تدوین لایحه جدید مالکیت ادبی و هنری یا اصلاح قوانین موجود؟

به گزارش مجله سامی، خبرنگاران ، سید عباس حسینی نیک دکتری حقوق/پژوهشگر حقوق آفرینش های فکری؛ بسیاری از کشورهای در حال توسعه به دلیل نداشتن انگیزه های علمی، فرهنگی و اجتماعی که خود ریشه در فرهنگ و تمدن ملی و بومی دارد، هیچگونه ملاحظه ای درخصوص تصویب قوانین داخلی در حوزه آفرینش های فکری و الحاق به کنوانسیون برن نداشته و چنان که کنوانسیون مذکور مقرر کرده، قانون مالکیت ادبی و هنری این کشورها بی درنگ بر اساس آن کنوانسیون به تصویب رسیده است.

تدوین لایحه جدید مالکیت ادبی و هنری یا اصلاح قوانین موجود؟

نمونه شاخص این رویه، قانون گذاری در کشورهای حوزه خلیج فارس و الحاق به کنوانسیون برن بین سال های 1999 تا 2001 است؛ اما برای کشورهایی مانند ایران که دارای سابقه فرهنگ و تمدن دیرینه بوده و در صد ساله اخیر همگام با توسعه علمی در دنیا، ظرفیت های پیشرفت و توسعه علمی و اجتماعی را ایجاد کرده و گام های اساسی را در این حوزه برداشته است، شرایط متفاوت است.

تأسیس دارالفنون، دانشگاه های معتبر و کارخانجات تولیدی در ایران زمانی صورت گرفته که مشابه آن ها در کشورهای منطقه و حتی تا دور دست ها نیز قابل مشاهده نیست. سال 1304 که موادی از قانون مجازات عمومی به حوزه آفرینش های فکری اختصاص یافته و حتی تا بیش از چهل سال بعد که قانون اصلی و مادر در این حوزه به تصویب رسیده، نشانی از قوانین مشابه در این کشورهای منطقه نیست.

علت آن است که ایران، کشوری بوده که علاوه بر اندوخته ها و ذخایر علمی و فرهنگی، نیازمند تهیه منابع علمی روز دنیا برای دانشگا ه ها و مراکز علمی و صنعتی خود بوده است و این دوگانگی و رعایت موازنه با توجه به اختیاری بودن پیوستن به کنوانسیون برن باعث می شده تا قوانین در این حوزه را با وسواس و دقت بیشتری به تصویب رساند.

جامعه علمی و فرهنگی و سازمان قانونگذاری ایران از آغاز دهه چهل تا چند سال بعد از آغاز دهه پنجاه درگیر بحث و بررسی و تصویب قوانین در حوزه آفرینش های ادبی و هنری بوده است.

قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان در سال 1348 و قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی در سال 1352 حاصل کنکاش و تدبیر قانونگذار ایران است. کنکاشی که برای پی بردن به آن باید مشروح مذاکرات مجلس در آن دوران را مطالعه کرد تا به میزان آن پی برد و تدبیری که با وجود تغییر نظام سیاسی در ایران، همچنان قوام خود را حفظ کرده است.

پایداری این قوانین نتیجه داشتن استراتژی و راهبرد قانون گذاران در برابر موضوعی مهم و اساسی برای پیشرفت و توسعه کشور بوده که از یک طرف مانعی برای ورود علم و تهیه منابع علمی روز دنیا نباشد و از طرف دیگر، حقوق پدیدآوران داخلی محفوظ مانده و رعایت شود.

این راهبرد را قانون گذار با مشخص حد و مرز و ملاک های معمول در نظام های حقوقی دنیا با ادبیاتی کلی و جامع نگر دنبال کرده است. امروز برای قانون جدید و جایگزین از نظر زمانی، بیشتر از قانون سال 1348 وقت صرف شده و تلاش های بسیاری برای آن صورت گرفته اما به نظر می رسد نتیجه مطلوب حاصل نشده است.

لایحه ای که امروز با عنوان حقوق مالکیت ادبی و هنری در مجلس شورای اسلامی است، از سال 1380 پی ریزی شده و بارها در ادارات و سازمان های متولی و دولت های متعدد مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تغییرات اساسی و ماهوی کرده است.

تغییرات نهایی که در کمیسیون های فرعی و اصلی لوایح دولت دهم انجام پذیرفت در دولت یازدهم مجدد مورد بازبینی قرار گرفت و حتی در مجلس شورای اسلامی نیز این فرایند تغییرات ادامه داشته به نحوی که نسخه ارائه شده از طرف دولت با نسخه تصویب شده در کمیسیون حقوقی و قضایی دارای تفاوت های بسیار زیادی است. این تغییرات نشان دهنده آن است که اگر تدوین این لایحه با استراتژی مشخصی نیز صورت گرفته اکنون دچار دگرگونی شده و معلوم نیست که شرایط موجود بر وفق اهداف اولیه واقع شده است یا خیر!

بنابراین سوای از اشکالات و ایراداتی که در متن لایحه و حتی در نگاه پدیدآوران آن از نظر کلی یا جزئی نگری وجود دارد، مهمترین مساله در تدوین لایحه آن است که باید گروهی از متخصصان اعم از حقوقدانان و فعالان عرصه های مرتبط با لایحه، اهداف، استراتژی و تدوین آن را مورد بررسی و کنکاش قرار داده و نسخه نهایی را آماده سازند.

برای جلوگیری از تکرار شرایط گذشته، پیشنهاد می شود این لایحه به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی احاله شود تا با مشارکت نهادهای دولتی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حقوقدانان و فعالان مرتبط با لایحه، امکان تدوین نهایی با کمترین اشکال فراهم شود.

چنانچه اصلاحات و تدوین لایحه با توجه به شرایط کشور و تغییرات در تشکیل و اداره مجلس شورای اسلامی و همچنین تغییر دولت در یک سال آینده میسّر نباشد مصلحت آن است که موارد مهم اصلاحات در قوانین موجود در قالب لایحه یا طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح و مصوّب شودد تا جامعه علمی و فرهنگی کشور ضمن استفاده از مزایا و محسّنات قوانین موجود از آسیب های ناشی از نواقص آن در امان باشد. طبعاً این اصلاحات نیز باید با دقت و تدبیر صورت گیرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1061

به "تدوین لایحه جدید مالکیت ادبی و هنری یا اصلاح قوانین موجود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین لایحه جدید مالکیت ادبی و هنری یا اصلاح قوانین موجود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید