در ملاقات ظریف و شامپانی همتای کانادایی چه گذشت

به گزارش مجله سامی، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه سه شنبه شب درخصوص ملاقات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فرانسوا فیلیپ شامپانی همتای کانادایی او به پرسش های خبرنگاران در این باره پاسخ داد و گفت که در این ملاقات درباره ازسرگیری روابط دو کشور صحبتی نشد.

در ملاقات ظریف و شامپانی همتای کانادایی چه گذشت

اگر علاقمند به سفر با بهترین ارزانترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

ایرنا: وی در پاسخ به این پرسش که آیا در ملاقات ظریف با همتای کانادایی اش در مسقط درباره از سرگیری روابط صحبتی شد؟ گفت: خیر، ما آنجا (در مسقط) نکته ای که بیان کردیم و جا دارد اینجا هم به آن اشاره کنم این بود که این عزیزانی که از دست رفتند، ایرانی بودند.

او ادامه داد: ما تابعیت دوگانه اینها را طبق قوانینی که داریم، نمی پذیریم و آنها را ایرانی تلقی می کنیم و اقداماتی را هم بر اساس قوانین خودمان برای آنها و خانواده هایشان انجام خواهیم داد.

موسوی توضیح داد: جای این گله هم بود که این هایی که اکنون اینطور با سوء استفاده از این حادثه، دلسوز اتباع ایرانی شده اند و خواهان بعضی اقدامات هستند، برای ما عجیب هست که روابط سیاسی و دیپلماتیک را با جمهوری اسلامی ایران در راستای توهماتی که برای آنها پیش آمده بود و فشارهایی که ایالات متحده امریکا به آنها وارد نموده بود، پذیرفته و قطع نموده اند و حتی اجازه نمی دهند صدها هزار ایرانی که در کانادا هستند از خدمات اولیه کنسولی برخوردار باشند.

سخنگوی وزارت امورخارجه اضافه نمود: ما اعلام آمادگی کردیم به هر حال می توانیم در کانادا بخش کنسولی داشته باشیم و آنها نیز در ایران داشته باشند اما این درخواست ها و پیشنهادها مدت های مدیدی هست که از طرف دولت کانادا نادیده گرفته شده و اکنون در چنین مواقعی اینها نگران اتباع ایرانی می شوند و به نوعی کاسه داغ تر از آش.

موسوی ادامه داد: نمی دانیم فرایند به چه شکلی خواهد بود ولی فکر می کنیم این تماس ها ادامه خواهد داشت. ما کارهای زیادی با کانادایی ها و غیره خواهیم داشت. اتباع ایرانی بسیار زیادی در کانادا هستند، رفت و آمدهای زیاد و خانواده های زیادی هستند که آنها از نگاه جمهوری اسلامی ایران تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارند و می بایستی به هر حال به آنها خدمات کنسولی در ابعاد مختلف ارائه گردد.

وی توضیح داد: ما امیدوار هستیم اگر صداقت دارند برای رفاه حال هموطنان ما آنها اقداماتی را بنمایند و پیشنهاداتی که از قبل هم به آنها داده شده بود را جدی بگیرند تا کمکی به حال این عزیزان چه در این مساله و چه خدماتی که به صورت روتین احتیاج دارند، انجام گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه قوانین جمهوری اسلامی ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد؛ آیا این به رسمیت نشناختن تاثیری بر پیگیری های حقوقی مربوط به جان باختگان پرواز اوکراینی و مشخصاً پرداخت غرامت به خانواده های این عزیزان خواهد داشت؟ گفت:خیر، همانطور که اعلام کردیم تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسیم، ضمن اینکه تاکید نمودیم که این قربانیان را ایرانی می دانیم.

وی اضافه نمود: به هر حال طبق قوانین و مقررات داخلی حق و حقوق آنها را چه آنجایی که به ما مربوط است، چه آنجایی که ممکن است به صاحب هواپیما، جاهای مختلف و بیمه هایی که هست، پیگیری خواهیم کرد.

موسوی تاکید نمود: همانطور که گفتم بعضی کشورها که اتباع شان در این سانحه از دست رفتند، حرف هایی را می زنند، ولی صاحب عزای اصلی ما هستیم. ملت ایران جوانان و مردم خودش را از دست داده بر اثر این خطای سهوی انسانی که صورت گرفته و طبیعتاً هم جوابگو و پیگیر حقوق جان باختگان و خانواده های آنها خواهد بود و این مساله دو تابعیتی بودن نه تنها مانعی نیست که از یک بعدی، دست ما را بازتر می گذارد که حقوق آنها را بیشتر و بهتر استیفا کنیم.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف و فرانسوا فیلیپ شامپانی وزیر امور خارجه کانادا آدینه گذشته در ملاقاتی که به درخواست طرف کانادایی در مسقط برگزار گردید ضمن ابراز تاسف مجدد از سانحه سقوط هواپیمایی اوکراینی در مورد همکاری های کنسولی، فنی و حقوقی میان ایران و کشورهایی که اتباع آنها در آن سانحه جان باختند گفت و گو و گفتگو کردند.

مقرر شد تیم های کارشناسی دو وزارتخانه به تماس های خود در این زمینه ادامه دهند. دو وزیر توافق کردند در زمان مناسب در آینده مجددا ملاقات و گفت و گو نمایند.

منبع: آفتاب
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 817

به "در ملاقات ظریف و شامپانی همتای کانادایی چه گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در ملاقات ظریف و شامپانی همتای کانادایی چه گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید