6 مزیت باور نکردنی عسل برای کاهش وزن

به گزارش مجله سامی، وب سایت فرارو: برای افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، عسل نه تنها خطر اختلالات قلبی عروقی را کاهش می دهد، بلکه از افزایش وزن بدن نیز جلوگیری می نماید. یافته های یک تحقیق نشان می دهد که مصرف عسل ممکن است در کاهش سطح کلسترول در مقایسه با قند موثر باشد.

6 مزیت باور نکردنی عسل برای کاهش وزن

از فواید عسل بیشتر در برنامه های کاهش وزن گفته می گردد. اگر سعی در کاهش وزن دارید، عسل می تواند برای اینکار بسیار مفید باشد، اما قبل از اینکه در خصوص فواید عسل در کاهش وزن صحبت کنیم، باید به بعضی از نگرانی هایی که افراد اغلب در خصوص عسل دارند بپردازیم.

بسیاری از افراد می پرسند: آیا عسل نوعی قند محسوب می گردد؟ آیا این به افزایش وزن یاری نمی نماید؟ آیا کالری موجود در عسل کوشش برای کاهش وزن را از بین نمی برد؟

عسل حاوی شکر است. اما، بر خلاف شکر تصفیه شده، عسل حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مفیدی نیز هست. شکر تصفیه شده، که اغلب مردم برای شیرین کردن غذا و نوشیدنی خود از آن استفاده می نمایند، منبع کالری خالی محسوب می گردد، به این معنی که هیچ فایده ای در خوردن آن وجود ندارد.

به طور معمول، برای هضم قند از ویتامین ها و مواد معدنی ذخیره شده در بدن استفاده می گردد که از بسیاری از مواد مغذی ضروری استفاده می نماید. این مواد مغذی برای حل چربی ها و کلسترول ضروری هستند، بنابراین مصرف قند خالص تا حدودی بی فایده است؛ بنابراین، وقتی زیاد قند مصرف می کنید، نه تنها به دلیل کالری بلکه به دلیل کمبود متعاقب آن ویتامین ها و مواد معدنی، وزن بیشتری را اضافه می کنید. عسل این اثر را متعادل می نماید، زیرا منبع خوبی از مواد مغذی است که در صورت کاهش مقدار مصرف به افراد در کاهش وزن یاری می نمایند.

عسل می تواند آب، انرژی، فیبر، قند و ویتامین ها و مواد معدنی مختلف بدن را تأمین کند. این ماده حاوی مواد معدنی مانند آهن، سدیم، پتاسیم، فسفر، روی و کلسیم است. عسل همچنین حاوی ویتامین هایی است که شامل فولات، نیاسین، ریبوفلاوین، ویتامین C؛ و ویتامین B 6 می گردد، اما دارای میزان کمی از سلنیم، پروتئین، فیبر و اسید های آمینه است.

برای افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، عسل نه تنها خطر اختلالات قلبی عروقی را کاهش می دهد، بلکه از افزایش وزن بدن نیز جلوگیری می نماید. یافته های یک تحقیق نشان می دهد که مصرف عسل ممکن است در کاهش سطح کلسترول در مقایسه با قند موثر باشد.

مزایای عسل برای کاهش وزن

در مطلب زیر رایج ترین فواید عسل در رابطه با کاهش وزن بیان شده است.

1. عسل و آب گرم

بیشتر افراد بر این باورند که عسل توانایی تحریک و تجزیه چربی های ذخیره شده در بدن را دارد. هنگامی که این چربی برای تأمین انرژی برای فعالیت های روزانه سوزانده می گردد، کاهش تدریجی در وزن و رهایی از مسائل چاقی را خواهید دید.

همچنین نشان داده شده است که عسل باعث افزایش مثبت سطح HDL یا کلسترول خوب در بدن می گردد و همچنین فشار روانی و عروقی را با یک روال منظم فعالیت بدنی و یک رژیم غذایی متعادل کاهش می دهد، به این معنی که شما می توانید یک فعالیت فعال تر داشته باشید و زندگی سالم داشته باشید. این امر باعث کاهش بیشتر وزن خواهد شد، زیرا دیگر نگران اضطراب آترواسکلروز یا خطر حمله قلبی یا سکته مغزی در هنگام اجرای برنامه صبحگاهی نخواهید بود. تحقیقات نشان می دهد که مصرف عسل (حدود یک قاشق چایخوری یعنی 5 گرم در روز)، که در 150 میلی لیتر آب ولرم مخلوط شده است می تواند این فرایند مفید را تحریک کند.

2. عسل و آب لیمو

در هنگام مصرف آب ولرم و آب لیمو (آب تازه بدون شکر یا نمک) به همراه عسل می تواند به کاهش وزن یاری کند. بسیاری از افراد در ابتدای روز این فرمول را به عنوان روشی برای تقویت فرایند کاهش وزن می نوشند. عسل سرشار از 26 اسید آمینه و تعدادی ویتامین و مواد معدنی با ارزش است که بسیاری از آن ها برای متابولیسم بدن مفید هستند. با تنظیم متابولیسم، غذا هضم و جذب می گردد و به درستی از آن در بدن استفاده می گردد، چربی به انرژی قابل استفاده تبدیل می گردد؛ بنابراین، بهبود سلامت کلی را برای فرد به ارمغان می آورد.

آب لیمو موجود در این مخلوط سرشار از ویتامین C. (که به اسید اسکوربیک نیز معروف است) می باشد، که عملکرد کبد را بهبود می بخشد و متابولیسم چربی را تسریع می نماید. علاوه بر این، آب لیمو عملکرد گلوتاتیون را افزایش می دهد، که یک آنتی اکسیدان مهم برای مبارزه با رادیکال های آزاد در بدن و افزایش ایمنی بدن است.

با این ترکیب قدرت کاهش وزن آب لیمو با اثرات تحریک نماینده متابولیسم عسل را تجربه کنید، این اکسیر در صورت نوشیدن یک بار در روز می تواند نتایج جالبی به همراه داشته باشد.

3. عسل و دارچین

دستور العمل محبوب دیگر شامل دارچین به همراه عسل و آب گرم می گردد. مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد که استفاده از دارچین برای کاهش وزن مفید است.

یک قاشق چایخوری پودر دارچین را با یک قاشق غذاخوری عسل و یک فنجان (150 میلی لیتر) آب ولرم مخلوط کنید. این مواد را کاملاً مخلوط نموده و با معده خالی بنوشید.

همچنین نشان داده شده است که دارچین بر تنظیم قند خون و متابولیسم گلوکز تأثیر مثبتی دارد. قند خون بالا می تواند منجر به افزایش ذخیره چربی در بدن گردد، بنابراین دارچین در این جنبه در از دست دادن وزن موثر است. همراه با قدرت متابولیسم عسل، این مخلوط می تواند دستور العمل قدرتمندی در کوشش برای کاهش وزن باشد.

تحقیقات به روشنی شرح نداده اند که چگونه این مخلوط به کاهش وزن یاری می نماید، اما بسیاری از مردم ادعا می نمایند که از مصرف منظم آن نتایج مثبتی درافت نموده اند.

4. رژیم غذایی زمستانی

با وجود تمام رژیم های غذایی جدید که هر ساله شکوفا می شوند، سخت است که بدانید کدام یک از این ها به نفع بدن و کوشش های مرتبط در راستای کاهش وزن است. یکی از جنبه های رژیم غذایی زمستانی برای کاهش وزن، مصرف یک قاشق مرباخوری (5 گرم) عسل قبل از خواب است. با خوابیدن، عسل به تحریک عملکرد کبد و کاهش تعدادی از هورمون های استرس موجود در سیستم ادامه خواهد داد. همانطور که از نام آن پیداست، به شما یاری می نماید تا به صورت سالم و آرامش خود را در زمستانی حفظ نمایید.

5. عسل هضم را بهبود می بخشد

عسل هضم شما را بهبود می بخشد، که می تواند در کاهش وزن استاتیک در دستگاه گوارش شما یاری کند؛ بنابراین، به خصوص بعد از خوردن یک وعده غذایی عظیم، عسل را می توان بعد از صرف شام با شکاف 45 دقیقه تا 1 ساعت مصرف کرد.

6. جایگزین شکر

عسل جایگزین خوبی برای قند است. می توان از آن در نوشیدنی های مختلفی مانند چای و آب لیموترش استفاده کرد. از دیگر مواد غذایی می توان به جای شکر در دسر ها و پنکیک ها استفاده کرد. یک فرد ممکن است عسل را به جو دوسر یا یک ساندویچ کره بادام زمینی اضافه کند تا مواد مغذی اضافی، طعم خوب در کنار خطر کمتر برای افزایش وزن داشته باشد.

در یک کارآزمایی بالینی 8 هفته ای که در مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه منتشر شد، معین شد که عسل می تواند اثرات مفیدی بر وزن بدن و چربی خون بیماران دیابتی داشته باشد. با این حال، سطح هموگلوبین A 1 C را افزایش می دهد؛ بنابراین مصرف محتاطانه این ماده غذایی توسط بیماران دیابتی توصیه می گردد.

بسیاری از افراد برای کاهش وزن خود از خوردن غذا دست می کشند، اما این یک عمل بالقوه خطرناک است. اگر به اندازه کافی غذا نخورید، که اولین روش برای دستیابی به کالری، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر است، سیستم ایمنی بدن شما تضعیف می گردد.

برنامه کاهش وزن باید همواره روی اطمینان از مصرف مناسب همه مواد مغذی و نه فقط کاهش کالری مصرفی متمرکز گردد. علاوه بر این، شما همچنین باید کالری سوزاندن روزانه خود را به وسیله ورزش منظم به همراه یک رژیم غذایی سالم افزایش دهید تا به نتیجه مطلوب برسید. کاهش وزن یک فرایند تدریجی است. به دنبال میانبر نباشید، زیرا ممکن است مضر باشد.

توجه:

همواره برای یک برنامه غذایی مناسب با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

منبع: organicfacts

منبع: برترین ها
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 1138

به "6 مزیت باور نکردنی عسل برای کاهش وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 مزیت باور نکردنی عسل برای کاهش وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید