در مذاکرات 3+3 درباره قفقاز جنوبی شرکت نمی کنیم

به گزارش مجله سامی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه گرجستان روز جمعه اعلام کرد که این کشور در چارچوب مذاکرات 3+3 با حضور ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه برای رفع موانع روابط اقتصادی و حمل و نقل در قفقاز جنوبی شرکت نمی کند.

در مذاکرات 3+3 درباره قفقاز جنوبی شرکت نمی کنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دیوید زالکالیانی وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر گرجستان روز جمعه گفت که تفلیس قصدی برای شرکت در مذاکرات 3+3 (با شرکت جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، روسیه، ترکیه و ایران) درباره موضوع رفع موانع روابط اقتصادی و حمل و نقل در منطقه قفقاز جنوبی ندارد.

به نوشته خبرگزاری تاس، وی گفت: تفلیس در مذاکرات پلتفرم شش گانه مشارکت نخواهد کرد و در این باره در جریان سفر به ترکیه و (جمهوری) آذربایجان صحبت کرده ام.

اوایل ماه اکتبر، وزیر امور خارجه گرجستان گفت که با وجود مسائل با مسکو، تفلیس باید به گونه ای در چنین پروژه های ژئوپلتیک منطقه ای حضور داشته باشد، اما مدتی بعد دپارتمان ارتباطات راهبردی وزارت امور خارجه گرجستان این اظهارات را رد کرده و آن را سوء برداشت رسانه ها توصیف کرد.

در ماه اکتبر، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری پس از گفتگو با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود گفت که با وزیر امور خارجه ایران درباره ابتکار ایجاد چارچوب 3+3 که شامل جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ترکیه است گفتگو کرده است. وی هدف از ایجاد این چارچوب را رفع تمامی موانع حمل و نقل و ارتباطات اقتصادی در منطقه توصیف کرده است.

وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که طرف ایرانی و ترکیه و جمهوری آذربایجان از این ابتکار حمایت کرده اند.

مسکو اعلام کرده که با مقام های ارمنستانی در این زمینه در حال کار بوده و امیدار است که گرجستان نیز مزایای اساسی ایجاد چنین سازوکاری را درک کند.

ابتکار چارچوب شش گانه در زمینه همکاری در منطقه قره باغ کوهستانی نخستین بار از طریق ترکیه و جمهوری آذربایجان مطرح شده است. ایران از این ایده استقبال کرده و گفته که آماده تسهیل اقدامات به سوی تقویت صلح در منطقه است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1946

به "در مذاکرات 3+3 درباره قفقاز جنوبی شرکت نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مذاکرات 3+3 درباره قفقاز جنوبی شرکت نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید