مزایای فوق العاده اضافه کاری کارمندان چگونه پرداخت می شود؟

به گزارش مجله سامی، قانون درباره فوق العاده اضافه کاری کارمندان مواردی را ذکر کرده است و کارفرما مطابق با این قانون باید مزایا را پرداخت کند.

مزایای فوق العاده اضافه کاری کارمندان چگونه پرداخت می شود؟

به گزارش خبرنگار ، در حقوق اداری کشور، قانونی مبنی بر فوق العاده اضافه کاری تعریف شده در توضیح این قانون آمده است اگر دستگاه اجرایی از کارمندان خود درخواست کند که خدماتی را خارج از وقت اداری انجام دهند، می تواند مبلغی را به نام اضافه کار به آن ها پرداخت کرد.

در بند 9 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون گذار برای پرداخت فوق العاده اضافه کاری از واژه می توان استفاده کرده است یعنی این فوق العاده برای کارمندان به نام یک حق تلقی نمی شود.

در بند 10 ماده 68 قانون مدیریت خدمات شهری گفته شده در موارد خاص با توجه به عواملی مانند بازار کار داخلی و بین المللی، ریسک پذیری، تاثیر مالی در درآمد ملی، انجام فعالیت و وظایف تخصصی، تحقیقاتی، ستادی و حساسیت کار، می توان پرداخت فوق العاده ویژه داشت که با پیشنهاد سازمان و در صورت تصویب در هئیت وزیران برای حداکثر 25 درصد از مشاغل و در بعضی از دستگاه های اجرایی تا 50 درصد سقف امتیاز حقوق ثابت و فوق العاده مستمر در نظر گرفته می شود.

طبق ماده 78 قانون مدیریت خدمات شهری، اگر دستگاه های اجرایی در ایجاد هر گونه مهمانسرا، زائرسرا، مجتمع مسکونی، رفاهی، واحد های درمانی و آموزشی، فضای ورزشی و نظایر آن و همچنین لغو خدماتی مانند سرویس رفت وآمد و سلف سرویس خودداری کنند، پرداخت کمک رفاهی به نام یارانه مستقیم به کارمندان صورت می گیرد.

بر اساس ماده 76 قانون مدیریت خدمات کشوری، هر سال حداقل و حداکثر حقوق و مزایای مستمر شاغلان و همه کارمندان دستگاه های اجرایی با پیشنهاد سازمان معاونت توسعه مدیریت و و سرمایه انسانی رئیس جمهور به تصویب هئیت وزیران می رسد همچنین سقف حقوق ثابت و فوق العاده مستمر نباید بیش از هفت برابر حداقل حقوق ثابت و فوق العاده مستمر تجاوز کند.

طبق قانون همه حقوق و مزایای مالی به صورت کامل به کارمند پرداخت نمی شود بلکه بر اساس مقررات ذکر شده در قانون که ناظر بر بازنشستگی، بیمه و مالیات است، درصدی از آن ها به نام کسری قانونی کسر می شود؛همچنین علاوه بر حقوق و مزایای کارمند، سایر دریافتی های او را می توان به وکیل قانونی کارمند پرداخت کرد.

کارمندان دستگاه های اجرایی از حقوق و مزایای غیر مالی هم بهره مند هستند که این حقوق ها بیشتر جنبه حمایتی دارد مانند مرخصی، بیمه های اجتماعی - درمانی و حمایت های قضائی که همه آن ها در بهتر شدن زندگی کارمندان تاتیرات بسزایی دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 شهریور 1400 بروزرسانی: 5 شهریور 1400 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1805

به "مزایای فوق العاده اضافه کاری کارمندان چگونه پرداخت می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای فوق العاده اضافه کاری کارمندان چگونه پرداخت می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید