طرز تهیه پلو مرغ مجلسی با فوت و فن های خاص

به گزارش مجله سامی، معمولا وقتی می خواهند پخت یک غذای ساده زده را مثال بزنند، می گویند یک پلو مرغ ساده که بلدی درست کنی؟. همه فکر می نمایند طرز تهیه پلو مرغ نکته خاصی ندارد؛ اما بعضی از غذاها حکایت شعرهای سعدی را دارند، سهل هستند و ممتنع؛ به نظر آسان می آیند، اما باید ریزه کاری و فوت وفن هایشان را بدانید.

طرز تهیه پلو مرغ مجلسی با فوت و فن های خاص

پلو مرغ پای ثابت منوی هفتگی ایرانی هاست؛ همه آن را درست می نمایند، اما اغلب افراد همواره مزه یک زرشک پلو با مرغ حرفه ای در خاطرشان مانده که هیچ وقت از پس درست کردنش برنمی آیند. من هم یکی از همان افراد هستم. چند سال پیش در تحریریه ای خبرنگار بودم و در یکی از ساعاتی که با همکارانمان مشغول گپ و گفت درباره غذا بودیم، حرف از زرشک پلو با مرغ شد. رئیسمان معتقد بود پلو مرغ هایش رودست ندارند و فردای آن روز در کمال ناباوری، با دو قابلمه بزرگ وارد تحریریه شد. بوی عطروگلاب زرشک و مرغ، کل تحریریه را پرنموده بود و الحق و الانصاف آن همه تعریفی که آقای سردبیر از خودش نموده بود به جا بود.

مزه پلو مرغ تا چند روز از سرم بیرون نمی رفت و همین شد که از او خواستم دستور پخت آن زرشک پلو با مرغ را برایم بفرستد و او هم با همان بیان طنز آمیز خودش دستورپخت را برایم ارسال کرد. آن وقت بود که من تازه متوجه شدم همان زرشک پلو با مرغ ساده ای که من فکر می کردم یکی از غذاهای ساده است، چقدر ریزه کاری دارد.

مواد لازم برای تهیه پلو مرغ مجلسی

 • برنج 4 پیمانه
 • مرغ 2 عدد ران، 2 عدد سینه
 • نمک، زردچوبه، فلفل به اندازه لازم
 • روغن به اندازه لازم
 • سیب زمینی دو عدد
 • دارچین به اندازه لازم
 • رب گوجه فرنگی به اندازه لازم
 • زرشک به اندازه لازم
 • زعفران به اندازه لازم
 • گلاب به اندازه لازم
 • کره به اندازه لازم
 • شکر به اندازه لازم

طرز تهیه پلو مرغ مجلسی

مرحله اول

قابلمه پر از آب را روی گاز بگذارید تا جوش بیاید و بعد مرغ را داخل آن بیندازید و اجازه دهید چند دقیقه ای بجوشد. حتما می بینید که یکسری خورده آشغالهای داخل مرغ روی آب می آید، حالا این آب را خالی کنید و در صورتیکه لازم بود یکبار دیگر مرغ را بشویید.

مرحله دوم

حالا مرغ شسته شده و تمیز را به همراه پیاز، زردچوبه، نمک، فلفل، دارچین و رب داخل قابلمه بگذارید، اما روی آن آب نریزید. شعله اجاق را در این مرحله کم کنید و اگر در قابلمه سوراخ دارد آن را بپوشانید که بخارش خارج نگردد و در هنگام پخت با این ادویه ها مرغ خودش کم کم آب بیندازد.

وقتی که مرغ پخته شد نصف استکان آبلیمو داخل آن بریزید تا کمی ترش مزه گردد.

مرحله سوم

حالا نوبت به پخت برنج رسیده. قبلا طرز تهیه برنج آبکشی را برای تان شرح داده بودیم؛ اما این بار می خواهیم روش دیگری را با شما درمیان بگذاریم.

پخت آن بستگی دارد که برنجتان ایرانی باشد یا هندی چون بسته به اینکه چه مدلی از برنج باشد بین دو تا چهار ساعت باید برنج را در آب به همراه دو یا سه قاشق نمک خیس کنید. هر مدل برنجی که باشد، ضروری است که پیش از هرکاری چند بار آن را با آب ولرم بشویید. اگر زمان طولانی برای خیساندن برنج ندارید باید حتما در ظرف برنج خیس شده را ببندید.

مرحله چهارم

حالا قابلمه که باید ظرفیتش دو برابر برنج خیس شده است را پر از آب کنید و روی شعله گاز بگذارید تا جوش بیاید.

در این مرحله آب برنج خیس شده که حسابی نمک هم دارد را به آب جوش اضافه کنید و کف سفیدی که روی آب می آید را با کفگیر بگیرید و دور بریزید.

مرحله پنجم

وقتی آب جوش آمد برنج را داخل آب بریزید. برخی ها در این مرحله روغن، آبلیمو، سرکه سفید، ماست یا زاج سفید می ریزند؛ اما آقای روزنامه نگار هیچکدام اینها را توصیه نمی کند.

حالا با کفگیری چند باری برنج را هم بزنید تا هم دانه های آن به هم نچسبد و هم برنج زیر و رو حسابی پخته گردد. در این مرحله حدود شش تا وقتی دانه های برنج کمی ترک خورد و سرو تهش نرم بود یعنی وقت صاف کردنش رسیده است. هفت دقیقه برنج بجوشد کافیست.

مرحله ششم

وقتی دانه های برنج کمی ترک خورد و سرو تهش نرم بود یعنی وقت صاف کردنش رسیده است.

پس از صاف کردن برنج، روغن را ته قابلمه بریزید، وقتی داغ شد نان یا سیب زمینی ها را بچینید. اما اگر دوست داشته باشید می توانید قبل از چیدن آنها کمی زردچوبه به روغن اضافه کنید. در این مرحله شعله گاز باید میانه رو به پایین باشد.

مرحله هفتم

چیدن ته دیگ که تمام شد برنج ها را روی ته دیگ بریزید و آرا آرام طوری برنج ها را بریزید که نشستن برنج ها روی قابلمه را ببینید. حالا وقت آن رسیده که شعله را زیاد کنید تا به اصطلاح بخار در قابلمه بپیچد و وقتی بخار پیچید زیر شعله را کم کنید تا برنج دم بکشد.

مرحله هشتم

حالا وقت آماده کردن زرشک فرا رسیده است؛ زرشک را با آب سرد بشویید و چند دقیقه ای بگذارید در آب سرد بماند تا شکوفه هایش باز گردد اما حواستان باشد اگر زرشک را زیاد و یا آب داغ بشویید سفید می گردد.

مرحله نهم

زرشک را آبکش کنید و بعد با کره، شکر، زعفران و گلاب عمل آمده روی ظرف کوچکی روی گاز بگذارید تا باهم پخته گردد. چشم به هم بزنید زرشک می سوزد پس باید حواستان به شعله گاز در این مرحله باشد و از کنار گاز تکان نخورید.

مرحله دهم

حالا که مشغول آماده کردن اینها بودیم مرغ هم آماده شده و برنج هم دم کشیده، زرشک ها را روی برنج دم کشیده بریزید و با ته دیگ زردچوبه ای خوش طعم به همراه مرغ نوش جان کنید.

حالا که این طرز تهیه طولانی با اینهمه فوت و فن از پخت زرشک پلو را خواندید حتما متوجه شدید که چرا گفتیم که پخت زرشک پلو با مرغ آنقدرها هم که فکر میکنید ساده نیست و هر غذایی قصه خودش را دارد.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 15 شهریور 1401 بروزرسانی: 15 شهریور 1401 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 2167

به "طرز تهیه پلو مرغ مجلسی با فوت و فن های خاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه پلو مرغ مجلسی با فوت و فن های خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید