواد غذایی را نیز در خبرنگاران بیاموزید.

برگرفته از: Wikihow

منبع: setare.com
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1471

به "تازه نگه داشتن سیر؛ روش های نگهداری سیر به مدت طولانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه نگه داشتن سیر؛ روش های نگهداری سیر به مدت طولانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید