چرا اروپا بدون مدرک علیه ایران بیانیه داد؟

به گزارش مجله سامی، کارشناس سیاست خارجی دلایل بیانیه سه کشور اروپایی علیه ایران را آنالیز می نماید.

چرا اروپا بدون مدرک علیه ایران بیانیه داد؟

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، عبدالرضا فرجی راد درباره بیانیه فرانسه، آلمان و بریتانیا که ایران را در حادثه آرامکو متهم می نماید می گوید: بیانیه اخیر سه کشور اروپایی در مورد آرامکو که علیه ایران صادر شده است را می توان اشتباه استراتژیک اروپایی ها در شرایط فعلی بیان کرد و می توان سه دلیل را برای آن متصور بود:

اول اینکه با توجه به تضعیف عربستان در منطقه پس از حادثه آرامکو به نظر می رسد سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه به دنبال ایجاد توازن در روابطشان با عربستان و حفظ منافع خود در این کشور بوده اند.

دلیل دوم دیگر این اقدام را می توان در انزوای آمریکا در موضوع برجام و فشار این کاخ سفید به سه کشور اروپایی دانست.

برای تشریح دلیل سوم باید به کاهش تعهدات برجامی ایران اشاره نمود که این موضوع می تواند باعث ناراحتی اروپایی ها شده باشد که در هر صورت اقدامی غلط از سوی آنها بوده است.

این کارشناس هم چنین درباره طرح ابتکار صلح هرمز نیز گفت: مطرح شدن این طرح از سوی ایران در شرایط فعلی اهمیت بالایی دارد، با توجه به تنش هایی که در خلیج فارس وجود دارد و در یکی دو هفته پیش با حادثه آرامکو تشدید شده و اتهاماتی که علیه ایران در این خصوص مطرح می گردد، این طرح نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران به دنبال امنیت خلیج فارس است. در همین حال مصاحبه های دکتر ظریف با شبکه های آمریکایی چون سی ان ان و سی بی اس بسیار تاثیرگذار بوده اند و تا حدودی آمریکایی ها را به انفعال واداشته است.

وی اضافه کرد: دیپلماسی صلح جویانه ایران در نشست سازمان ملل را باید ابتکاری موثر موثر قلمداد کرد چرا که اعلام دیدگاه های ایران در این نشست و دیپلماسی فعال دولت می تواند نقشه راه ایران را تبیین کند.

مشروح این یادداشت را اینجا بخوانید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: samitm.ir شناسه مطلب: 458

به "چرا اروپا بدون مدرک علیه ایران بیانیه داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اروپا بدون مدرک علیه ایران بیانیه داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید