تست مقابله با فشار عصبی؛ بالاخره این همه فشار مرا می کشد یا نه؟!

به گزارش مجله سامی، تست مقابله با فشار عصبی به شما نشان می دهد که آیا واکنش شما در مقابل فشار های عصبی به گونه ای است که شما با ادامه این شیوه برخوردتان بیمار شوید؟ (البته که اگر برخورد بدی دارید بیمار می شوید!) چه بیماری هایی بیشتر در کمین سلامتی تان هستند؟

تست مقابله با فشار عصبی؛ بالاخره این همه فشار مرا می کشد یا نه؟!

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - زندگی هیچ کس بی غم نیست. همه با فشار عصبی در زندگی شان روبه رو هستند، ولی عکس العمل های متفاوتی نسبت به آن نشان می دهند. همین عکس العمل متفاوت معین می کند که چقدر سلامتی تان در معرض خطر قرار بگیرد. یکی ممکن است مستعد سکته قلبی باشد. یک نفر دیگر چند سال بعد مبتلا به فشار خون بالا می شود. شما چگونه اید؟

تست آنلاین مقابله با فشار عصبی

⇓⇓⇓

چه می شود که هر کس یک جور با فشار عصبی برخورد می کند؟

تام در حالی که با خانواده اش سفر می کرد، بنزین اتومبیلش تمام شد. او گناه را به گردن همسرش انداخت که روز قبل اتومبیل را برای بنزین زدن نبرده است. این واکنشی غیر معمول به فشار عصبی نیست. برخی ها ممکن است اتومبیل را لعن و نفرین کنند و یا در مقام انتقاد از خود حرف بزنند که چرا اتومبیل شان را بنزین نزده اند. در این میان برخی هم ممکن است به این نتیجه برسند که اشتباهی است که اجرا شده و تقصیر شخص به خصوصی نیست.

روشی که برای برخورد با ناراحتی اختیار می کنیم بستگی به دو چیز دارد: یکی اخلاق ذاتی و یکی انگاره های واکنشی ای که از دیگران می آموزیم. اولی را نمی توانیم تغییر دهیم، اما در مورد یادگیری های اجتماعی کار هایی هست که می توانیم انجام دهیم. اشخاص مهمی که در کنار آن ها بزرگ می شویم روی اینکه با فشار عصبی چگونه برخورد می کنیم تاثیر می گذارند. به همین شکل اگر پدر و مادر برای برخورد با فشار عصبی و رفع استرس از روش های اشتباه استفاده کرده باشند فرزند آن ها ممکن است این روش اشتباه را بیاموزد و بر اساس آن رفتار کند.

از آنجایی که همه با فشار عصبی روبه رو می شویم این سوال درستی نیست که از کسی بپرسیم: آیا هرگز دچار فشار عصبی شده ای؟ سوال بهتر این است که بپرسیم: چگونه با فشار های عصبی رو به رو می شوی؟ آیا اشخاصی مانند تام که با فشار عصبی اینگونه برخورد می کنند ممکن است با ناراحتی و بیماری زودهنگام روبه رو شوند؟

جواب این سوال را دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور مریلند داده است. دکتر کارولین تامس و همکارانش در جریان بررسی مفصلی روی 1337 دانشجو که در فاصله سال های 1948 و 1964 وارد دانشگاه شدند، به جواب هایی در این مورد دست یافتند. از فارغ التحصیلان سوالاتی درباره طرز زندگی آن ها و نیز سوالاتی در زمینه غذا خوردن، نوشیدن و انگاره های خواب شان پرسیده شد. معلوم شد که شرایط سلامت فعلی آن ها با چگونگی برخورد قبلی شان با فشار عصبی رابطه دارد.

تست مقابله با فشار عصبی (سوالات تشریحی)

اگر هرگز به این فکر افتاده اید که برخورد شما با فشار عصبی می تواند به سلامتی تان لطمه بزند پرسشنامه زیر را تکمیل کنید و به ازای هر جواب درست به خودتان یک امتیاز بدهید. این پرسشنامه بر اساس اهتمام دکتر تامس تهیه شده است.

1- من خواب سبکی دارم.

درست غلط

2- من شخصیت زورگویی دارم.

درست غلط

3- فکر می کنم دمدمی مزاج تر از دیگران هستم.

درست غلط

4- اغلب خسته و فرسوده می شوم.

درست غلط

5- اغلب با خشم واکنش نشان می دهم.

درست غلط

6- وقتی تحت فشار هستم بر فعالیت های خود اضافه می کنم.

درست غلط

7- از اغلب دوستانم کمال طلب تر هستم.

درست غلط

8- اغلب به سلامتی ام بها نمی دهم.

درست غلط

9- وقتی دچار فشار عصبی می شوم نسبت به همیشه بیشتر یا کمتر غذا می خورم.

درست غلط

10- گاه احساس دل بهم خوردگی دارم.

درست غلط

11- گاه احساس اضطرار می کنم که سیگار بکشم.

درست غلط

12- اغلب اوقات با تنش هایی جزئی تا متوسط رو به رو می شوم.

درست غلط

تفسیر نتایج

امتیازنتیجه
امتیاز 10 تا 12شما در برخورد با فشار عصبی روش نامناسبی دارید که به تخریب و شکست شما منتهی می شود. اگر چشم انداز و برداشت خود را از زندگی تغییر دهید به شرایط بهتری می رسید.
امتیاز 7 تا 9طرز برخورد شما با فشار عصبی و ناراحتی مناسب است، هرچند امکان برای پیشرفت تان هم وجود دارد. شما به اندازه اغلب مردم می توانید با موقعیت های سخت روبه رو شوید. اما اگر فشار عصبی تان جدی باشد و زیاد ادامه پیدا کند ممکن است با واکنش های جسمانی ای روبه رو شوید که احتمال دارد بیمارتان کند. شما با برخورد آرام تر با زندگی و مسائل آن می توانید به نتایج بهتری برسید.
امتیاز 0 تا 6

شما به طرز موثر و کارایی با فشار عصبی برخورد می کنید. بعید است که به طور دائمی از هم بپاشید. در صورت بروز بحران به احتمال زیاد می توانید راحت گلیم خود را از آب بیرون بکشید.

سلامت ما در تقابل با فشار عصبی

دکتر تامس بیش از 100 تحقیق درباره شیوه های مقابله با فشار عصبی انجام داده و به این نتیجه رسیده که میان فشار عصبی و بد کار کردن قلب، فشار خون بالا و اختلالات احساسی رابطه نزدیکی وجود دارد. او همچنین به این نتیجه رسیده که طرز برخورد با فشار عصبی در بروز این بیماری ها نقش اساسی دارد. برای کسانی که در هنگام فشار عصبی به شدت خشمگین می شوند به احتمال زیاد بیماری های قلبی و عروقی پیدا می کنند. در حالی که افراد کمال طلب ممکن است با بیماری سرطان روبه رو شوند. اشخاص جاه طلب و تندرو ممکن است دچار بیماری های معده، بی خوابی و سردرد های میگرنی شوندو اشخاص حساس ممکن است با آسم و بیماری های پوستی روبرو گردند. از سوی دیگر اشخاصی که به عادات بهتر سلامتی خو کرده اند (کسانی که سیگار نمی کشند، به طور مرتب ورزش می کنند و برنامه غذایی خود را رعایت می کنند) می توانند با فشار عصبی برخورد موثرتری داشته باشند.

شما چطور با فشار های عصبی تان کنار می آیید؟ برخورد شما بیشتر شباهت به کدام یک از صفات بالا دارد؟

حواستان را در مورد بیماری هایی که هشدارش به شما داده شد جمع کنید!

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1505

به "تست مقابله با فشار عصبی؛ بالاخره این همه فشار مرا می کشد یا نه؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست مقابله با فشار عصبی؛ بالاخره این همه فشار مرا می کشد یا نه؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید