عسل و سیاه دانه، درمانی احتمالی برای بیماران مبتلا به کووید-19

به گزارش مجله سامی، در حال حاضر، با ادامه انتشار ویروس، بسیاری از کشورها موج دوم را تجربه می نمایند و هنوز واکسن موثری برای مقابله با کووید-19 نداریم. درنتیجه یافتن داروی موثر برای درمان بیماری کووید-19 بسیار مهم است و دانشمندان در سراسر دنیا با یافتن راهکار های درمانی به درمان بیماران مبتلابه کووید-19 یاری می نمایند. یک درمان ایده آل باعث بهبود علائم، کاهش بار ویروسی و تسریع ترخیص و کاهش مرگ ومیر می گردد. اگرچه بعضی از روش های درمانی مانند هیدروکسی کلروکین، آزیترومایسین، دگزامتازون، رمدسیویر و درمان با آنتی بادی و پلاسمای بهبودیافتگان تا حدودی اثربخشی نشان داده اند، اما هنوز یک درمان موثر برای مقابله با کووید-19 شدید وجود ندارد.

عسل و سیاه دانه، درمانی احتمالی برای بیماران مبتلا به کووید-19

با در نظر داشتن این نکته گروهی از محققان موسسات مختلف در کشورهای پاکستان، شیلی، کانادا و ایالات متحده آمریکا به تازگی یک آزمایش بالینی برای آنالیز اثربخشی بالقوه ترکیبی از عسل و سیاه دانه یا NHS (Nigella sativa) در درمان بیماران مبتلابه کووید-19 انجام دادند. مطالعه آن ها بر روی سرور پیش چاپ medRxiv قبل از آنالیز مراحل علمی منتشر شده است. ازآنجاکه مطالعات قبلی اثبات کردند که سیاه دانه اثرات ضد میکروبی، ضدویروسی، ضدالتهابی و تعدیل نماینده سیستم ایمنی بدن دارد، محققان می خواستند اثر آن را در مبارزه با کووید-19 ارزیابی نمایند.

خواص درمانی عسل و سیاه دانه

گزارش شده است که عسل بر روی بسیاری از ویروس ها ازجمله ویروس هرپس سیمپلکس (HSV)، ویروس سرخچه، ویروس هپاتیت و ویروس واریسلا زوستر اثرات مفیدی دارد. همچنین در برابر بسیاری از سویه های باکتریایی مقاوم به دارو موثر است به ویژه هنگامی که همراه با آنتی بیوتیک استفاده گردد. ثابت شده است که عسل علاوه بر اثرات تقویت نماینده ایمنی، پاسخ های ایمنی ذاتی و همچنین سازگار را نیز تحریک می نماید و در مبارزه با عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی نیز مفید است.

سیاه دانه، گیاه دارویی است و ثابت شده که دارای خواص ضدویروسی در برابر بسیاری از ویروس ها ازجمله سیتومگالوویروس و هپاتیت سی (HCV) است. مطالعات در شرایط آزمایشگاهی نشان داده است که می تواند همانندسازی کرونا ویروس سندرم حاد تنفسی (SARS-CoV) را کاهش دهد. بعضی از اجزای آن تمایل زیادی به بسیاری از پروتئین ها و آنزیم های سارس-کوو-2 (SARS-CoV-2) نیز دارند.

آزمایش سیاه دانه بر بیماران

محققان یک آزمایش چندمرکزی، تصادفی و کنترل شده را در بیماران با کووید-19 با شدت متفاوت انجام دادند. بیماران به صورت تصادفی انتخاب شدند و ترکیبی از یک گرم در روز عسل و 80 میلی گرم در روز سیاه دانه یا دارونما به مدت 13 روز دریافت کردند. پاک سازی ویروسی، علائم، تسکین و کاهش مرگ ومیر 30 روزه از نتایج آزمایش بوده است.

محققان اظهار کردند: نتایج آزمایش نشان می دهد که استفاده از سیاه دانه در بیماران مبتلابه کووید-19 باعث پاک سازی ویروس می گردد و از شدت بیماری می کاهد.

از 313 بیمار، بخشی از گروه مطالعه، 210 بیمار با علائم متوسط و 103 بیمار با کووید-19 شدید به طور تصادفی انتخاب شدند. در میان این بیماران، 107 مورد سیاه دانه و 103 مورد متوسط، دارونما دریافت کردند. همچنین به 50 بیمار مبتلابه کووید-19 شدید سیاه دانه داده شد و 53 مورد شدید دارونما دریافت کردند. تجویز سیاه دانه منجر به کاهش علائم در بیماران با کووید-19 متوسط در روز سوم و در موارد شدید در روز هفتم شد.

خواص ضد دیابت، ضد فشارخون، محافظت از قلب سیاه دانه باعث می گردد که در بیماران دیابتی، فشارخون بالا، قلبی و آسم که مرگ ومیر ناشی از کووید-19 را بالاتر می برند، سودمندتر باشد.

سیاه دانه، گزینه درمانی مقرون به صرفه، خانگی و بدون نسخه برای بیماران مبتلا به کووید-19

نتایج مطالعه نشان می دهد که سیاه دانه به کاهش علائم و پاک سازی ویروسی یاری نموده و مرگ ومیر را در بیماران با بیماری متوسط و شدید کاهش می دهد. به گفته این گروه سیاه دانه می تواند به عنوان یک درمان ایمن و موثر در بیماران کووید-19 استفاده گردد زیرا باعث بهبود سریع تر و بقاء می گردد؛ بنابراین، آنان نتیجه گرفتند که سیاه دانه یک گزینه درمانی مقرون به صرفه است و می تواند به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش های درمانی برای مبارزه با کووید-19 استفاده گردد.

بعضی از مزایای این گزینه درمانی بالقوه، در دسترس بودن، بدون نسخه بودن، مقرون به صرفه بودن و سهولت استفاده از آن است زیرا می تواند یک درمان خانگی باشد. علاوه بر این، سیاه دانه می تواند در ترکیب با سایر داروها برای افزایش تاثیر درمانی استفاده گردد. نویسندگان معتقدند که این روش درمانی به طور قابل توجهی از بار سیستم های مراقبت بهداشت جهانی می کاهد.

برای آنالیز تغییرات احتمالی پاسخ به درمان در بیماران کووید-19 از ریشه های نژادی و قومی مختلف یک مطالعه چندملیتی با نمونه بیشتر موردنیاز است.

نکته مهم

medRxiv گزارش های علمی مقدماتی را منتشر می نماید که توسط همکار آنالیز نمی شوند، بنابراین نباید به عنوان نتیجه گیری قاطعانه، راهنمای بالینی / رفتار مرتبط با سلامتی، یا به عنوان اطلاعات ثابت شده در نظر گرفته گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1342

به "عسل و سیاه دانه، درمانی احتمالی برای بیماران مبتلا به کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عسل و سیاه دانه، درمانی احتمالی برای بیماران مبتلا به کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید