تمایل برخی از اعضای ناتو به کاهش حضور نظامی در افغانستان

به گزارش مجله سامی، برخی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از اظهارات ترامپ برای کاهش حضور نظامی در افغانستان ابراز تمایل کرده اند.

تمایل برخی از اعضای ناتو به کاهش حضور نظامی در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای مجله سامی، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی سالانه خود بار دیگر به کاهش نظامیان کشورش از افغانستان تاکید کرد.

برخی از اعضای ناتو نیز پس از اظهارنظر ترامپ در نظر دارند که هزاران نیروی نظامی خود را در افغانستان کاهش دهند.

نیویورک تایمز به نقل از برخی از اعضای ناتو گزارش داد که این تصمیم پس از احتمال آغاز کاهش رسمی نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان گرفته شده است.

صدای آمریکا نیز نوشت که برخی از کشورها معتقدند که باید نظامیان خود را در افغانستان کاهش دهند اما تعدادی دیگر از اعضای ناتو از جمله آلمان و ایتالیا تصریح می کنند که نظامیان آنها می توانند در شرایط ویژه در افغانستان باقی بمانند.

دبیرکل سازمان ناتو نیز پیش از این بارها گفته بود که نیروهای این پیمان با آمریکا وارد شده اند و با این کشور نیز از افغانستان خارج خواهند شد.

اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع افغانستان پس از سرانجام نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان ناتو در بروکسل گفت که این سازمان هیچ تصمیمی برای کاهش نیروهای خود در افغانستان نگرفته است.

وی ماه گذشته اظهارداشت که در این نشست اعضای ناتو بار دیگر بر تعهداتش جهت تقویت نیروهای افغان تاکید کردند.

این در حالی است که ژنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان چند روز پیش از آن در یک کنفرانس خبری گفته بود که در یک سال گذشته میلادی دو هزار نفر از نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان کاهش یافته است.

مقامات آمریکایی می گویند که شمار نظامیان مستقر این کشور در افغانستان به 13 هزار نیرو کاهش یافته اما تاکید می کنند که ماموریت آمریکا در افغانستان تغییری نکرده است.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان همواره از پیش شرط های اصلی طالبان برای آغاز گفت وگوهای صلح است اما با وجود دیدارهای متعدد هیئت طالبان و هیئت آمریکایی در این باره توافقی صورت نگرفته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 815

به "تمایل برخی از اعضای ناتو به کاهش حضور نظامی در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمایل برخی از اعضای ناتو به کاهش حضور نظامی در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید